עורך דין פלילי בתל אביב

עומסי התנועה שיש בישראל מורגשים כמעט בכל ציר מרכזי של כבישים הפרוסים ברחבי הארץ. אנשים רבים מתלוננים על חוסר תשתיות או על תשתיות לקויות ועל הנתיבים הנסללים בצירים בעייתיים אלו, אולם סיבה מרכזית נוספת לעומסים אלה נובעת דווקא משינוי אורח החיים של הישראלים – בכל שנה עולים לכבישים יותר ויותר רכבים חדשים, כך שיותר רכבים על הכבישים גורמים לעומסי תנועה בלתי נסבלים.

כתושב תל אביב שנוסע מדי יום בפקקים אתה רגיל לעומסי התנועה בעיר, אולם יום אחד במהלך עומס תנועה שגרתי בת"א בדרך לעבודה, נקלעת למצב לא נעים בו אחד מהנהגים נסע בשוליים פראות בכביש בו נסעת עד כדי מצב מסכן חיים בו הוא כמעט התנגש בך. לאחר שצפרת לו לאזהרה וסימנת לו בעזרת ידיך על המהלך שהוא עשה, הסתבר לך כי מדובר בנהג עצבני במיוחד. הוא החליט לעצור את רכבו ולגשת לרכבך כדי לנזוף בך על הצפירה והסימון שהנפת לעברו.

מהר מאוד הדברים עברו לטונים גבוהים במיוחד והנהג השני חבט בעוצמה על רכבך וניפץ את שמשת הרכב ואתה דחפת אותו בחוזקה והוא נפל. במקרה זה נשאלת השאלה האם הופעלה נגדך אלימות פיזית? האם הנהג ביצע עבירה פלילית אסורה? האם מה שעשית היה התגוננות? האם נכון היה שדחפת אותו? מה עושים במקרה כזה? כדאי לפנות אל משרד עורכי דין בתחום הפלילי לצורך ליווי וייצוג מתאים.

מהי התנהגות פלילית

ישנם סוגים שונים של התנהגויות פליליות, שכולן מוגדרות בחוק העונשין ובחוקים אחרים כעבירות. בין העבירות הפליליות המרכזיות המוגדרות כהתנהגות פלילית הן עבירות אלימות, עבירות סייבר ועבירות רכוש.

עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן נחשבות גם הן כעבירות הקשורות לתחום הפלילי. בשונה מעבירות פליליות אחרות המוגדרות בעיקר כעבירות אלימות או רכוש, לעבירות צווארון לבן אין הגדרה מסוימת אחת, אך לעיתים קרובות מדובר על עבירות הנוגעות לתחום הכלכלי. עבירות צווארון לבן כוללות עבירות כמו עבירות שוחד, גניבה ממקום עבודה, הלבנת הון, מרמה, הפרת אמונים, עבירות ניירות ערך, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מחשב ועוד מגוון רב של עבירות.
מכיוון שמדובר על עבירות המבוצעות פעמים רבות בתחום העסקי, לעיתים נהוג לייחס עבירות אלו לאנשים הנמצאים במעמד גבוה חברתי וכלכלי, אך לא תמיד הדבר כך. גם אנשים נורמטיביים שחשודים בסוגי עבירות אחרים יכולים להיכנס להגדרה של "צווארון לבן".
בשנים האחרונות בית המשפט נוהג לא אחת בחומרה יתרה כלפי עבירות צווארון לבן הקשורות לתחום העסקי, בשל התחכום והמורכבות שבביצוען ובשל הנזק הרב שעבירות אלו גורמות.

עבירות כספים ומיסים

עבירות של מיסים וכספים שייכות גם כן לתחום המשפט הפלילי. למרות שעבירות אלו לא בוצעו תוך הפעלת כוח פיזי או מעשה אלימות, מדובר על עבירות שבוצעו לעיתים תוך הפעלת מניפולציה הקשורה לרווח כספי. עבירות אלו מיוחסות בעיקר לעבירות בתחום הונאה ומרמה בתחום העסקי ולכן הגוף החוקר של עבירות אילו מורכב מיחידות חקירה מיוחדות הכוללות לעיתים רבות אנשי מקצוע מתחום המשפט, כלכלה, ראיית חשבון ועוד.

דילוג לתוכן