ספרי לימוד משומשים – האם זה כדאי? "גולדווסר" ספרי לימוד יד שנייה באזור ת"א

שנת הלימודים החדשה בבתי הספר מגיעה בסערה מיד אחרי חופשת הקיץ הארוכה והעמוסה באטרקציות, פעילויות וכמובן הוצאות בשפע ורגע לפני בואם של חגי תשרי המביאים לצד שמחת החג גם לא מעט הוצאות. בעת זו משפחות עם ילדים בבתי הספר נאלצים להוציא מכסם מאות ואלפי שקלים לרכישת הציוד הנדרש וספרי הלימוד, אולי בתקופה העמוסה ביותר בשנה מבחינה כלכלית.

במרבית המקרים, רכישת ספרי הלימוד לשנה החדשה מתקיימת עצמאית על ידי ההורים בבתי ספר בהם לא קיים פרויקט השאלת ספרים, או לחילופין בעבור ילדים אשר מסיבות כאלה ואחרות מעדיפים להחזיק בספרים פרטיים ולא להשתתף בפרויקט (האפשרות להעביר ספרים בין אחים, קושי שלא לכתוב בספרים בשל הנחיות הפרויקט).

ישנן כיום חנויות רבות המספקות ציוד חזרה לספסל הלימודים וכן ספרי לימוד אשר מסייעות להורים באמצעות רכישה של ספרים מיד שנייה ומכירתם – בין היתר נוכל להמליץ על "גולדווסר" חנות ותיקה לספרי לימוד יד שנייה באזור ת"א, אך רגע לפני שתצאו לרכוש ספרים משומשים, הנה כמה טיפים חשובים בנושא.

אז איך זה עובד למעשה?

בעלי ספרי לימוד אשר סיימו את השימוש בהם מוכרים לחנות את הספרים המשומשים, ובתנאי שאלה במצב סביר המאפשר שימוש חוזר. המכירה נעשית במחיר קבוע לספר בלי קשר לערכו המקורי תמורת כסף מזומן או זיכוי לחנות, לבחירת בעל החנות. באופן זה במקום להשליך את הספרים המשומשים לפח בעליהם זוכה לתגמול בגינם ובהפחתת ערך הקניה הבאה שלו. בחנויות הספרים לרוב בודקים את הספרים, מוחקים, עוטפים, כורכים ומחדשים אותם, במטרה לספק לילדים ספרים במצב טוב בהם יוכלו להשתמש לאורך השנה כולה.

הספרים מיד שנייה נמכרים במחירים מוזלים, לרוב כמחצית מן המחיר הקטלוגי בו הם נמכרים כחדשים. מדובר בהפחתה משמעותית של העלויות בריכוז כלל הקניה, בעיקר עבור משפחות עם מספר ילדים הלומדים בבית הספר. יתרון נוסף לרכישת ספרים מיד שניה הוא כמובן היתרון הסביבתי – המחזור. בזכות יותר ויותר תלמידים והורים הבוחרים לרכוש ספרים מיד שניה קיימת הפחתה ניכרת בצורך בהדפסת ספרים חדשים, תוך פגיעה באקולוגיה ובסביבה.

האם יש גם חסרונות בעניין?

למרות היתרונות הרבים עדיין ישנם מי שמעדיפים להשקיע סכומי כסף גבוהים ברכישה של ספרים חדשים. לרוב בחירה זו מתבצעת בשל חוויית הילד המבקש את הספרים חדשים לחלוטין. ישנם גם מקרים בהם ספרים משומשים נמכרים מקושקשים ובלויים ומפריעים ממש לחוויית הלימוד.

ברכישה של ספרים משומשים מומלץ שלא לערוך הזמנה ורכישה טלפונית אלא להגיע פיזית לחנות, לפתוח ולעיין בספרים. במידה וספר מסוים ניתן במצב ירוד, כדאי לבקש מנותן השירות בחנות עותק משומש אחר של אותו הספר שעשוי להיות במצב טוב יותר. במידה ולא השגתם עותק המניח את הדעת, אין מניעה לשלב בתוך הקניה כולה ספר או שניים אשר נרכשים כחדשים, בעיקר כאשר מדובר במקצועות החשובים במיוחד לילד, והספר החדש עשוי להשפיע על חוויית הלמידה בו.

ולא לשכוח את תחזוקת הספרים

כך או כך, על מנת לאפשר את ההמשכיות בשוק רכישת ספרים משומשים בתחום ספרי הלימוד חשוב לעטוף היטב את הספרים בתחילת השנה, ובמהלך השנה לחדש את העטיפה על פי צורך. בנוסף כדאי להנחות את הילד לכתוב בספרים במקרה הצורך בעיפרון בלבד.

נסיים באיחולים שתהיה לכולנו שנת לימודים מוצלחת, מהנה וחסכונית במיוחד!

דילוג לתוכן