אז מתי תפונה התחנה המרכזית של תל אביב?

אז הסיפור הזה התחיל בשנות החמישים של המאה הקודמת. האוכלוסייה של תל אביב גדלה והעיר נזקקה לתחנה מרכזית חדשה, שתחליף את זו שנפתחה רק עשור אחד חפני וכבר השתלטה על כל רחובות האזור. כמו כל דבר בישראל זה התחיל בהקמת ועדה.

עברו למעלה מעשר שנים עד אשר החלו בעבודות הבנייה של התחנה המרכזית החדשה. זה היה ב 14 בדצמבר 1967 על קרקע בה היו פרדסים נטושים של התושבים הערבים שעזבו את המקום במלחמת העצמאות.  עד שנת 1976 נבנה כבר שלד הבניין. וכבר אז החלט הטענות של תושבי המקום על הפגיעה באיכות חיים והירידה של שווי הנכסים.

הקבלנים שבנו את התחנה המרכזית נקלעו לקשיים כלכליים והעבודות נפסקו, כאשר מפלצת בטון נותרה נטושה. בשנת 1983 הפרויקט נרכש על ידי הקבלן מרדכי יונה והבנייה התחדשה. היא נמשכה כעשור וב 17 באוגוסט 1993 נפתחה התחנה המרכזית החדשה. טקס הפתיחה החגיגה לווה בהפגנות של תושבי האזור.

התחנה כללה אזורי מסחר רבים וניסו למתג אותה כ“קניון תל אביב“. בתחילת הדרך זה נראה מבטיח, אך לאורך השנים חנויות רבות ננטשו והמקום סבל מהזנחה רבה ולא היה אטרקטיבי עבור המבקרים.

בסופו של דבר היה כבר ברור כי התחנה המרכזית החדשה היא אסון. היא לא ענתה על הצרכים התחבורתיים ויצרה בעיות רבות לתושבי האזור. התחנה המרכזית הפכה לאזור המזוהה עם סמים, פשעו וזנות וגברו הקריאות לסגור את התחנה.

סגירת התחנה תוכננה להתבצע עד סוף שנת 2023, ולבסוף הוקדמה ל 5 בדצמבר 2021. אבל כידוע לכם התחנה המרכזית עדיין פועלת, אמנם במתכונת מצומצמת ורמות ההזנחה רק הולכות וגוברות. לאחר הליכים משפטיים סוכם כי התחנה תיסגר ב 6 לינואר 2022, דבר שגם כן לא קרה. בעיקר בכלל סכסוך בין עיריית תל אביב למשרד התחבורה.

לאחרונה, בעקבות עתירות משפטיות שונות סוף סוף נחתם הסכם מתווה בין עיריית תל אביב למשרד התחבורה, לפי התחנה המרכזית תפונה חלקית (50%) עד סוף שנת 2023. משרד התחבורה הצהיר בבית המשפט כי הוא מקדם תכנית לאומית לפינוי התחנה עד 2026.

תמונה – Teo K / Shutterstock.com

דילוג לתוכן