האם נתיבי איילון מוכנים לחורף?

נתיבי איילון הם אחד מצירי התנועה המרכזיים העוברים בתל אביב. למעשה זהו אחד מצירי התנועה העמוסים בישראל ובוודאי אינו דאגה אך ורק של תושבי תל אביב. כולנו התרגלנו כבר למחזות של הצפת האיילון עם גשמי החורף המביאים לסגירתו. אירוע שמתרחש ”פעם ב 15 שנה“, אך בפועל כל שנתיים שלוש. ולצד החשש מהצפות, עכשיו מצטרף גם איום הבולענים.

כל שנה כאשר מתקרב החורף הנושא עולה עוד פעם לכותרות. תכניות ישנן בשפע, כמו התכנית להקמת מאגר ניקוז מי הגשמים בפארק אריאל שרון או בניית תעלה חדשה לניקוז האיילון. התקדמות של ממש איננו רואים והעיכובים הלו פוגעים גם בפיתוח קווי הרכבות ואפילו מסכנים את שדה התעופה בן גוריון.

ולצד חוסר האונים מצד הרשויות וגלגולי האחריות מאחת לשנייה, ישנם גם שינויי האקלים. אפשר להתווכח על זה ולהאמין בקונספירציות, אבל דבר אחד בטוח זה שמזג האוויר בשנים האחרונות הפך להרבה פחות יציב. אנו רואים גלי חום קיצוניים באירופה מוקדם באביב, ואנו רואים סערות חורף בלתי צפויות. כך שהסטטיסטיקות השונות לגבי הסבירות להצפה באיילון ככל הנראה כבר לא  ממש מעודכנות. זה יכול להיות בשיא הגשמים של דצמבר או ינואר, אבל בימינו אף אחד לא יהיה מופתע אם פתאום זה יקרה בסוף אפריל.

בולענים, רק זה היה חסר לנו

במוצאי שבת ה 17.9.22 התבשרנו על בולען שנפער בנתיבי איילון. מאז הבולען כבר תוקן אך אנו נשארנו עם החרדה לגבי תרחיש שפתאום הכביש יקרוס תחת גלגלי מכוניתנו בשעה שאנו נוסעים במהירות גבוהה. בולען נוסף בנתיבי איילון יכול במקרה הטוב לגרום לפקקי תנועה בלתי נסבלים, אך במקרה הרע לתאונה קטלנית ורבת נפגעים.

המומחים הסבירו לנו כי בולען זו הוא תוצאה של עבודות התשתית במגדל הספירלה של קבוצת עזריאלי. אך בו זמנית הזהירו מבולענים נוספים בעתיד כתוצאה מעבודות התשתית הרבות המתרחשות לאורך תוואי האיילון. ויש האומרים כי בנייה על ערוץ נחל היא טעות מייסודה.

בעוד מומחים שונים ומהנדסים מתווכחים על הסיבות להיווצרות הבולען, למרות הדעות השונות ישנה הסכמה בדבר אחד – אף אחד לא יכול להבטיח לנו שזהו הבולען האחרון, וזהו משהו שצריך להדאיג אותנו.

החדשות הטובות הוא שישנם אמצעים טכנולוגיים היכולים לאתר בולענים. ישנם חיישנים מסוגים שונים היכולים לזהות חללים תת קרקעיים ולתת לנו אזהרה לפני שנפערים בולענים. אך אלו לא יפתרו לנו את הבעיה, אלא רק יעניקו לנו כלים יותר טובים לחיות עם הבעיה.

שווה לקרוא: הכביש בידיים טובות – "מצודה בטיחות לתעבורה בע"מ" בניהולו של אילן שרעבי

דילוג לתוכן