איך לבחור דירה בפרויקט מגורים חדש?

איך לבחור דירה בפרויקט מגורים חדש?

המלחמה שינתה גם את הביקושים בשוק המגורים בישראל – וכעת המוצר המבוקש ביותר הוא דירה עם ממ"ד. עם זאת, חשוב לזכור שיש גם שיקולים נוספים בבחירת דירה 

אביבה טנא

שוק הנדל"ן בישראל הוא שוק יציב וצומח מאוד – שמזה כעשור וחצי מתאפיין בעלייה בביקוש, שאליה נלווה גם זינוק משמעותי מאוד במחירים. המלחמה, כדרכן של מלחמות, טלטלה הכול, גם את השוק הזה – אך לאחר ההאטה הראשונית, חזרו הביקושים לדירות מסוג מסוים מאוד: כאלה שבהן נמצא הפריט הנחשק ביותר בקרב הישראלים כיום, הלא הוא הממ"ד. 

המלחמה החזירה לסדר היום וביתר שאת את סוגיית המרחבים המוגנים. בבתים ישנים אין ממ"דים, וברבים מהם גם לא מקלטים. הדיירים נאלצים לחפש מחסה בחדר המדרגות יחד עם השכנים, או לצאת לריצה אל המקלט השכונתי, אם הוא בכלל נמצא בטווח המתאים. הישראלים רוצים להרגיש בטוחים יותר – ובלוחות הנדל"ן ניתן לראות כי אחד החיפושים הפופולריים ביותר, הוא לפי המילה ממ"ד.

בתל אביב למשל, נבנו בעשור האחרון 13 אלף דירות חדשות בפרויקטים של התחדשות עירונית – שמיועדים לחזק את המבנים כנגד רעידת אדמה, ומלווים בבונוס המשמעותי במיוחד, של הוספת ממ"ד לדירות. יותר מ-17 אלף דירות נוספות בפרויקטים של פינוי בינוי, כבר קיבלו היתר בנייה. המשמעות – תל אביב, המתאפיינת בכמות גדולה של בניינים ישנים ללא ממ"דים, עומדת בפני שינוי משמעותי ותוספת גדולה של דירות עם מיגון בילט-אין לכל משפחה. 

כל זה, עוד לפני שפרצה המלחמה – שצפויה להמשיך לעודד את הביקוש לדירות עם ממ"ד גם שנים רבות קדימה, ולהעניק דחיפה משמעותית לפרויקטים של התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ. היזמים מעידים שגם הדיירים בפרויקטים, שחלקם לא ששו עד כה לחתום על החוזים הדרושים, מבינים כעת את החשיבות של הוצאת הפרויקט לדרך. 

האזורים שנהנים מביקוש יציב לדירות

אז נכון, מצבו של ענף הנדל"ן בימים אלה מאתגר – כשאחת הסיבות העיקריות לכך, היא מחסור גדול מאוד בעובדים שעלול להאט את עבודות הבנייה. עם זאת, ישנם אזורים בישראל שלא צפויים לסבול מירידה בהתחלות הבנייה – שכן הביקוש בהם מאופיין ביציבות ואף בגידול מתמיד לאורך זמן. מדובר, למשל, בתל אביב ובערי המרכז.

אנו רואים, למשל, כי פרויקטים חדשים בתל אביב ממשיכים ליהנות מביקוש גבוה, למרות הטלטלות האחרונות בענף הנדל"ן והתקופה הכלכלית המאתגרת. וכעת, כאמור, הביקוש לדירות חדשות צפוי רק לעלות – בשל הרצון בממ"ד. 

עם זאת, בבואנו לחפש דירות חדשות למכירה, עומדות בפנינו לא מעט דילמות, בדרך לאיתור הדירה המתאימה לנו ביותר. בכתבה זו, נציע כמה כללי אצבע למציאת הדירה הזו, לכל אחד ואחת לפי הצרכים והרצונות. 

כיצד לבחור דירה מוצלחת בפרויקט חדש?

  • מיקום הפרויקט: לפני שבוחרים את הפרויקט  עצמו, כדאי לחשוב מהם הפרמטרים המשמעותיים ביותר עבורנו. למשל, יש כאלה שיעדיפו קרבה לאתרי טבע, ואחרים המעדיפים לחיות במרכז עירוני שוקק. יש מי ששמים דגש על טיב האוכלוסייה, ואחרים על איכות המוסדות העירוניים, או על תחושת הביטחון. כל אחד, ומה שחשוב לו. 
  • מיקום הדירה בבניין: מצאנו פרויקט שמעניין אותנו? כעת יש עוד החלטה חשובה – באיזו דירה נבחר. גם כאן, חשוב לבדוק מה ההעדפות האישיות שלנו. האם נרצה דירה בקומות הראשונות, או אולי בגבוהות יותר? איזה נוף נעדיף? זה השלב בו ניתן להביא בחשבון גם שיקולים כמו בטיחות, וכמות הרעש המגיע אל הדירה. 
  • תכנון הדירה וכיווני האוויר: גם דירה במיקום אידיאלי ועם נוף נפלא, תהיה פחות אטרקטיבית אם התכנון שלה אינו חכם, או אם היא חשוכה רוב שעות היממה. זה הזמן לבדוק שתכנון הדירה הוא אופטימלי עבור הצרכים שלנו, וגם את כיווני האוויר. כדאי להעדיף דירה עם כמה שיותר כיווני אוויר, כשהמשמעות היא חלונות ופתחים הפונים לצדדים שונים וממקסמים את זרימת האוויר בחלל ואת כניסת השמש לחדרים השונים במהלך היום. 
  • הקבלן ואיכות הבנייה: המיקום נהדר? התכנון אופטימלי? כעת חשוב לוודא שאת כל אלה מבצעת חברה קבלנית עם קבלות איכותיות – כדי להבטיח תוצאה איכותית. הדירה בה אנו משקיעים את מיטב כספנו ומקווים להתגורר בה שנים רבות בשמחה עם משפחתנו, צריכה להיות בסטנדרטים גבוהים ככל האפשר ולשמור על המראה והבטיחות לאורך זמן. 
  • הדירה לפני השלמה? בדירות על הנייר, כשאין מה לראות בעיניים, לא פשוט להעריך עד כמה הדירה אכן מתאימה לנו. כדי לעשות זאת, מומלץ לעבור על התוכניות האדריכליות עם אנשי מקצוע ולברר לעומק מהם לוחות הזמנים לסיום הפרויקט, על מנת שנוכל להיערך בהתאם.

לסיכום

המלחמה שינתה כמעט כל היבט בחיים שלנו – ובכלל זה את שוק הנדל"ן, כאשר יותר ויותר קונים מעניקים חשיבות עליונה לאיתור דירה עם ממ"ד. עם זאת, כשבוחנים דירות חדשות לקנייה, יש שורת קריטריונים נוספים שחשוב לבדוק – כדי להבטיח רכישה נבונה. 

קרדיט: Shutterstock

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן