מחסור בנהגי אוטובוס: האם זו ראשיתם של האוטובוסים האוטונומיים?

על פי הצפי, בתוך זמן קצר יחסרו נהגי אוטובוס רבים כך שיהיה קושי של ממש בהפעלת התחבורה הציבורית באופן שוטף. לפיכך, יצאו לדרך מיזמים חדשים המלווים בתקווה רבה. אם מיזם האוטובוס האוטונומי יצלח, הרי שהמחסור בנהגים ובעיית התחבורה הציבורית בארץ תיפתר במהרה.

שיתופי פעולה חדשים בין חברות סטארטאפ ובין חברות תחבורה מסורתיות נועד לקדם את נושא השימוש בתחבורה ציבורית והמחסור הצפוי בנהגי תחבורה ציבורית בשנים הקרובות.

יותר ויותר, אנו עדים למקרים נוספים של שיתופי פעולה בין חברות שונות במטרה להפיק פתרונות יצירתיים שונים. אלו באים לידי ביטוי במגוון רחב של פתרונות חדשניים יחסית אשר עד לא מזמן היו בלתי ניתנים לביצוע. כך, יזמים צעירים חוברים למנהלי חברות ותיקים על מנת ליצור שינוי משמעותי בשירותים השונים הניתנים לאזרחים.

הפעלת אוטובוסים אוטונומיים

בין הניסיונות ליצור עתיד טוב יותר, נבחנת האפשרות של הפעלת אוטובוסים אוטונומיים. זאת במסגרת מיזם לאומי לתחבורה ציבורית אוטונומית.

החברות שתשתפנה פעולה עם חברות הסטארטאפ הן מטרופולין, אגד, דן ונתיב אקספרס. ארבע החברות הללו תשתפנה פעולה עם חברות סטארט אפ וכן עם חברות תחבורה ברמה בינלאומית. במסגרת שיתוף הפעולה יוקמו פיילוטים של אוטובוסים אוטונומיים. האוטובוסים האוטונומיים יופעלו בתקופה מוגדרת תחת ניסוי ועל פי רישיון הפעלה באזורים הרלוונטיים. הניסוי מהווה פרי יזמתם של מספר ארגונים, ביניהם רשות החדשנות וחברת נתיבי איילון וכן משרד התחבורה והרשות הארצית לתחבורה ציבורית. יחדיו, יחברו כולם להפעלת האוטובוסים האוטונומיים לראשונה בישראל.

הצפי ליישום התכנית עומד נכון להיום על שנת 2024. במסגרת הפרויקט 20 אוטובוסים ללא נהג יופעלו כפיילוט לבחינת מידת ההצלחה. האוטובוסים כולם יהיו אוטובוסים חשמליים, בעלי אורך של 6 מטרים ויכולת הכלה של 25 נוסעים. הפיילוט יורץ בתחילת שנת 2023 במתחמים מוגדרים ובמידה ויוכיחו את עצמם כיעילים, יועברו האוטובוסים לפעול במתחמים ציבוריים תחת פיקוח של נהג לכל אורך הנסיעה. באופן זה, הנהג יוכל להתערב בכל שלב למקרה שתתעורר תקלה כלשהי.

החשש הגדול: תאונה

מה שעלול, אולי, להכשיל את פרויקט האוטובוסים האוטונומיים הוא קיומה של תאונה. די בתאונה אחת על מנת שכל המיזם, לרבות התקציבים שהושקעו בו, הטכנולוגיות שפותחו על מנת שיהיה מיושם, ההכשרות שעברו הרכבים וההתאמות של הנתיבים לתחבורה הציבורית האוטונומית – כל אלו עלולים לרדת לטמיון במקרה של תאונה ולו הקטנה ביותר. לפיכך, כל הגורמים המעורבים בפרויקט משקיעים את מרב הזהירות בכל צעד.

Mickis-Fotowelt / Shutterstock.com

דילוג לתוכן