מתבגרים ואלימים  – קטטה המונית בקניון עזריאלי ביום הבחירות

האלימות ממשיכה להכות גלים במדינתנו הקטנה: יום הבחירות, העם בהמוניו נקרא להצביע ולבחור את המנהיגים החדשים אולם נראה כי חלק מאזרחי ישראל ניצלו את התאריך למטרות אחרות.

זהו יום הבוחר?

ביום הבחירות נקראים אזרחי ישראל לממש את זכותם לבחור בבחירות הדמוקרטיות ולשם כך מוגדר יום זה כיום חופש. את יום החופש רבים מנצלים לבילויים, קניות, ביקורים בפארקים ובמקומות תיירותיים אחרים.

מדי יום חופש שכזה נרשמות עליות משמעותיות בהיקפי הרכישות באשראי וגם ביום הבחירות הנוכחי נרשם זינוק של כמעט 20% בהוצאות באמצעות כרטיסי אשראי, זאת ביחס לבחירות הקודמות. למרות יום החופש, נראה כי גם אירועים פחות משמחים התקיימו באותו יום: דווקא במרכז התוסס של קניון עזריאלי במרכז תל אביב ניצתה קטטה המונית בין צעירים.

בין המעורבים בקטטה היו כמה עשרות בני נוער, שתועדו בזמן המריבה על ידי עוברים ושבים שמיד פתחו את הסמארטפונים כדי לצלם. הקומה השנייה של הקניון לרוב מהווה את אחת הקומות ההומות ביותר הודות להיותה קומת הבגדים והמזון. המריבה נערכה במספר מוקדים שונים ועד לרגע זה לא נמסרו פרטים על סיבות התפרצותה.

מי שליווה את המריבה דיווח כי היא לא נעצרה בתוך גבולות הקניון ונצפו אירועי אלימות גם מחוצה לו. על מנת לעצור את המתקוטטים הוזעקה למקום משטרת מרחב ירקון אשר הרחיקה את המעורבים באמצעות גז פלפל. במזל גדול איש מהמעורבים בקטטה לא נפגע או נפצע. יחד עם זאת, מדובר באירוע מצער ביותר הממשיך להגדיל את מספר אירועי האלימות המתרחשים בארץ מדי שנה.  

שיעור האלימות בישראל: גבוה משמעותית ממדינות ה-OECD

על פי דו"ח מחקר שנערך על ידי ה-OECD, עולה פער ניכר בין שיעורי האלימות בקרב בני נוער בישראל ובין שיעורי האלימות במדינות האיגוד האחרות.

שיעורי האלימות הגבוהים באים לידי ביטוי בכל היבט אפשרי, לרבות אלימות מילולית ואיומים, זאת ביחס למדינות אחרות: במדינת ישראל עומד השיעור על 26% בעוד במדינות אחרות עומד שיעור האלימות על 14%. בישראל, 13% מהתלמידים דיווחו על אלימות פיזית בעוד במדינות אחרות שיעור זה עומד על 2%.

האלימות בבתי הספר, לאחר שעות בית הספר ובמקומות ציבוריים עדיין לא הביאה לגיבוש מדיניות רשמית להתמודדות יעילה מצד משרד החינוך. זאת, למרות שמקרי האלימות ברחבי הארץ הולכים ומתגברים ומהווים סיבה של ממש לדאגה.

דילוג לתוכן