בזמן שהפוליטיקאים מחליפים כסאות: נושא התחבורה הציבורית נדחק הצידה

להחלפת הממשלה השלכות רבות, שונות ומגוונות על ניהול הפרויקטים הקשורים בעולם התחבורה. החלפת השלטון למעשה גם מסמנת את הסיום הבלתי צפוי של פרויקטים שונים שכבר נמצאים בעיצומם עוד מאז הממשלה הקודמת.

חוסר הוודאות הוא אולי הגורם ההרסני ביותר בניהול מדינה, וחוסר ודאות שכזה מלווה את מדינת ישראל כבר לא מעט זמן. נוסף על כך את המתרחש בעולם כולו בשנים האחרונות והרי לנו מתכון לאסונות כלכליים מתמשכים.

לא מעט פרויקטים שכבר יצאו לדרך עומדים שוב בסימן שאלה ואלו בתורם מעלים לא מעט סוגיות לקונפליקט. אם לא די בכך, הרי שהפרויקטים השונים יכולים אפילו לסגת ולגרום לנזקים כלכליים בשל כספים שהושקעו ולא יגיעו לידי מיצוי.

הנושאים על סדר היום

בעוד שנושא התחבורה נדחק הצידה, דווקא נושאים מהותיים אחרים כמו היחס ללהט"בים, היחס למיעוטים, קבוצות שוליים וכן מקומן של נשים בממשלה ובמקומות אחרים  – אלו קיבלו תשומת לב לא מעטה. על מנת להתמודד עם נושאים הנחשבים לפחות חשובים ממשחק הכסאות המאפיין את הפוליטיקאים, ייקח עוד קצת זמן עד שנקבל תשובות. וכך, נושא התחבורה הציבורית נדחק הצידה.

זאת, למרות שעניין התחבורה הציבורית מהותי הרבה יותר עבור האזרחים הפשוטים מאשר נושא המינוי לכסאות הכנסת השונים. כך למשל, אם עתידה מירי רגב לקבל את תיק התחבורה, הפרויקטים שהחלו תחת ידיה של מיכאלי אמורים לקבל תפנית שונה.

מיכאלי ביקשה להפוך את הפירמידה כחלק מתפיסת סוציאליסטית, ולהביא את התחבורה הציבורית לידי מצב בו היא מונגשת לאוכלוסיות שונות באשר הן ובמיוחד לאוכלוסיות חלשות.

עם זאת, מירי רגב בניגוד אליה דווקא משקיעה את עיקר התקציבים דווקא בנושאים הקשורים בפריפריה ובאוכלוסיות פריפריאליות למרות שבקדנציה הקודמת לא ניכרה תכנית ברורה הנגזרת כתוצאה מההחלטה להתמקד בפריפריות.

בהקשר התחבורה הציבורית, תחת ידיה של רגב פרויקטים רבים נעצרו או עוכבו ולפיכך, עתידים להיות מעוכבים גם בקדנציה הקרובה אם היא אכן תקבל את התיק. בפעם הקודמת, תחת כהונתה של רגב, עוכב פרויקט המסילה הרביעית באיילון, וכמו כן עוכבו פרויקטים מהותיים נוספים כמו הקו הירוק והסגול השייך לפרויקט הרכבת הקלה.

פרויקטים נוספים הקשורים בתחבורה הציבורית ובהנגשת אופני ההגעה ממקום למקום אשר עוכבו תחת ידיה של רגב כוללים גם את עיכוב שדה התעופה הבינלאומי המשלים, מיזם אפנידן וכן הפרויקט שנועד לחשמול מסילת הרכבת.

נכון להיום עדיין לא ברור לאן יתפתח מצב התחבורה ואולם כל עוד הדברים בעינם, ממשיכים להתקיים הפרויקטים כסדרם.

קרדיט תמונה: Boris-B / shutterstock.com

דילוג לתוכן