מה עושים כשיש הצפה בבית?

הצפה של מים במבנה היא אחד מהארועים הבלתי צפויים הגרועים ביותר שיכולים לקרות לנו בבית, ויכולה להסב נזק רב ועוגמת נפש. לכן חשוב להכיר מספר כללי אצבע לתגובה ראשונית להצפה, אשר יסייעו לעצור את התפשטות הנזק, ואף לצמצמו. 

נתקלתם בהצפה בבית, במשרד, או במבנה אחר, והמים זורמים. מה תעשו עכשיו? 

הצלת חיים קודמת לכל. לכן במקרה שיש צורך לחלץ אנשים מהבית או ממעלית הבניין, יש לדווח לשירותי ההצלה והחירום ללא דיחוי. 

בשלב הבא (שבמרבית המקרים גם יהיה הראשון) יש לנסות לבלום את הנזק. לשם כך יש לסגור במהירות האפשרית את ברז המים הראשי במבנה. לאחר מכן, חשוב מאוד לנתק גם את זרם החשמל בכדי למנוע סכנת התחשמלות. 

אם יש חפצים חשובים שאפשר להציל, זה הזמן למקם אותם במקום גבוה בבית. במידה וקיים ביטוח לנזקי צנרת, יש ליידע את חברת הביטוח ולקבל הנחיות לגבי אפשרויות השיקום השונות העומדות לרשותכם.

השלב הבא הוא הוצאת המים, במידת האפשר, מחוץ למבנה. מהירות התגובה במקרה זה היא קריטית, מאחר שככל שהמים יעמדו זמן רב יותר, כך הם יחלחלו ליותר מקומות במבנה, לרבות תשתיות והנזק יגדל. אם מדובר בהצפה שאפשר להתגבר עליה בקלות באמצעים ביתיים, זה הזמן לאחוז במגב ולעבוד במרץ. 

במקרה שההצפה משמעותית וגדולה יותר, יש צורך להיעזר באנשי מקצוע המצוידים במשאבות ייעודיות לשאיבת מים. ככל שתקדימו להזמין אנשי מקצוע, כך הנזקים יצטמצמו. שימו לב שבמידה ומדובר בהצפת מי ביוב, יש צורך בשאיבה באמצעות משאבות המסוגלות גם לגרוס את תכולת הנוזלים והפסולת.

עוד על שאיבת ביוב ניתן לקרוא כאן

לאחר שכל המים נשאבו בהצלחה, יש צורך לטפל בנזקים. ראשית, יש לאתר את מקור הנזילה. יש לבדוק האם מדובר בצנרת שנפגעה, בעיות באיטום או מקור אחר. לאחר מכן יש צורך לטפל בתקלה ובנזקי הרטיבות.

ייבוש מקצועי 

בשלב הזה, לאחר שהמים פונו, יש צורך לייבש את המבנה. לא מדובר רק בפתיחת חלונות ואוורור הבית, אלא בייבוש מקצועי שימנע, או יצמצם משמעותית, התפתחות של נזקי רטיבות כגון: עובש בקירות ובתכולה, "פיצוצים" בצבע, התפוררות טיח, כתמי רטיבות, התעוותות רהיטים ומשקופים, התפתחות קורוזיה על מכשירי חשמל ועוד. 

תהליך הייבוש המקצועי נעשה באמצעות יבשנים מיוחדים אשר פועלים ביסודיות כדי לייבש את המים והלחות מהמבנה ותכולתו. במידה והמים חלחלו אל מתחת לריצוף, מומלץ לבצע ייבוש תת רצפתי ללא הרס של משטח הריצוף.

עוד על ייבוש תת רצפתי ניתן לקרוא כאן 

גם רהיטים, שטיחים וחפצים אחרים חשוב לייבש היטב. במקרה זה, לתהליכי ייבוש מקצועי ומהיר קיימת חשיבות קריטית בהשבת התכולה למצב שמיש עד כמה שניתן בכדי למנוע הוצאות כספיות נוספות. 

לסיכום – הצפה בבית הינה תרחיש לא רצוי ולא צפוי, המסב נזקים ועוגמת נפש רבה. יחד עם זאת תגובה ראשונית מהירה ומקצועית תסייע לנו לצמצם את הנזקים ולחזור לשגרת חיינו בהקדם ובמינימום נזקים.

תמונה – FREEPIK

דילוג לתוכן