התרגילים המומלצים ביותר לספורטאים לחיזוק הליבה ומניעת פציעות בגב התחתון

התרגילים המומלצים ביותר לספורטאים לחיזוק הליבה ומניעת פציעות בגב התחתון

כוח ליבה עולה על אסתטיקה פיזית בלבד עבור ספורטאים מקצועיים; זהו הבסיס שעליו נבנים הביצועים, האיזון והבריאות הפיזית הכללית. הליבה, הכוללת את השרירים סביב הגב והאגן, חיונית לייצוב הגוף ושמירה על איזון ושיווי משקל. יציבות זו חיונית לא רק לביצועים טובים אלא גם למזעור הסיכון לפציעות, במיוחד באזור הגב התחתון.

ספורטאים, ללא קשר לענף ממנו הם מגיעים, עוסקים בתנועות בעצימות גבוהה המפעילות לחץ ניכר על הגב התחתון שלהם. ללא ליבה חזקה לספיגה וחלוקת הכוחות האלו, הסיכון לפציעות מזנק. אם בכל זאת חלילה נוצרה פציעה, חשוב להקפיד בין היתר על טיפולי פילאטיס שיקומי לאחר פציעת ספורט

הכל על טיפולי פילאטיס שיקומי לאחר פציעת ספורט

פילאטיס שיקומי תמיד היה יעיל עבור ספורטאים שנמצאים בתהליך החלמה מפציעות ספורט, במיוחד כאלה הקשורות לגב התחתון. תפקידו בתהליך ההחלמה הוא רב-ממדי, והוא מתייחס לא רק להיבטים הפיזיים אלא גם להיבטים הפסיכולוגיים של תהליך הריפוי. טיפולי פילאטיס שיקומי לאחר פציעת ספורט קיימים עוד מתקופת מלחמת העולם הראשונה, כאשר ג'וזף פילאטיס המציא את השיטה כדי לסייע לחיילים להשתקם מפציעות. 

  • תנועות מבוקרות – בבסיסו, פילאטיס מתמקד בתנועות מבוקרות ומדויקות המשפרות את כוח הליבה, הגמישות והיציבה – אלמנטים מרכזיים התורמים להחלמה מהירה ויעילה ותפקוד יעיל של הגוף. הפילאטיס מעודד הקשבה לגוף, מקדם הבנה עמוקה יותר של יציבות ותנועה. 
  • התאמה אישית – ניתן להתאים את התרגילים לצרכים הספציפיים ולמגבלות של הספורטאי, כך שהיא אידאלית אף יותר מהבחינה הזו. ההתקדמות ההדרגתית וההתאמה האישית מבטיחה שכל אדם יוכל לבנות את כוחו מבלי להסתכן בפציעה חוזרת. 
  • עצימות נמוכה – כאמור פילאטיס מותאם אישית וככל שהפציעה חמורה יותר, כדאי להתחיל בעצימות נמוכה יותר כדי למזער סיכונים. שלב שלב, הספורטאי יילך ויתחזק והעצימות תתגבר. 

ליבה חזקה תוכל למנוע פציעות

הליבה היא מרכז הגוף, המאזן ומייצב אותו. ככל שהליבה תהיה חזקה יותר כך גם הגוף. בעזרת תרגילים פשוטים ניתן לחזק את הליבה; כל שעליכם לעשות זה לשבת תוך הישענות על עצמות הישיבה כשהרגליים צמודות ונוגעות בקרקע. קחו אוויר, הכניסו את הבטן פנימה, ישרו ידיים לפנים והרימו את כפות הרגליים. החזיקו עשר שניות ואם ניתן, ישרו וקפלו את הרגליים. אתם תרגישו את שרירי הליבה עובדים היטב!

עבור תרגיל נוסף תצטרכו כדור. שכבו על הבטן והניחו עליו שתי ידיים, קחו אוויר ובהוצאתו, גלגלו את הכדור אל בית החזה. קחו אוויר, הכניסו את הבטן וכווצו את שרירי הישבן, נשפו והרחיקו את הכדור תוך הרמת בית החזה. על הרגליים להיות צמודות לכל אורך התרגיל. 

זכרו, ככל שתקפידו לחזק את השרירים והליבה. כך או כך, פילאטיס בשגרה וכן טיפולי פילאטיס שיקומי לאחר פציעת ספורט חלילה, מומלץ שיהיה חלק בלתי נפרד מהתהליכים השונים.

קרדיט תמונה  PIXABAY

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן