החות'ים בתימן וחטיפת ספינת המשא – אירוע עולמי בחסות פלסטינאית

ב-19 בנובמבר החות'ים בתימן החליטו להגביר את ה"תמיכה" שלהם בהתנגדות מלחמת חרבות ברזל. בעוד שהספינה בבעלות בריטית (השמועות בהתחלה העידו כי מדובר בבעלות ישראלית), על סיפונה כלל לא כללו עובדים או אזרחים ישראלים. במילים אחרות, אירוע חטיפת ספינת המשא ע"י החות'ים הוא אירוע בינלאומי, שמשפיע בראש ובראשונה על יפן ועל מדינות אשר מנהלות קשרי מסחר עם ישראל, וזאת בחסות המלחמה.

החות'ים בתימן מנסים לפגוע בכלכלת ישראל, ליתר דיוק בכלכלה הימית שלה, מה שמשליך ישירות על בנות בריתנו בעולם.

דובר צה"ל מתייחס לאירוע:

אירוע חטיפת ספינת המשא על ידי החות'ים, סמוך לתימן בדרום הים האדום, מהווה אירוע חמור מאוד ברמה העולמית. מדובר בספינה שיצאה מטורקיה בדרכה להודו עם צוות אזרחי בינלאומי, ללא ישראליים.

החות'ים יורים טילים על ישראל ב-9 בנובמבר

דעה: התייחסותנו לחטיפת ספינת המשא ע"י החות'ים

לא מדובר אמנם בספינה ישראלית, אבל ההשלכות של אירוע זה מהוות עליית מדרגה חמורה אשר ננקטה על ידי אחת מהזרועות של התמנון הראשי – איראן. המטרה העיקרית של איראן היא לערער ולהפר את הנורמליזציה שהולכת ומתהווה במזרח התיכון, אותה נורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, סעודיה ומדינות ערב שונות. עד כה, איראן לא ממש מצליחה בערעור הנורמליזציה במזרח התיכון, אלא אם מחשיבים את היחסים עם טורקיה שהתדרדרו במידה מסוימת.

כיצד חטיפת ספינת המשא יכולה דווקא לסייע לישראל?

אירוע חטיפת הספינה על ידי החות'ים, אם מסתכלים עליו בהיבטים הרחבים יותר, יכול דווקא לעזור לישראל. זוהי ספינה בינלאומית בבעלות בריטית, שמופעלת על ידי חברה יפנית. פעילות זו התבצעה בהכוונה איראנית (ע"פ משרד רה"מ), ואירוע זה משליך לא רק על הכלכלה הימית של ישראל, אלא באופן רוחבי יותר על מדינות עולם שונות, לרבות בריטניה ויפן. חשוב להבין כי זהו מעשה נוסף של טרור איראני טהור, ומעשה זה מהווה קפיצת מדרגה בתוקפנות של איראן לא רק נגד ישראל, אלא כנגד אזרחי העולם החופשי במערב.

נסיים עם ציון הנקודה הבאה – האירוע הזה מייצר משמעויות בינלאומיות, ולא רק משמעויות כלכליות. בפועל, אירוע חטיפת ספינת המשא משליך על ביטחון נתיבי השייט בחלק זה של העולם. לכן, ישראל וכן מדינות מערביות נוספות חייבות לנקוט בעמדה ברורה כנגד פעילות טרור זו. ברמת הסיוע לישראל, בעת אירועי טרור עולמיים – העולם חייב להתאחד כמקשה אחת מול טרוריסטים. אם יש מוסר השכל מהאירוע הזה, הרי הוא ההיבט הבא – איראן היא סיכון עולמי, לא ישראלי. ככל שמדינות אירופה יבינו זאת מוקדם יותר, כך הלגיטימציה של ישראל תשתפר בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן