שמירה אימבר – האישה, הקול והאגדה, נפטרה החודש

נפטרה שמירה אימבר, אשת הרדיו המיתולוגית. שמירה אימבר הייתה שדרנית רדיו, שחקנית תאטרון, דעתנית ללא גבולות וכך גם נתפסה בהווי הציבורי. קצת לפני לכתה, החלה שמירה לתעד את חייה בספר שעתיד לצאת לאור בקרוב.

אחת הנשים הבולטות, המעניינות, המיוחדות והתוססות ברדיו הישראלי החליטה על דרך מעניינת ומיוחדת להיפרד מהעולם והיא לא מצטערת על אף אחד מהרגעים בחייה ובדרך אל מותה.

פטירתה של אימבר לא הייתה פתאומית ולא הגיעה בהפתעה: אימבר התכוננה מספר שבועות לפני מותה להתחלת תהליך סדציה פליאטיבית, שמשמעותה הרדמה יזומה.

טרם מותה, חיה אימבר בדיור מוגן בגני תקווה עם חברותיה הקרובות בעודה עובדת על הוצאת ספר אוטוביוגרפי אודות חייה תחת השם "עשיתי לי קול". ספרה של אימבר אמור היה לצאת עוד בחייה אולם בעקבות התדרדרות מצבה הבינה אימבר כי הספר ייצא רק לאחר מותה ודאגה לכל הפעולות הנדרשות להוצאתו לאור.

הספר כולל את כל חייה של אימבר, לרבות הילדות, העבודה ברדיו, ההקשרים המשפחתיים, מערכות היחסים שניהלה לאורך חייה, הפלות רצויות ולא רצויות, ההתערבות הפוליטית, אהבות ואובדנים, התנסויות בסמים ועוד.

לכתיבת הספר, הקליטה אימבר את הסיפורים בה אחר זה. כלי התקשורת סבבו סביב מצבה של אימבר עוד לפני מותה. ואולם, אימבר העידה על עצמה כי לא הצטערה לרגע על המסלול והתהליך בהם בחרה ללכת מן העולם.

חייה של אימבר לא היו משעממים אפילו לרגע אחד. בין נסיעות לארצות הברית, התנסויות ב-LSD והיכרויות מעניינות בקליפורניה, לימודי תאטרון והקראת תסכיתים ברדיו, הקריירה של אימבר צברה תאוצה במהרה.

כאדם תוסס, אימבר מעולם לא חששה להביע את דעתה, גם בנושאים שנויים במחלוקת. כך, הייתה לאחת האנשים היותר מעניינים בסצנה גם בתקופות היותר שמרניות.

בשל הבעת דעותיה בצורה גלויה אימבר הושעתה לא פעם ולא פעמיים מהרדיו ואולם תמיד חזרה לשדר. התכניות הרבות בהן שידרה הוסיפו לאימבר לא מעט תהילה שהלכה ונצברה עם השנים ולמרות שכפי שהיא מעידה על עצמה, לא הייתה לה משיכה מיוחדת לרדיו מלכתחילה, אימבר הייתה אחת הנשים היותר בולטות בתעשיית הרדיו ובתרומתה להווי התקשורתי בישראל, דווקא בשנים היותר מצונזרות ויותר שמרניות בארץ.

ב-18 באוקטובר החלה שמירה בתהליך ההרדמה שבסופו של דבר הוביל אותה אל מותה. שמירה ביקשה לא להיקבר ולא ראתה בכך צורך. כשנשאלה על חייה ועל הדרך בה בחרה למות, ענתה: אני שלמה עם החיים שלי ושלמה עם המוות שלי.

דילוג לתוכן