בכל רחבי הארץ – תאונות ללא הפסקה

מספר תאונות גבוה מהרגיל בתחילת נובמבר, לרבות פציעות והרוגים. מספר התאונות ההולך וגובר מעלה לא מעט חששות בנוגע למצב התנועה בכבישים, העומס והמתחים המתעוררים כעת.

צעיר בין 25 נהרג אחר הצהריים מפגיעת אוטובוס בדרך חיל השריון בתל אביב וזמן ממש לא רב לאחר מכן נפצעה ילדה בת 5 באורח קשה בתאונה בין שני רכבים פרטיים באזור צפון הארץ. אם לא די בשני אלו הרי שגם שני ילדים נוספים נפגעו באורח בינוני וקל.

אחר הצהריים התקבל דיווח במשטרה על תאונה בשזור, ישוב בצפון הארץ הסמוך לכרמיאל. ילדה בת חמש אשר הייתה מעורבת בתאונה סבלה מפציעות וחובשים שהיו באזור ניסו להעניק לה טיפול.

הבדיקות מצאה חבלה רב מערכתית. בת השש שנפגעה גם היא בגפיה פונתה לקבלת טיפול ובנוסף היו מעורבים בתאונה שלושה פצועים אחרים. הילדים פונו לבית החולים בנהריה ואחרים לבית החולים זיו בצפת. באותו שבוע חולץ גבר שנלכד ברכב בעקבות תאונה בין שני כלי רכב בחיפה.

מחדל הטיפול בתאונות דרכים עלה לועדות כבר בשנת 2016 ואולם מאז ועד היום עדיין לא גובשה כל תכנית טיפולית או מניעתית להתמודדות עם תאונות הדרכים ההולכות ומתרבות. זאת, בניגוד למספר ההולכים ומתרבים בכבישי הארץ הודות למדיניות מעורבת של ממשלת ישראל.

בשנת 2016 אימצה ממשלת ישראל תכנית לצמצום הקטל בדרכים. התכנית עלתה למשרדי הממשלה ארבעה מיליארד שקלים ולמרות העלויות הגבוהות, דו"ח שהוזמן על ידי הממשלה ממכון המחקר של הכנסת מצא כי הממשלה לא רק שלא עמדה בהתחייבויות שלה אלא לא פחות מכך, הזניחה כמעט לחלוטין את הנושא.

בין שאר הנושאים שהוזנחו במסגרת הטיפול בתאונות הדרכים ובמטרה לצמצם את הקטל נמצא טיפול לקוי במגזר הערבי, בעיות קשות, עיכובים אי עמידה ביעדי לוחות זמנים בכל הנוגע לתשתיות הארציות של כבישי הארץ ולא פחות מכך, גם האכיפה, למרות כוונות והכנות להגברתה – נותרה במצבה הקודם.

מספר ההרוגים, כפי שמסתבר מהדוחות השונים, רק הולך ועולה משנה לשנה ובעוד אין כל תכנית ייעודית המיושמת למטרת צמצום הקטל בכבישים, בתי החולים הולכים ומתמלאים פצועים מתאונות דרכים, קטטות שונות וכן עומסי תנועה המביאים למצבי קצה ואלו בתורם – מועדים לפורענות.

על מנת ליצור שינוי של ממש בכל הנוגע לתאונות הדרכים בארץ, אין מנוס מהבנה כי נדרשת התייחסות ספציפית לנושא הקטל בדרכים. הקצאת תקציבים ייעודיים לנושא התאונות הינו חשוב אולם באם לא יינקטו צעדים פרקטיים בנושא, סביר להניח שההזנחה תימשך וכמות ההרוגים תמשיך ותעלה.

דילוג לתוכן