איך שומרים על זהב מבריק לאורך זמן?

זהב הוא מתכת יקרה ששומרת על הערך שלה כבר שנים. לא רק הצבע הייחודי שלה הופך אותה לכזו אלא גם מאפיינים אחרים שלה שבגללם היא נחשבת למתכת אצילה. אחת התכונות שלה היא שזו מתכת רכה ולכן צריך לנהוג איתה בעדינות. זהב נחשב עמיד ולכן לא יהיה זקוק לניקיון והברקה לעיתים קרובות אך אם כבר צריך, כדאי לעשות את זה נכון.

לא יותר מפעמיים בשנה

כמו שאמרנו, זהב לא צריך יותר מדי עזרה כדי להיראות טוב, לכן הוא בולט על פני מתכות אחרות. פעם או פעמיים בשנה לכל היותר יספיקו לגמרי לשמירה על ניקיון שגרתי של תכשיטים או חפצים אחרים מזהב. לא כדאי לנקות מעבר לזה כדי לא לגרום לנזק ולאיבוד הברק מרוב כוונות טובות.

כשסודה לשתייה, סבון כלים ומברשת שיניים נפגשים…

ניקוי שגרתי של שרשרת זהב או כל תכשיט או חפץ אחר מזהב צריך להיות עדין ועם חומרים לא חזקים מדי. השלב הראשון הוא להשרות את השרשרת למשך מספר דקות בתוך קערה עם מים בטמפרטורה רגילה, לא חמים ולא קרים, מעט סודה לשתייה וסבון כלים. לאחר מכן משפשפים בעדינות את הזהב עם מברשת שיניים רכה. חשוב לבחור מברשת שיניים רכה כדי לא לפגוע בזהב, לשמור על שפשוף עדין בלי הפעלת לחץ. לאחר מכן שטפו את החפץ במים חמימים ולבסוף נגבו במטלית רכה. גם כאן בחרו מטלית רכה שלא תשרוט את הזהב. מגבת נייר למשל לא תתאים כי היא עלולה להשאיר שריטות. תנו לזהב להתייבש סופית במקום מאוורר.

התכשיט עבר הרבה בחיים? גם לזה יש טיפול

אם זהו תכשיט שמלווה אתכם הרבה זמן, סביר להניח שכבר יש בו שריטות. עד כמה שהמראה היפה והמבריק נשמר לאורך זמן, הרכות של הזהב כן גורמת לשריטות לאחר זמן ממושך. כדי להסיר שריטות או לטשטש אותן יש להתחיל את הטיפול בניקיון כמו שעושים בניקיון שגרתי. כעת עוברים לשלב מתקדם של השריית הזהב למשך דקה (לא יותר) בתוך קערה עם מים ואמוניה כשכדאי להתייעץ עם בעל מקצוע כמה אמוניה כדאי להוסיף ביחס למים ספציפית לגבי אותו תכשיט. אמוניה היא חומר חזק שלא מומלץ מגע ישיר אתו לכן עשו את העבודה עם כפפות. לאחר דקה מוציאים את התכשיט מן התערובת, מנגבים אותו עם מטלית רכה ומייבשים באוויר פתוח. לאחר שהזהב מתייבש בדקו האם השריטות נעלמו. אם לא, השרו את הזהב במים עם האמוניה שוב.

לטפל בשריטות עמוקות בצורה מקצועית

אם הטיפול המקיף שעשיתם לא עזר לחלק מהשריטות כי הן עמוקות מדי, כדאי לקחת את התכשיט לצורף שיעשה את העבודה בצורה מקצועית. אפשר ללטש את הזהב ולהבריק אותו כך שיראה כמו חדש ולהתמודד גם עם שריטות עמוקות. חשוב שזה יהיה צורף עם הרבה מאוד ניסיון, במיוחד בעבודה עם זהב, בגלל העדינות שלו.

לסיכום, זהב אמנם שומר על המראה הנוצץ שלו אך עם זאת יכול להישרט לאחר שימוש ממושך. כדאי לשמור על הזהב ולנקות אותו מדי שנה באופן שגרתי ובשריטות לטפל בצורה מקיפה יותר.

קרדיט תמונה: pixabay
דילוג לתוכן