מה היה שמה המקורי של תל אביב ומה חשוב לדעת על העיר?

איך קראו לתל אביב פעם?

בעוד שתל אביב ידועה בתור ה"עיר העברית הראשונה", למעשה השם המקורי שלה היה "אחוזת בית". תל אביב נוסדה כהגשמת חזון ציוני, אותו חזון של הרצל, והיא כיום אחת הערים הגדולות ביותר בארץ. ירושלים היא הגדולה ביותר, ומיד לאחריה ממוקמת תל אביב כאשר היא מונה כיום כ-435,855 אנשים.

רקע על "אחוזת בית", קרי תל אביב

בתחילת דרכה בשנת 1909, תל אביב כללה מספר יישובים עבריים בודדים אשר נבנו מחוץ ליפו. באותן שנים, הוגרלו המגרשים הראשונים בתל אביב וכן נבנו הבתים היהודיים הראשונים באזור, כאשר שמה של תל אביב היה נודע גם כ-"העיר העברית העצמאית" או "אחוזת בית". במרוצת השנים, השם "אחוזת בית" הוחלף לשם-"תל אביב", אך גם לשם "תל אביב הקטנה", "עיר גנים" ו-"העיר הלבנה".

בשל הרצון לחיות חיים יהודיים-עבריים עצמאיים, קבוצה יהודים מיפו, בשנת 1906, החליטה לצאת מהעיר. בכך, אותה קבוצת יהודים קיוותה להצליח לשפר את תנאי המחיה הקשים שאפיינו את יפו באותן שנים. תנאי המחייה באותן שנים ביפו התבטאו בלכלוך ובצפיפות גבוהה מאוד, כמו גם בגזרות אשר הוטלו באותן שנים על היהודים ועל ידי השלטון העות'מאני.

באותה תקופה, הייתה גזרה אשר חייבה יהודים המתגוררים ביפו לעבור דירה מדי שנה. גזרה זו נקראה ה"מוחרם", והיא אחת הסיבות העיקריות לכך שקבוצת יהודים זו החליטה לצאת מגבולות העיר על מנת להקים בתים עבריים עצמאיים. קבוצה זו נקראה "אגודת בוני בתים", מה שלימים קיבלה את השם ל"אחוזת בית".

תאריך ההיווסדות הרשמי של "אחוזת בית"

בשנת 1909, בשנה שבה קבוצת "אחוזת בית" נפגשה לתכנן את הקמת הבתים העבריים העצמאיים, מחוץ לגבולות יפו הייתה שממה רבה אשר התאפיינה בשטחים פתוחים וקרקעות חוליות. השכונה, "אחוזת בית", אשר היוותה את גרעין העיר העתידית, מוקמה למעשה מצפון למסילת הרכבת. אותו אזור נקרא בזמנו "כרם גיבלי", אזור אשר כלל קרקעות שנרכשו בעזרת הלוואה מהקרן הקיימת.

לימים, המועד הרשמי שבו נוסדה "אחוזת בית" היה 11 באפריל 1909. באותה תקופה, הרחוב הראשי ב"אחוזת בית" היה רחוב הרצל, ובקצה הצפוני של השכונה נבנתה הגימנסיה העברית "הרצליה". כיום, זהו למעשה מקומו של "מגדל שלום מאיר".

עד השנים 1914 – 1918, אחוזת בית כללה כ-140 בתים סה"כ. מה שכיום מוכר בתור "נחלת בנימין" ורחוב "אלנבי", היו למעשה שכונות אשר הסתפחו לאחוזת בית בזמן מלחמת העולם הראשונה. כיום, אוכלוסיית תל אביב מונה כמעט חצי מיליון תושבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן