שבוע 38 למחאה – העצרת המרכזית בקפלן

קשה להאמין, אך גם לאחר  38 שבועות שוב יוצאים רבבות מפגינים אל הצמתים ומרכזי הערים ברחבי הארץ, ומפגינים כנגד הרפורמה המשפטית שמובילה ממשלת נתניהו. כמו בכל שבוע העצרת המרכזית מתקיימת בתל אביב, וזאת לצד עצרות גדולות בחיפה, כרכור, הרצליה, נתניה ועשרות מוקדים נוספים. 

השבוע המחאה התחילה בצעדה מכיכר דיזינגוף , והסתיימה בעצרת המרכזית ברחוב קפלן. בין הנאומים המרכזיים מפכ“ל המשטרה לשעבר שלמה אהרונישקי, ולצידו נציגי משפחות שכולות ממלחמת יום הכיפורים.

המחאה מתקיימת על רקע המציאות הפוליטית הישראלית שתמיד מפתיעה. בעוד מזה מספר חודשים המחאה מתמקדת בראש הממשלה נתניהו המוביל קואליציית ימין קיצונית, דווקא עכשיו יש המעריכים כי נתניהו הוא זה השואף לפרק את הקואליציה הנוכחית על מנת לקדם הסכם מדיני עם סעודיה, שברור כי הנושא הפלסטיני יהיה חלק מההסכם – דבר שלחלק משותפיו הקואליציוניים יהיה קשה לבלוע.  

קשה להעריך לאן פניו של נתניהו מועדות, אך הפוליטיקה הישראלית לא מפסיקה להפתיע, ותרחיש שבו נתניהו ישב בקואליציה עם מבקריו הגדולים הוא בהחלט אפשרי. אפילו שמועות על כניסתו של גנץ למשרד לביטחון פנים כבר פורסמו באתרי החדשות. נראה שאף פרשן פוליטי אינו מעז להתנבא לגבי הסיכויים שזה יקרה, אך גם אף אחד לא יעז להגיד שזה לא בלתי אפשרי. 

הניסיון לקשור בין הרפורמה המשפטית לבין מחדלי יום כיפור

אירועי המחאה של הערב נערכים כעשרים וארבע שעות לפני יום הכיפורים. מלבד משמעותו הדתית של היום, המילה יום כיפור תמיד מזכירה לנו את המלחמה הקשה שפרצה ביום הכיפורים 1973. מלחמה שבה חוסר המוכנות נחשב לאחד המחדלים הגדולים של ההנהגה הישראלית. ולא במקרה מארגני המחאה מנסים לקשור בין אותו המחדל של ממשלת גולדה מאיר, לבין המציאות הפוליטית הנוכחית שלדברי המחאה מובילה לאסון בסדר גודל של מלחמת יום כיפור. 

בין הנואמים בתל אביב היה גם האלוף במילואים נועם תיבון אשר פנה בנאומו אל נתניהו ואמר: “אנו הרמטכ“לים, המפכ“לים, ראשי השב“כ וראשי המוסד לשעבר, האלופים במיל', אומרים לך: לא ניתן לך לברוח מהאחריות, לא ניתן לך להסתיר את הפגיעה בצבא בגלל ההפיכה המשטרית הרעה הזו, לא ניתן לא ניתן לך להגיד פעם ועוד פעם לא ידעתי כמו שאמרת באסון הכרמל ובאסון מירון. לא ניתן לך להגיד לא ידעתי"

מוקדם יותר באותו הערב הופיעו כתובת גרפיטי בגנותו של יושב ראש הכנסת אמיר אוחנה, על המדרכות באזור מגוריו. על המדרכות נכתב ”אוחנה מפקיר את הקהילה“.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן