הכי יקרה במזה"ת: לא זול לעשות רילוקיישן לתל אביב 

על פי דירוג יוקר המחיה בערים של חברת "מרסר", תל אביב-יפו ירדה בשני מקומות אל המקום ה-8, אך היא נמצאת עדיין מעל ערים כמו לונדון וסן פרנסיסקו. במקום הראשון נמצאת עדיין הונג קונג ששומרת על תואר העיר היקרה בעולם לרילוקיישן. עוד על פי המדד נמצאות ארבע ערים שונות בשוויץ. 

על פי המדד, במזרח התיכון תל אביב-יפו נחשבת לעיר היקרה ביותר לרילוקיישן. במקומות נמוכים יותר נמצאות ערים כמו דובאי (מקום 18) שרשמה זינוק של שלושה עשר מקומות לעומת המדד שנערך בשנה שעברה. טוקיו, שנחשבה שנים לאחת מהערים היקרות בעולם ירדה בעשרה מקומות. 

הונג קונג וסינגפור מייצגות את המזרח הרחוק העשירייה הראשונה

אחרי הונג קונג, העיר היקרה ביותר לרילוקיישן, ממוקמת סינגפור שעלתה ב-6 מקומות. הונג קונג וסינגפור הן שתי הערים היחידות מהמזרח הרחוק שממוקמות בעשר הערים היקרות ביותר לרילוקיישן. לשוויץ, כאמור, יש ייצוג מרשים ברשימה: ציריך, ז'נבה ובאזל הגיעו למקומות ה-3 ה-4 וה-5. העיר ברן הגיעה למקום השביעי. ניו יורק עלתה למקום ה-6 ואת העשירייה סוגרות העיר קופנהגן והעיר נסאו, בירת איי הבהאמה. 

הדירוג שערכה חברת מרסר נועד לעזור לממשלות ולחברות בינלאומיות לקבוע מה תהיה אסטרטגיית התגמולים לעובדים ברילוקיישן. מדורגות בו 227 ערים מכל רחבי הגלובוס והוא מבוסס על נתוני השוואות מחירים של יותר מ-200 מוצרים וביניהם: תחבורה, דיור, מזון, מוצרי חשמל, ביגוד ובידור. הנתונים נאספו בחודש מרץ 2023, בהתאם לשער החליפין בתקופה הנתונה. 

שכנתנו ממצרים צנחה לתחתית הרשימה

אם תהיתם, העיר הזולה ביותר על פי המדד היא איסלמבאן, פקיסטן. לפניה מדורגת עיר פקיסטנית אחרת – קראצ'י. ערים נוספות שנמצאות בתחתית הרשימה הן: הוואנה, קובה, שירדה שמונים ושלושה מקומות עד למקום ה-225, זאת בשל פיחות במטבע המקומי, ובישקק שבקירגיזסטן.

לעומת תל אביב, עיר שכנה שדווקא רשמה ירידה גדולה בדירוג היא קהיר שירדה 63 מקומות אל המקום ה-217. 

כותבי הדו"ח מסבירים כי המשבר הכלכלי שמתבטא ביוקר המחיה שנוצר עקב המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, זאת יחד עם השלכות מגפת הקורונה, ממשיכים להשפיע באופן דרמטי על הכלכלה העולמית. לדבריהם, כלכלות של מדינות רבות ממשיכות לספוג זעזועים עקב האירועים הללו. הם הוסיפו כי המדיניות המוניטרית האגרסיבית שנוקטות המדינות בשילוב עם הידוק בתנאים הפיננסיים הבינלאומיים, מביאות להאטה בצמיחה הכלכלית של המדינות ולעלייה בשיעור האבטלה. 

מדד הערים היקרות לרילוקיישן:

  1. הונג קונג
  2. סינגפור
  3. ציריך, שוויץ
  4. ז'נבה, שוויץ
  5. באזל, שוויץ
  6. ניו יורק, ארה"ב
  7. ברן, שוויץ
  8. תל אביב, ישראל
  9. קופנהגן, דנמרק
  10. נסאו, איי הבהאמה

קרדיט תמונה : elbud / Shutterstock.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן