הרכבת הקלה בתל אביב – היעילות, תלונות התושבים ומה שבין לבין

סוף-סוף יש לנו רכבת קלה בתל אביב; אם כך, מה פשר תלונות התושבים בנידון?

עד כה, יותר ממאות אלפי אזרחי מדינת ישראל השתמשו בתשתיות הרכבת הקלה החדשה שנבנתה בשנים האחרונות, אך ממש לאחרונה נחנכה לראשונה.

יחד עם מאות אלפי אזרחים ועשרות אלפי תושבי ת"א מרוצים, קיימים גם תושבים הקוראים ומפגינים להפעלת הרכבת הקלה בשבת. מי צודק, מי טועה, והאם בכלל יש כאן צודקים וטועים? – המשיכו לקרוא.

אמנם עברו עשרות שנים אשר כללו עיכובים ובעיות שונות, אבל לאחרונה נחנכה הרכבת הקלה של תל אביב. זהו לא פחות מאשר מעמד היסטורי בתולדות תל אביב, בעוד שרכבת זו מיועדת לשפר בכמה וכמה מונים את התניידותם של מאות אלפי תושבי העיר ותושבי גוש דן.

כבר ביום הראשון להפעלתה, הרכבת הקלה שימשה יותר מ-100,000 נוסעים, כאשר חלקם השתמשו בשירותיה למטרת סידוריהם שבשגרה ואחרים לשם האטרקציה. במקביל לטקס החניכה המרגש, מירי רגב, שרת התחבורה, הודיעה כי אין בכוונתה לאפשר לרכבת הקלה לפעול בימי שבת.

בצמוד להודעה של שרת התחבורה, תושבים תל אביבים לא מעטים ולא רבים, החליטו להפגין במחאה על החלטתה של רגב. בעודם כובלים עצמם לקרון הרכבת הקלה, הם קראו להפעלת הרכבת גם בימי שבת.

סטטוס קוו – רכבת קלה במדינה יהודית

למי שפחות בקיאים בהיסטוריית ישראל, בימי המנדט הבריטי הושג סטטוס קוו אשר גורס כי בימי שבת התחבורה הציבורית בישראל תפסיק מלפעול עד צאת השבת. על פי מירי רגב, מדינת ישראל היא מדינה יהודית בעלת סטטוס קוו ברור ומוגדר, אותו אין לשאוף לשנות בעידן הנוכחי.

בעוד שבימי המנדט הבריטי היו בישראל מאות רכבים פרטיים בלבד, כיום, על פי נתוני משרד התחבורה הרשמיים, בישראל ישנם כ-3.5 מיליון מכוניות בבעלויות פרטיות. לאור נתונים אלו, ולאור הסטטוס קוו של מדינת ישראל, יש להניח כי הרכבת הקלה לא תפעל בשבת, למרות הפגנות התושבים.  

לסיכום, מה משתנה בתל אביב בימינו?

בסופו של דבר, מה שמשתנה וכבר עכשיו השתנה זה הנושא של התחבורה הציבורית בתל אביב. עם הרכבת הקלה אתם יכולים להתנייד באופן חופשי לגמרי בתל אביב מבלי להיות תלויים באוטובוסים או מוניות פרטיות.

בין אם אתם מרוצים או פחות מרוצים שהרכבת הקלה לא פועלת בשבת, אי אפשר להתכחש למעמד החשוב כל כך של חניכת הרכבת הקלה. ונסיים בתקווה שתל אביב, כמו מדינת ישראל, תמשיך להתפתח ולצמוח במהלך השנים הקרובות

קרדיט תמונה: Roman Yanushevsky / shutterstock.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן