400 שניות לתל אביב – האיום האיראני

והנה עוד משהו שצריך להדאיג את תושבי תל אביב. בעוד הממשלה עסוקה בענייני עצמה, האירנים מנצלים את ההזדמנות להציג טיל חדש או לפחות לפתוח בלוחמה פסיכולוגית.

ברחבי טהרן נראו השבוע שלטים המציגים את הטיל החדש, ממש כאילו היה קו התעופה החדש בין ישראל לדובאי ”400 שניות תל אביב“. ואם לא הספיק לכם כיתוב בפרסית ואנגלית, הם דאגו גם לכיתוב בעברית.

במסגרת מרוץ החימוש האירני, ממשלת אירן הודיעה השבוע כי היא מחזיקה בטיל היפר סוני אשר מהירותו היא פי 15 ממהירות הקול. על פי ההבטחות האירניות, לא רק שטיל זה מגיע תוך 400 שניות לתל אביב, הוא גם יכול לחדור את כל מערכות ההגנה האוויריות של ישראל.

ההכרזה האירנית תפסה את ממשלת ישראל עסוקה בעניינים החשובים של הוועדה למיני שופטים. אך שר הביטחון גלנט התייחס לנושא ואמר כי ישראל תדע לתת תגובה הגנתית והתקפית לכל איום אירני.

האם לאירן יש טיל היפרסוני?

כמו בישראל, גם באירן, לא תמיד יש כיסוי למילים של ממשלות. ועולה כאן השאלה האם האירנים באמת מחזיקים בטיל היפר סוני מבצעי. המומחים קצת ספקנים, אך הדעות הן לכאן ולכאן.

תאורטית הטכנולוגיות הללו אינן בשמיים, והדבר ניתן להשגה. ולמעשה אירן כבר הציגה טיל היפרסוני בעבר, אך שונה מזה שהיא טוענת שהיא מחזיקה עכשיו. למעשה רוב הטילים הבליסטיים יכולים לטוס במהירויות היפרסוניות.

ההבדל בין הטיל החדש לבין הפיתוחים הישנים, הוא יכולות התמרון המתקדמות שאמורות להיות לו. אם הטיל אכן מסוגל לבצע תמרונים במהירויות גבוהות, הדבר יקשה על יירוט הטיל. למרות כי מומחים מאמינים כי גם אם אותן היכולות קיימות, עדיין מערכות טילי הפטריוט של ישראל יהיו מסוגלות ליירט טיל זה.

מי שעוקב אחר ההתעצמות הצבאית האירנית, אלקס וטנקה, ממכון המזרח התיכון בוושינגטון, אומר כי לאירנים היסטוריה של הצהרות מוגזמות. בפרט הצהרות מוגזמות בנושא של פיתוח טילים וכלים מלחמתיים.

אך מנגד, אירן השקיעה משאבים רבים בנושא, והגיעה להישגים בתחום. אירן מחזיקה את מאגר הטילים הבליסטיים הגדול ביותר במזרח התיכון, וכוחה ההתקפי נשען במידה רבה על טילים אלו.

בתור ישראלים, הרואים את האיומים על תל אביב, אנו לפעמים לא מודעים לפוליטיקה הפנים אירנית, שלא אחת יכולה להיות המניע לאיומים. על פי פרשנים רבים, ההצהרות על הטיל החדש נועדו בעיקר לשדר כי אירן מתחזקת למרות הסנקציות האמריקאיות, דבר שלא ממש מעוגן במציאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן