ההסלמה מול חיזבאללה – כל המידע החדש

כל מי שמתעסק בנושאים של ביטחון ופוליטיקה בוודאי יודע עד כמה נפיץ המצב בגבולות הצפוניים של מדינת ישראל שכן, השטח גועש בכל הנוגע להסלמה מול חיזבאללה. למעשה, בהערכת מצב עדכנית אשר פורסמה בבוקר של יום חמישי ה-13.7, צוין כי מזוהה דפוס ברור היטב של חיזבאללה בחודש האחרון על מנת ליצור הסלמה באזורי המחלוקת על גבי הקו הכחול. למעשה, הקו הכחול הוא קפ ההפרדה אשר מבדיל בין ישראל ללבנון על פי החלטתם של האו"ם.

שלושה חודשים של הסלמה – בריף קצר

בעת בה אנו עוסקים בנושאי ביטחון ופוליטיקה באשר להתחממות העדכנית בגזרה הצפונים, יהיה כדאי לציין קודם לכן כיצד ההסלמה התחילה ומה אירע בשלושת החודשים האחרונים. ובכן, ב-6 באפריל נורו כ-34 רקטות אל שטח ארץ ישראל מתוך לבנון, כאשר 25 מתוכן יורטו. לאחר מכן, חמש רקטות נוספות התפוצצו בשטחה של מדינת ישראל, כאשר דובר צה"ל דני הגרי הצהיר כי הירי שבוצע מלבנון הוא "חמאסי-פלסטיני".

באותו הלילה, צבא ההגנה לישראל הגיב על ידי תקיפה ממוקדת של מטרות טרור של ארגון חמאס באותו אזור ממנו יצאו לשיגור אותן רקטות. לאחר מכן, ב-28 באפריל שר החוץ האיראני הגיע לצידו הלבנוני של הגבול, זאת לאחר שקיים שעות ספורות קודם לכן פגישה עם חסאן נסראללה, במהלכה תצפתו השניים אל עבר הגבול הישראלי.

ב-21 במאי, חיזבאללה ערך תרגיל קרוב מאוד אל הגבול הצפוני, כאשר בעצם מדובר על מפגן כוח שנועד לייצר פרובוקציה אל מול עיניהם של צה"ל. כמו כן, כדאי לציין כי בעקבות אותו מקרה, 33 חברי פרלמנט מלבנון הציגו עמדה קשה כנגד המדיניות של חיזבאללה וטענו כי מדינת לבנון מתנהלת באוזלת יד בכל הנוגע במלחמה בטרור ובמעשים של ארגון חיזבאללה.

חודשי יוני יולי – העניינים מתחממים

לאחר סדרה של מקרים וניסיונות נוספים לעורר פרובוקציות מצידם של חיזבאללה בחודש יוני, העניינים הגיעו אל שיאם דווקא ביום השנה ה-17 למלחמת לבנון השנייה. ב-12 ביולי, פעילי ארגון חיזבאללה התקרבו אל גדר הגבול וניסו לחבל בה, כאשר אותם פעילים הורחקו על ידי לוחמי צה"ל.

לסיכום

אין ספק כי המצב בגזרה הצפונית נפיץ למדי שכן, לא נראתה סדרת אירועים הדרגתית ונפיצה שכזו מזה שנים, כאשר מומחים רבים סבורים כי הדבר עלול להביא למלחמה. אולם, כדאי להתאזר בסבלנות ולסמוך על צה"ל שכן, גם ארגון חיזבאללה יודע כי במידה ולא יחדול ממעשי הפרובוקציה והתגרות הוא יתקל ביד קשה ומכה שלא ראה כמותן עד כה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן