​משאיות הזבל של תל אביב יצטרפו למאבק במשבר האקלים

עיריית תל אביב-יפו משתדלת מאוד בשנים האחרונות להתאים את ההתנהלות העירונית למאמץ לשמירה על כדור הארץ וצמצום הפליטות שיוצרות את משבר האקלים. כחלק ממאמץ זה הוסיפה העירייה שתי משאיות המונעות בגז לצי משאיות הזבל העירוני.

במשרד להגנת הסביבה מנסים לקדם כבר מספר שנים את המעבר לרכבים המונעים בגז במקום בדלק. לדבריהם, למעבר מדלק לגז ישנה תועלת סביבתית גדולה בטווח הקצר ובטווח הארוך. בטווח הקצר, השימוש במשאיות המונעות בגז מונע זיהום אוויר בשכונות מגורים, בייחוד בשעות הבוקר המוקדמות בהן פועלות בדרך כלל משאיות הזבל העירוניות.

המשאיות נוסעות לרוב למרחקים יחסית קצרים בנסיעה מסוג "עצור-סע", שיוצרת עומס על המנוע הכרוך בפליטת יתר של חומרים מזהמים. בטווח הארוך, השימוש בגז מצמצם כאמור את הפליטות המזיקות לכדור הארץ.

הכירו את תחנת התדלוק בגז

את המשאיות החדישות ניתן יהיה לתדלק בתחנת התדלוק החדשה שנחנכה בתחילת 2023 בפארק המחזור חירייה. התחנה הוקמה בשיתוף איגוד ערים דן לתברואה וחברת SOS והיא משרתת את ציי משאיות הזבל של רשויות אזור המרכז, ביניהן גם עיריית תל אביב-יפו. זוהי התחנה הראשונה לתדלוק בגז של משאיות זבל שהוקמה באזור ומטרתה לעודד את הרשויות להחליף את משאיותיהן במשאיות המונעות בגז.

החלופה הזולה, הנקייה והשקטה ביותר

כל תושב ותושבת בעיר מכירים את רעש המנוע ורעש טריקת פחי האשפה שמפיקות משאיות הזבל בשעות הבוקר המוקדמות. משאיות המונעות בגז נחשבות לשקטות בהרבה ממשאיות המונעות בסולר, דבר שבפני עצמו מהווה סיבה מוצדקת להחלפתן.

בנוסף לכך, מדובר בחלופה זולה יותר. התדלוק בגז מפחית את ההוצאות התדלוק בכ-50 אחוזים ומפחית באופן משמעותי את פליטת גזי החממה. כך, פליטת החלקיקים הפוגעים במערכת הנשימה מצטמצמת לאחוזים בודדים ופליטת החנקן והגופרית מצטמצמת בכ-80 אחוזים.

להפוך את העיר לידידותית לסביבה

מעצם היותה צפופה ומרכזית, לא פלא שרמת זיהום האוויר בעיר גדולה יותר. עם זאת, ישנן דרכים רבות להפחית את זיהום האוויר ולשפר בהרבה את איכות האוויר בעיר. הגורמים המרכזיים לזיהום האוויר הם כלי רכב פרטיים, תחבורה ציבורית וכלי רכב כבדים (כמו משאיות הזבל למשל).

הפחתת הנסיעה ברכבים פרטיים, מעבר לתחבורה ציבורית מקיימת המונעת בגז ובאנרגיה סולרית, מעבר לכלי תחבורה קלים כמו אופניים, קורקינטים וכו' יכולה לשפר משמעותית את המצב.

בעירייה מבינים זאת ומתכננים, לצד הניסיון לעודד את התושבים להפחית את השימוש ברכב פרטי, לרכוש משאיות נוספות המונעות בגז ובחשמל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן