עיר שווה: תל אביב מציינת את חודש השוויון לאנשים עם מוגבלויות

יום השוויון הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות מצוין בכל שנה ב-3 בדצמבר ובעיריית תל אביב החליטו להקדיש השנה, בפעם הראשונה, חודש שלם לנושא. אירועי החודש, שנקרא בְּשֻׁתָּף, יתקיימו בין התאריכים 3-29 בדצמבר. לדברי העירייה, ההחלטה לקיים אירועים במשך חודש שלם נועדה להראות עד כמה נושא השילוב נמצא בראש סדר העדיפויות של העירייה.

במהלך החודש יתקיימו שלל אירועים ברחבי העיר. חלק מהאירועים יהיו פתוחים לאנשים עם מוגבלויות ומשפחותיהם בלבד וחלק מהאירועים יהיו פתוחים לציבור הרחב. כל האירועים שיתקיימו יהיו מונגשים.

כדי להשתתף באירועים יש להירשם אליהם מראש כאן. בנוסף, לכבוד חודש השוויון מפרסמת העירייה הטבות מיוחדות. רשימת ההטבות נמצאת כאן.

יום השוויון הבינלאומי: מאבק על זכויות ויצירת מודעות

מדי שנה ב-3 בדצמבר מצוין ברחבי העולם היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. הוא מוקדש ליצירת מודעות והבנה כלפי אנשים עם מוגבלויות שונות ומטרתו לעודד אנשים פרטיים, ארגונים וקהילות לתמוך באנשים עם מוגבלות, לשמור על זכויותיהם ולדאוג לשלומם. בנוסף, נועד היום הבינלאומי כדי לייצר מודעות לכך שהכללת אנשים עם מוגבלות בכלל היבטי החיים – בפוליטיקה, בכלכלה, בתרבות ועוד, יכולה להביא תועלת רבה לחברה כולה.

בדרך כלל אירועי היום הבינלאומי מנוהלים ומאורגנים על ידי אנשים עם מוגבלות וארגונים שונים העוסקים בקידום אנשים עם מוגבלויות. שותפים ליום גם חברות עסקיות, ממשלות, עיריות, קהילות מסוגים שונים ועוד.

עוד בשנת 1976 הכריז האו"ם כי שנת 1981 תהיה "שנת הנכים". העצרת הכללית של האו"ם קראה ליצירת תכנית בינלאומית שתתמקד בשוויון הזדמנויות ושיקום של אנשים עם מוגבלות. עם הכרזת היום הודגה זכותם של אנשים עם מוגבלות להשתלב בחברה ולקבל זכויות שוות לשאר האזרחים כמו תנאים סוציאליים, זכויות בעבודה, במשפחה ועוד וליהנות מהקדמה הכלכלית והחברתית.

בשנת 2008 נכנסה לתוקף אמנת האו"ם של זכויות אנשים עם מוגבלויות. האמנה התקבלה בשנת 2006 בעצרת הכללית של האו"ם.

גם בישראל: הסברה בבתי עסק ובבתי ספר

גם בישראל מצוין יום השוויון לאנשים עם מוגבלויות כבר כמה שנים. בין האירועים המתקיימים באותו יום ישנה פעילות שטח ענפה של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות השייכת למשרד המשפטים.

תקנות הנגישות נכנסו לתוקף בישראל בשנת 2014 ועם כניסתן ערכה הנציבות פעילות הסברה כלל ארצית בה חולקו לציבור הרחב עלוני הסברה על התקנות ועל אופן יישומן בעסקים קטנים.

בהמשך, ב-2015 היעד המרכזי של יום השוויון היה הסברה לתלמידי בתי הספר ברחבי הארץ.

דילוג לתוכן