חופשת הקיץ – בני נוער יוצאים אל שוק העבודה

חופשת הקיץ מתקרבת ובקרוב בני נוער רבים יצאו אל שוק העבודה. ישנן עבודות זמניות רבות המתאימות לבני נוער. עבודות אלו יכולות לספק לילדים הכנסה אשר תשמש אותם לבילויים בחופשת הקיץ, ותקטין את התלות בהורים. וזוהי גם הזדמנות לגלות יכולות חדשות ולרכוש כלים שיסייעו לכם בעתיד.

אך זוהי יכולה להיות גם הכרות עם התחלואות של שוק העבודה, ותופעות של ניצול בני נוער אשר אינם מודעים לזכויותיהם כעובדים. ולכן חשוב לדעת מהן הזכויות שלכם לפני שניגשים למקום העבודה, ומה לעשות כאשר הזכויות שלכם מופרות.

עבודות לבני נוער

ישנן עבודות רבות המתאימות לבני נוער. ונראה שבראש הרשימה ניתן למצוא את מכירות המזון. בני נוער יכולים למצוא עבודות ברשתות מזון מהיר, דוכנים בקניונים ואף עבודות במסעדות ובתי קפה.

אך אל תחשבו שהם מוגבלים לתחום זה, ישנן עוד אפשרויות רבות ולעתים ישנם ירידי תעסוקה הפונים לבני נוער. עיריית תל אביב ערכה אחד שכזה לפני מספר ימים.

גם אם פספסתם את יריד העבודה, עדיין לא מאוחר למצוא עבודה. אתם יכולים לעקוב אחר פרסומים במקומונים, בקבוצות פייסבוק, ואפילו בעסקים עצמם. אל תתביישו לגשת ולשאול את בית הקפה השכונתי או חנות הפרחים, האם הם צריכים עובדים. להפך, זה רק ישדר להם כי אתם אנשים רציניים ובעלי יוזמה.

הכירו את שכר המינימום

חוקי העבודה בישראל קובעים שכר מינימום, גם עבור בני הנוער. ועל המעסיקים לכבד זאת, אחרת זוהי הפרה של החוק. לצערנו, על פי הדיווחים מהשטח, בכל זאת ישנם מקרים בהם מעסיקים מפרים את החוק או מנסים להתחכם לו בצורות שונות.

אחת ההתחכמויות של המעסיקים היא תקופת התלמדות ללא שכר, או בשכר מופחת. התלמדות ללא שכר היא אינה חוקית, זוהי עבודה לכל דבר. וגם אם המעסיק רוצה לשלם לכם שכר מופחת בתקופת ההתלמדות, עדיין השכר חייב לעמוד בדרישות המינימום.

עוד התחכמות בלתי חוקית היא קנסות. גם אם שברתם צלחת במסעדה, או שבקופה שלכם התגלה שטר מזויף שבאחריותכם היה לבדוק, אסור להפחית זאת משכרכם.

שימו לב כי המעסיקים גם צריכים להוציא לכם תלוש שכר מסודר. כל חודש (עד ה 10 לחודש) אתם אמורים לקבל תלוש שכר מפורט של החודש הקודם.

זכרו לתעד את כל שעות העבודה שלכם והמשמרות, על מנת לוודא כי קיבלתם את מלוא התשלום. את טבלת שכר המינימום המעודכנת תוכלו לראות באתר כל זכות. ניתן גם לקבל מידע נוסף בהסתדרות הנוער העובד והלומד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן