רכב פלאג אין יוקרתי או רכב חשמלי?

רכבים חשמליים והיברידיים הם כבר מזמן חלק מן המציאות שלנו ולאט לאט הם הפכו לחלק בלתי נפרד משוק כלי הרכב בארץ. בשנים האחרונות נוסף גם רכב הפלאג אין, אז מה עדיף? 

רכבים חשמליים הם רכבים שמונעים באמצעות סוללה חשמלית נטענת, בניגוד למנוע הבעירה הפנימית ברכב רגיל. הסוללה של הרכב החשמלי מופעלת על ידי מצבר המותקן ברכב ודורש הטענה. בכדי להטעין את הבטרייה, יש צורך בעמדת טעינה, כאלו קיימות במקומות שונים ליד הכבישים בארץ ואפשר להתקין אותן גם בבית הפרטי.

מהם המאפיינים של רכבים חשמליים

אם נלך קצת אחורה, הרכבים החשמליים היו אלו שיוצרו ראשונים בימיה המוקדמים של המכונית, אבל עד מהרה הומצאה המכונית המופעלת על דלק ותפסה תאוצה כה רבה שרק היום אנחנו עדים לעליית המכוניות החשמליות באופן משמעותי.

אם להשוות לרכב עם מנוע פנימי המונע על דלק, רכבים חשמליים שקטים יותר, הם ידידותיים יותר לסביבה ואינם מזהמים כלל, אינם פולטים אדי גז, אין להם כלל מנוע בעירה פנימית ולכן באופן כללי הפליטה שלהם פחותה.

מנוע המכונית החשמלית פשוט לייצור ומאפשר יכולת ניצול גבוהה ויש בו הרבה פחות חלקים שנעים וזקוקים לטיפול תקופתי, אין בו חלקי עזר כמו חלקי שימון וקירור כמו במנוע הבעירה הפנימית ולכן גם התחזוקה שלו פשוטה וזולה יותר. אפשר בהחלט לומר שבעלי מכוניות חשמליות מבקרים פחות במוסך.

אם כן, למכונית חשמלית יש יתרונות רבים ולא הרבה חסרונות, שתי הבעיות העיקריות שלה הן : המחיר הגבוה של הסוללה והמיקומים של התחנות לטעינת סוללות – אם אין תשתית מספקת של תחנות הטענה, זו יכולה להיות בעיה למי שהסוללה שלו התרוקנה בדרך.

מה היתרונות של רכבי פלאג אין

רכב פלאג אין הוא למעשה סוג של רכב היברידי – כלומר רכב חשמלי שיש לו גם מנוע בערה פנימית, אבל ההבדל העיקרי בינו לבין רכבים היברידיים אחרים הוא בגודל הסוללה שלו שהיא גדולה בהרבה ומתרוקנת לאט יותר, מה שנותן עוד עשרות קילומטרים של נסיעה בראש שקט, את הסוללה יש צורך לטעון במחבר מיוחד למטען – ומכאן השם פלאג אין.

רכב פלאג אין יוקרתי יכול לנסוע כמה עשרות קילומטרים לפני שתתרוקן הסוללה שלו ואז יתחיל לפעול כמו כל רכב היברידי על מנוע הבעירה הפנימית. משמע שייתכן שכלל לא תצטרכו להשתמש במנוע העובד על דלק והוא שם רק כגיבוי אם הסוללה מתרוקנת ואין אפשרות להטעינה.

אחד ממותגי הפלאג אין החדשים והמבוקשים ביותר בארץ הוא לינק אנד קו. מותג הרכב השבדי החל את דרכו בשנת 2016 ויוצר תחת מותג האם וולו, עד מהרה הפך למותג מבוקש באירופה. לינק אנד קו שמו דגש בפיתוח על איכות, ירידה לפרטים הקטנים ביותר, נוחות וקיימות – למשל מושבי הרכב עשויים מרשתות דייגים משומשות שעברו הליך עיבוד מתקדם.

רכב פלאג אין ורכב חשמלי – נקודות חשובות להשוואה

יש מספר אלמנטים שכדאי לשקול כשחושבים אם לרכוש רכב חשמלי או רכב פלאג אין יוקרתי, הנה כמה מהן:

הטענה – רכב חשמלי צריך להיטען בעמדת טעינה ייעודית שיכולה להיות בחניה בבית, בחניונים ציבוריים ובעמדות מיוחדות לכך בתחנות דלק וכדומה.

רכב פלאג אין יכול להיטען בעמדה הביתית הייעודית בדיוק כמו הרכב החשמלי, ההבדל הוא שעם רכב הפלאג אין תוכלו לנסוע יותר קילומטרים על חשמל מאשר רכב חשמלי רגיל.

מחיר – מבחינת המחיר, המחירים של רכב חשמלי ורכב פלאג אין פחות או יותר דומים. יש רכבים חשמליים יוקרתיים ופשוטים יותר ויש רכבי פלאג אין יוקרתיים או פשוטים יותר, הכול תלוי, כמובן, בתקציב שלכם. אבל גם עם זאת, היום ניתן לרכוש רכב חשמלי או רכב פלאג אין במחירים ברי השגה שאינם גבוהים בהרבה מרכב רגיל עם מנוע בעירה פנימית.

אחזקה – גם כאן הרכב החשמלי ורכב הפלאג אין יהיו זולים יותר מבחינת אחזקה מאשר רכב עם מנוע בעירה פנימית. אין ספק שאחזקה של רכב חשמלי או פלאג אין תעלה לכם הרבה פחות מאשר אחזקה של רכב המונע בדלק – רק תחשבו על כל תדלוק ועל כל בעיה שצצה במנוע ודורשת גיחה למוסך שייקח מכם אלפי שקלים על כל תיקון.

אחת ההוצאות הכי גדולות באחזקת רכב חשמלי או פלאג אין היא בהתחלה, כשצריך להתקין בבית שקע חשמלי, דבר שיכול לעלות עד 3,000 ש"ח, שזה עדיין לא מחיר גבוה בהשוואה להוצאות על רכב שמונע בדלק, שהוצאות הדלק שלו יכולות להגיע לאלפי שקלים בחודש.

טווח הנסיעה – רכב חשמלי יוכל לנסוע רק עד הטווח שמאפשרת הסוללה שלו ואז יהיה תלוי בעמדת טעינה שעדיין אי אפשר למצוא בכל מקום בארץ. למרבית הרכבים החשמליים יש טווח נסיעה של כ – 200- 400 ק"מ לסוללה מלאה, לרכבים חשמליים יוקרתיים יותר, יכול להיות טווח נסיעה גם של עד 600 ק"מ.

לרכב פלאג אין סוללה גדולה יותר ולכן טווח הנסיעה גדול יותר וגם כאשר מתרוקנת הסוללה, יוכל הרכב להמשיך לנסוע על מנוע הבנזין מה שנותן יתרון גדול על פני עצירה וטעינת הסוללה ברכב חשמלי. ולכן, אם יש לכם באופן קבוע נסיעות ארוכות, רכב הפלאג אין עדיף, אתו קשה מאוד להיתקע בדרך.

לסיכום

רכב חשמלי ורכב פלאג אין, שתיהן אופציות מצוינות לכל מי שרוצה לצרוך פחות דלק, לשמור על הסביבה, להפחית זיהום אוויר וגם לא להתפשר על ביצועים וחווית נהיגה מושלמת, אבל אם אתם מעוניינים ברכב פלאג אין יוקרתי, רכב שהוא באמת עתידני ומתאים בצורה נפלאה לאורח החיים  האורבני, לכו על לינק אנד קו, פנו אלינו במוקד המכירות הארצי 2141*, מבטיחים שתופתעו.

  קרדיט לתמונה: Freepik

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן