נתקלת בהטרדה מינית? יש מה לעשות

בעיריית תל אביב-יפו לוקחים חלק בקמפיין לציון יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים שיזמו ארגון "סטנד אפ", חברת הקוסמטיקה לוריאל פריז ואיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית.

לדברי יוזמות ויוזמי הקמפיין סקרו שערכו הראה כי 76% הציבור היו עדים להטרדה מינית במרחב הציבורי אך 86% מהאנשים שהשיבו לסקר הודו כי הרגישו שאין בידיהם את הכלים על מנת להתערב ולהפסיק את ההטרדה. יוזמי הקמפיין, שנקרא "יש לך איך להגיב", החליטו לפתח הדרכה פשוטה ונגישה שמעניקה לכל מי שחפץ וחפצה בכך כלים משמעותיים כדי להתמודד עם הטרדות מיניות במרחב הציבורי ולהושיט יד למי שזקוק או זקוקה לכך.

כך תעצרו הטרדה מינית במרחב הציבורי

חמשת הכלים שפותחו הם כלים פרקטיים שכל אחד יכול לבצע:

אמפתיה לגשת למוטרד או למוטרדת ולברר את מצבם מתוך הבנה שמה שקרה אינו תקין ואינו באשמתם. יש להביע תמיכה ולהציע עזרה. אם האדם שהוטרד מעוניינ/ת בכך ניתן לפנות למרכזי הסיוע לנפגעי ולנפגעות פגיעה מינית בקו 1202.

בקשת עזרה – במקרה שאינכם מעוניינים או מעוניינת לגשת בעצמכן ניתן לבקש עזרה מאדם נוסף ולבקש ממנו לסייע. אם ההטרדה מתרחשת במקום ציבורי בו ישנו בעל סמכות כלשהי כמו נהג אוטובוס, שוטר, ברמן, מאבטח ועוד ניתן לפנות גם אליהם.

תיעוד – במידה ובחרת בדרך זו עלייך לזכור שמטרת הצילום היא עזרה לאדם שמוטרד/ת. לאחר שתיעדת, יש לשאול את האדם שהוטרד/ה מה ברצונם לעשות עם התיעוד. בכל מקרה, אין לפרסם את התיעוד ברשתות החברתיות ללא רשות של האדם שהוטרד/ה.

דיבור ישיר – במידה ואת/ה מרגיש ביטחון לעשות זאת, ניתן לגשת באופן ישיר לאדם שמטריד ולבקש ממנו להפסיק לעשות את מה שהוא עושה. במצב כזה יש להקפיד לא להכנס למריבה עם אותו אדם. יש לבחור בדרך זו רק אם כל דרך אחרת אינה מתאימה. זכרו כי ביטחון האדם המוטרד/ת וביטחונכם הכי חשוב.

הסחת דעת – ניתן להפסיק את ההטרדה בעזרת הסחת הדעת של המטריד. לגשת ולשאול מה השעה, לבקש הכוונה, לברר היכן נמצא הבנק הקרוב, להפיל משהו, לעשות רעש חזק ועוד. ניתן גם לעמוד לצד ההתרחשות בלי לומר דבר.

עיר שווה: מרחבים בטוחים עירוניים

מובילי הקמפיין מעודדים את הציבור לתרגל את הכלים ולהיכנס להדרכה האינטרנטית שיצרו. הקמפיין הוא חלק מהמענים שיצרה עיריית תל אביב על מנת ליצור מרחבים בטוחים במסגרת "עיר שווה". מענים נוספים הם "לילה טוב" למניעת הטרדה במקומות בילוי ופנאי וסדנאות למיניות בריאה.

להדרכה לחצו כאן.

דילוג לתוכן