שיתופי? תלוי את מי אתם משתפים– GoTo מפסיקה את הפצת האופניים השיתופיים

מדי שנה, סליחה, אמרנו מדי שנה? מדי חודש ולפעמים אפילו מדי שבוע יוצא בתל אביב טרנד חדש שמבקש לשנות את העולם באמצעות המצאות חדשניות וטכנולוגיות. ההמצאות מיועדות לשיפור המצב האקלימי ועם זאת, נראה כי הן מצריכות השקעות מרובות של לא מעט תקציבים וגיוס משאבים ממגוון רחב של מקורות. הפעם מדובר באופני GoTo, שהפעילה שירותי אופניים שיתופיים רק לפי שנה, וכבר מושכת את היזמה חזרה הביתה.

היזמה של GoTo החלה כפיילוט לפני שנה ולאחר תקופה לא קצרה של התנסות, הוחלט לסיים את המיזם אבל לא בלי תכניות לעתיד: GoTo צופה השקה של שירותי קורקינטים שיתופיים מתוך הבנה כי לקורקינטים ביקוש הרבה יותר גבוה.

אבל האופניים השיתופיים הם לא המיזם היחיד של GoTo. החברה מפעילה גם את Car2Go כך שנראה כי למעשה, עיקר ההתעסקות של החברה מתמקד דווקא בשירותי השכרת המכוניות ולאו דווקא באופניים ו/או בקורקינטים.

בסופו של יום הכל עניין של בירוקרטיה

אבל ב- GoTo לא מרימים ידיים כל כך מהר אלא בוחנים אסטרטגיות הפצה שונות. בהתאם אליהן, כך נמסר, יופעלו רכבים מסוגים שונים ויותאמו לבירוקרטיה המתבקשת. שירות האופניים שימש כפיילוט כך שהוא כלל לא יותר מ-350 זוגות אופניים. האופניים השיתופיים פוזרו ברחבי תל אביב בלבד אולם מקץ שנה הוחלט כי המיזם לא יימשך לשנה נוספת.

החברה מתכננת להפעיל לפי הצפי שירות של קורקינטים שיתופיים וזאת על פי החלטות השייכות לעיריית תל אביב כך שבהתאם אליהן תיבחן האפשרות של שילוב קורקינטים אשר יפוזרו לא רק בתל אביב עצמה, כי אם ברחבי המרכז כולו לרבות הערים הסמוכות.

ומה אומרים בעירייה?

עיריית תל אביב עוסקת בענייני ההיתרים להצבת כלים שיתופיים במרחב הציבורי

לאחרונה, הדרישה שהגיעה מצד עיריית תל אביב קוראת להקשיח את המדיניות כלפי השימוש בכלים אלו, לאחר תלונות מרובות על תאונות בדרכים, שימוש לא אחראי וריבוי קנסות המוענקים על ידי פקחי העירייה. דרישות העירייה מעמידות את ספקי הכלים הממונעים בפני מספר שינויים:

ראשית, על הכלים להיות מצוידים ב-GPS ברמת דיוק גבוהה, מה שמצריך את החברות המפיצות את הכלים ליצור מערך שינויים כולל. נכון להיום, בשל מתקני ה-GPS שאינם מדויקים, רבים מחנים את הכלים רחוק מאד מתחנת העגינה. זאת, בניגוד להנחיות ולמחויבות של החברות השונות לוודא כי הקורקינטים חונים בחנויות ייעודיות.

לאחר התכנסותה של עיריית תל אביב לדון בנושא, תקבלנה החברות השונות המפעילות את הקורקינטים והאופניים החשמליים החלטה באשר להמשך הפעילות.

דילוג לתוכן