טוב לדעת – מפקד חדש למשטרת מחוז תל אביב

נושא הדחתו של עמי אשד הסעיר את המשטרה בחודשים האחרונים, בעיקר על רקע המתיחות הפוליטית הגוברת בישראל. בעוד המשטרה הייתה רגילה תמיד לחטוף ביקורות מימין ומשמאל, נראה שהשבטיות והפילוג חדרו גם לשורות המשטרה, והמינוי החדש של ניצב עמר ממשיך את אותה המגמה ההרסנית.

דברים לא טובים קורים במשטרת ישראל

על פי הפרסומים, בחירתו של ניצב עמר לתפקיד היא תוצאה של פשרה בין השר לביטחון פנים לבין מפכ“ל המשטרה. התערבות הדרג הפוליטי במינויי בכירים במשטרה הפכה לדבר שבשגרה, ונראה שתושבי ישראל כבר אדישים למציאות החדשה. 

אך דווקא במשטרה ישנו ריח חזק של חוסר נוחות לגבי המינוי, והחשש כי מדובר במינוי של ”יס-מן“ של השר לביטחון פנים. נראה שההצעה שעומדת בפני ניצב עמר היא מסלול נוח למפכ“לות המשטרה. כל שעליו לעשות זה לציית היטב לשר לביטחון פנים, והדבר יסלול עבורו את הדרך לפיקוד על המשטרה. 

אכן שיתוף פעולה בין השר לביטחון פנים לקציני המשטרה הבכירים הוא דבר ראוי, אך חשוב לזכור כי חובתם הראשונה של קציני המשטרה היא לשמור על שלטון החוק והאינטרס הציבורי – וזה כידוע לא בהכרח האינטרס של פוליטיקאים, לא מהימין ולא מהשמאל. עצמאות, הגינות ודעתנות יכולות להיות תכונות טובות למנהיגות, אך כנראה שאינן טובות לצורך תפקיד המפכ“ל הבא. 

עמר , צמח מתוך המערכת

ניצב עמר צמח מתוך המערכת. הוא החל את שירותו המשטרתי בתור חובש, וצמח במעלה הדרגות. הוא זכה לשמש כמפקד בית מעצר בדרום, ולאחר מכן התקדם לפקד על תחנות משטרה בדימונה ובאר שבע עד שלבסוף הפך למפקד המחוז הדרומי. כך שקשה להגיד כי אינו מתאים לתפקיד. 

דרום הארץ הוא הזירה הביתית של ניצב עמר, ואין ספק כי הוא מכיר היטב את האתגרים העומדים בפני דרום הארץ, הסובל ממכת פשיעה וחוסר משילות. ולאור האתגרים הלאומיים, יתכן כי הכרות עם הבעיות של דרום הארץ הן יתרון בתפקיד המפכ“לות. 

אך אם נבחן את הדברים בצורה אובייקטיבית, הכרות עם בעיות הדרום והצלחה בטיפול בבעיות הם שני דברים שונים. ואולי לניצב עמר הישגים בדרום, אך קשה יהיה להשתמש במילה הצלחה על מנת לתאר את המצב שהשאיר בדרום. 

למעשה היה זה בן גביר בעצמו שנהג לבקר בחריפות את התנהלות המשטרה בדרום, לפני שקיבל לסמכותו את המשרד לביטחון פנים. אך דברים שרואים מכאן לא רואים משם, והיום סדרי העדיפויות של בן גביר התחלפו מגנבות ופרוטקשן בדרום לזמבורות באיילון. 

ודרך אגב, ניצב עמר כבר התייחס בעבר לביקורת של בן גביר, אשר השתמש אפילו במונח ’מערב פרוע‘. על פי עמר המצב בדרום אינו כל כך גרוע, ובעיקר נופח על ידי התקשורת. מבולבלים?! גם אנחנו. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן