נפרדים מהשקט: משבוע הבא יחודשו עבודות הבנייה בתל אביב

תושבי העיר תל אביב-יפו בוודאי שמו לב שבין אזעקה לקולות היירוטים של כיפת ברזל, ישנו קול חדש ולא מוכר שנשמע ברחבי העיר מאז שהחלה המלחמה: שקט. כן, השקט שכבר התרגלנו לחסרונו חזר לרחובות העיר בחסות המלחמה, כשעבודות הבנייה והשיפוצים ברחבי העיר פסקו. 

כעת, לאחר השבתה של כמעט שבועיים של כלל אתרי הבניה בהוראת עיריית תל אביב-יפו, הוחלט כי ביום ראשון הקרוב הם ישובו לפעול, וזאת בעקבות לחץ שהפעילו קבלנים וחברות הבנייה על העירייה. שר הפנים, משה ארבל, שלח לראשי הרשויות מכתב בו התריע כי הפסקת פעילותם של אתרי הבנייה היא למעשה חריגה מסמכותם והוסיף כי להחלטה כזאת עשויות להיות השפעות דרמטיות על השוק הישראלי. בעיריית תל אביב הגיבו כי ההחלטה התקבלה למרות ה"אתגר המשפטי" מתוך רצון להגן על הציבור בימי הלחימה. עם זאת, נראה שהטיעון הזה לא עזר לעירייה שכאמור, הודיעה כי אתרי הבנייה יחזרו לפעול בתחילת השבוע הקרוב.

תנאי העירייה: תעודה כחולה או רישיון עבודה בתוקף

בעירייה הסבירו כי לאחר הזמן שחלף וההבהרות שנמסרו על ידי הממשלה הנוגעות לסוגיית הסמכות, אין ברירה אלא להפעיל מחדש את האתרים. עיריית תל אביב יפו הוסיפה כי למרות ההחלטה, העירייה מציבה לקבלנים תנאים נוקשים, עליהם יצטרכו לחתום על מנת שיוכלו לשוב לעבודתם. בין התנאים שהעירייה הציבה לקבלנים: 

על כלל העובדים באתרי הבניה להיות אזרחי מדינת ישראל, בעלי תעודת זהות כחולה, או עובדים זרים עם רישיון עבודה תקף. המשמעות: באתרי הבנייה לא יוכלו לעבוד עובדים פלסטינים המהווים בימים כתיקונם שני שליש מהפועלים בענף הבנייה. בנוסף, דורשת העירייה מהקבלנים כי בזמן העבודה לא ייחסמו מדרכות וכבישים, לא תתבצע עבודה בשעות הלילה ויהיה איזור חד משמעי ומוחלט על עובדים ללון באתרי הבניה. העירייה גם הוסיפה כי בכוונתה לבצע אכיפה מוגברת באתרי הבניה והדגישה זאת בפני התאחדות הקבלנים.

המשמעות: דחיית פרויקט הקו הסגול והירוק של הרכבת הקלה

יש לציין שלמרות התנאים הנוקשים שהציבה העירייה, לא בטוח שיהיה לה מה לאכוף, שכן, בשל המצב שמונים אלף עובדי בניין פלסטינים בכל מקרה לא יורשו לעבוד בארץ, זאת לצד העובדה שנרשמת עזיבה דרמטית של עובדים זרים את המדינה בשל המצב הביטחוני. קיים ספק רב אם יימצאו עובדים שיהיו מוכנים להגיע לארץ ולעבוד בבנייה כל עוד נמשכת המלחמה. בנוסף, ישנו חשש כי גם ערבים ישראלים לא יהיו מעוניינים לעבוד באתרי הבניה בשל החשש מאלימות על רקע לאומני. מצב זה עתיד להשפיע על שלל פרויקטים שנמצאים בעיצומם וביניהם גם פרויקט בניית הקווים הסגול והירוק של הרכבת הקלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן