גלי חום קיצוניים ועוד לא הגענו לאוגוסט

בימים האחרונים, ובימים שלפנינו, אנו צפויים לגלי חום קיצוניים בכל רחבי הארץ. על פי השירות המטרולוגי, הטמפרטורות הגיעו ל 45 מעלות בעמק הירדן, ו 37 מעלות במישור החוף, ובשילוב עם אחוזי הלחות הגבוהים עומס החום מוגדר ככבד עד קיצוני. והחדשות הרעות הן שזה לא מאחורינו, הימים הקרובים צפויים להיות חמים עוד יותר.

השירות המטרולוגי מוסיף, כי לא רק שהטמפרטורות הן גבוהות מהממוצע, גם רצף ימי החום הקיצוני נחשב לאירוע חריג.

שרפות באירופה וגלי חום בכל חצי הכדור הצפוני

אומרים שצרת הרבים היא חצי נחמה, אך במקרה של מזג האוויר דווקא אין נחמה בבשורה זו. היא מלמדת אותנו כי אין מדובר באירוע נקודתי, אלא בעיה כלל עולמית.

בימים האחרונים אנו שומעים על שרפות רבות בשווייץ ויוון, שהן תוצאה של מזג האוויר החם. גם באירופה ישנם שיאים חדשים של חום, ובאיטליה נרשמו 47 מעלות. מה שמפחיד עוד יותר הוא שהטמפרטורות הגבוהות נמשכות גם אל תוך שעות הלילה, וגוף האדם מתקשה להתקרר – דבר שיש לו גם השלכות בריאותיות ומסכן קבוצות חלשות באוכלוסיה.

על פי התחזיות של ארגון החיזוי הבינלאומי, גל החום צפוי להגביר את הסיכוי להתקפי לב ומקרי מוות הסכנה הגדולה היא בעיקר לקשישים, תינוקות ואנשים הסובלים ממחלות כרוניות. על פי התחזיות, באזורים רבים ישררו טמפרטורות של 40 מעלות גם בחצות הלילה!

הגיע הזמן לצאת מהאדישות

גלי החום הם אינם תופעה חולפת. ישנם ספקנים המגדירים אותן כ‘תנודות קלות בגרפים’, אך בפועל אלו הן תנודות עקביות המצביעות על מגמת התחממות הנמשכת כבר למעלה ממאה שנים, ורק הולכת ומחריפה. מגמה זו דורשת פעולה דחופה ומשמעותית על מנת לעצור את פליטת גזי החממה.

חשוב להבין כי גלי החום הם אינם רק עניין של חוסר נוחות, והבעיה לא נפתרת בהסתגרות בחדרים ממוזגים. גלי החום משפיעים על הטבע כולו, פוגעים בחקלאות ויוצרים שרפות. ולמעשה גלי החום הורגים אותנו – על פי הערכות של ארגון הבריאות העולמי, למעלה משישים אלף איש מתו כתוצאה מנזקי החום של הקיץ הקודם באירופה לבדה!

החום בא לידי ביטוי גם בחופשות קיץ

הקיץ הוא תקופה שבה תיירים רבים יוצאים לטייל באירופה, לא רק אנחנו הישראלים. אך מסתבר שהחום הכבד גרם לרבים לשנות את התכניות. איטליה היא אחד מהיעדים התיירותיים הפופולריים ביותר, אך מסתבר כי רבים בחרו לקצר את חופשתם – בעיקר אלו המגיעים ממדינות קרות ואינם מורגלים לטמפרטורות הגבוהות.

תיירים שביקרו ברומא יכולים לספר על המחסור במוניות. כתוצאה מהחום הכבד, תיירים רבים מעדיפים לוותר על ההליכות, ולנסוע ממקום למקום באמצעות מוניות. ונהגי המוניות מתקשים לספק את הביקוש, דבר שפוגע בכל חווית הביקור באיטליה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן