כל חודש אתם מפסידים כסף על הרכב – כך תדעו כמה ולמה

מלבד יציאה של דגמים חדשים, דבר שאין לאדם הפרטי שליטה עליו כמובן, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על ירידת הערך של הרכב, ועל חלקם אפילו תוכלו להשפיע. מהם הדברים שכדאי שתשאלו את עצמכם, במה כדאי לטפל והאם המראה החיצוני או הפנימי של הרכב משפיע על ירידת הערך? כל הפרטים במאמר הבא:

פגמים במראה החיצוני ובחלקים הפנימיים של הרכב

מראה חיצוני טוב של הרכב שלכם הוא קריטי בשלב המכירה. רכב נקי ומבריק, ללא פגמים שבולטים מאוד לעין, עושה רושם מצוין וסביר שיימכר במחיר טוב יותר מאשר רכב מוזנח.

הנה כמה דרכים שבהן תוכלו לשמור על המראה החיצוני של הרכב ולמנוע ירידת ערך משמעותית:

  • הגנו על צבע הרכב: נסו להימנע מלחשוף את הרכב לשמש חזקה בעת שהרכב חונה. במידה ולא ניתן, מומלץ לכסות אותו בכיסוי מתאים. צבע הרכב יישמר היטב והטמפרטורה ברכב תהיה הרבה יותר נמוכה. מעבר לכך, כיסוי רכב יאפשר לכם להגן על הרכב מלשלשת ציפורים שגורמת לנזק שלא ניתן לתקן, וכן מאויב מר נוסף – אבק. שילוב של אבק ולחות הופך לחומצה שפוגעת בשכבת הצבע. לכן, מומלץ אחת לשבוע לשטוף את הרכב ואף לעשות טיפול פוליש ווקס אחת לחצי שנה.
  • שמרו על פנים הרכב: חשוב לשמור על המרחב הפנימי כמו שאתם שומרים על המראה החיצוני, וזאת מפני שיש לכך השפעה גדולה על ירידת ערך רכב. בישראל הלוהטת, החלקים הפנימיים של הרכב שעשויים מפלסטיק נפגעים בקיץ ומתבלים עם השנים. כדי להגן עליהם בצורה טובה, השתמשו בחומרים שמנוניים המיועדים לכך.
  • הקפידו על שמן מנוע איכותי: אל תתפשרו על איכות שמן המנוע, ודאגו להחליף אותו לפי הוראות היצרן במוסך מורשה של היבואן. לבחירה במוסך מורשה יש משקל רציני שמשפיע על אורך החיים של המנוע ושל הרכב בכלל. עצה טובה נוספת היא לא להוסיף שמן אם אתם רואים שחסר לכם עד 500 גרם, מפני שכמות גדולה מדי של שמן יכולה להזיק למנוע. אם אתם חושבים שתצטרכו למלא שמן בין הטיפולים, הצטיידו באותו שמן איכותי שכבר השתמשתם בו.

מעבר לשמן איכותי, כדאי להשגיח על המנוע גם מבחינת טמפרטורה. אם הוא מתחמם יתר על המידה, אפילו פעם אחת, זה יכול לגרום למנוע לנזק בלתי הפיך לירידת ערך רכב . זו הסיבה שחשוב לשמור על רצועה נקייה ותקינה, רדיאטור נקי ללא נזילות, גובה נכון של המים, וכן לדומם מנוע מיידית אם נדלקת נורית אזהרה המצביעה על חום גבוה.

  • השתמשו נכון בתיבת ההילוכים: קבלו עצה שתשמור על ההילוכים שלכם לאורך זמן – אל תשלבו להילוך תוך כדי נסיעה. חשוב קודם כל לבצע עצירה מוחלטת של הרכב. ההמתנה לעצירה אורכת שניות ספורות, אבל ההשפעה שלה על תקינות תיבת ההילוכים לאורך זמן היא קריטית.

סוג הבעלות על הרכב

ההנחה היא שבעל הרכב הוא זה שקובע את צורת הנסיעה בו ואת איכות ותדירות הטיפולים שהוא זוכה להם. נהיגה אחראית ואיכותית יחד עם טיפול מסור יאריכו את חיי הרכב, יצמצמו הוצאות על תיקונים בעתיד וישמרו היטב על ערכו. בשוק הרכבים הישראלי, סוג הבעלות נמצא ביחס ישר לאחוזי ירידת ערך רכב. בעוד שירידת הערך של רכב פרטי משפחתי עומדת על כ-10 אחוזים בלבד (רכבי מיני אפילו שומרים על ערך גבוה יותר), יש שני סוגי בעלות שהאחוזים בהם גבוהים משמעותית:

  • בעלות של חברת השכרה

באופן כללי, אחוזי הירידה בערך אם קונים ישירות מחברת השכרה עומדים על כ 17 אחוזים לרכב פרטי וכ 14 אחוזים לרכב מסחרי. הדרגה הגבוהה ביותר של ירידת ערך רכב מתרחשת ברכבי צה"ל ו/או משרד הביטחון, קיבוצים גדולים, מוניות פרטיות ועוד. במקרים אלה מדובר בירידת ערך של בין 25 ל-35 אחוזים. עם זאת, יש חשיבות גדולה לאדם שנהג ברכב. אם מדובר בעובדים בכירים או מנהלים, הירידה תעמוד על כ-17 אחוזים בלבד.

  • בעלות של חברות ליסינג

רכב שרשום בחברת ליסינג שמספקת ללקוחותיה שלוש שנות אחריות, כולל תיקונים (אחרי שמבצעים בדיקה במכון) ומדווחת בשקיפות מי נהג בו, מאבד כ-17 אחוזים מערכו. אם התנאים האלה לא מתקיימים, לפחות אחד מהם, ירידת הערך תעלה ל-21 אחוזים.

קאר אקספרס – הטרייד אין המושלם לרכב שלכם

רוצים למכור את הרכב בנוחות ובביטחון? סוכנות הרכב קאר אקספרס דואגת לכם לכל הפרטים, קטנים כגדולים. נציג מטעמם יגיע עד אליכם ויתן לכם הצעה על הרכב, כל זה בלי שתצטרכו לצאת מהבית. המטרה שלנו היא לחסוך מכם את הבירוקרטיה המתישה ולהפוך את תהליך מכירת הרכב הישן שלכם וקניית הרכב החדש לקל ככל האפשר, פשוט כי אנחנו יודעים כמה התהליך יכול להיות מורכב וברור לנו שהזמן שלכם יקר.

תמונה – FREEPIK

דילוג לתוכן