משרד התחבורה נסוג מההחלטה לפנות את התחנה המרכזית החדשה בתל אביב

לאחר שהודיע כי בכוונתו להקים מסוף לאוטובוסים וחניון בדרום תל אביב, נסוג משרד התחבורה מההודעה בדיון שנערך בביהמ"ש העליון.

המשמעות: המשרד מבטל את תכנית הפינוי של התחנה המרכזית החדשה בעיר. הדיון התקיים לאחר שביהמ"ש המחוזי קבע כי יש לעצור את העבודות של משרד התחבורה באזור ולאחר שהמשרד דאז, בראשות מיכאלי, ערער לעליון על ההחלטה.

התפנית שחלה בעמדת משרד התחבורה מגיעה כנראה בעקבות היותה של השרה רגב נתונה ללחציהם של תושבי שכונת קרית שלום ושכונת נוה עופר הסמוכה ושל פעילי ליכוד.

ההסכם עם עיריית תל אביב-יפו וההתנערות

בתקופת מיכאלי במשרד נחתם הסכם עם עיריית תל אביב-יפו שביטא עקרונות ואת הכוונה להעתיק חלקים מפעילות התחבורה בתחנה המרכזית למקומות חלופיים שיהוו מסופים מרכזיים. עד שנת 2024 פעילות התחבורה בתחנה היתה אמורה לקטון ב-50 אחוז.

במשרד התחבורה תקצבו את הקמת המסופים החלופיים בכ-150 מיליון שקלים. ההחלטה לבנות מסוף במתחם פנורמה היתה לצורך פתרון זמני עד להקמתה של תחנה גדולה וחדשה באזור צומת חולון שתכלול גם תחנת מטרו ב-2035.

על פי ההסכם שהמשרד נסוג ממנו כעת, יוסטו קווים מהתחנה למתקנים אחרים, דבר שיביא לצמצום משמעותי של מאות נסיעות והפסקה מוחלטת של שימוש תחבורתי לקומות 4 ו-2 בתחנה. עוד הוסכם כי בחלק הראשון של 2024 יושלמו חלק מהשינויים שיכשירו את מסוף פנורמה ויאפשרו את העברת 50 אחוז מהפעילות התחבורתית והמנהלתית מהתחנה.

בהמשך, עד 2026 אמור היה לקום מתקן מלא שהיה מאפשר לפנות את מרבית הפעילות התחבורתית בתחנה. ביטול ההסכם, כאמור, מבטל הלכה למעשה את פינוי התחנה המרכזית.

ובינתיים, תושבי השכונות הסמוכות לתחנה ממשיכים לסבול

ההחלטה לפנות את התחנה המרכזית היא תוצר של מאבק ארוך שנים שהובילו תושבי השכונות הסמוכות לתחנה, שמאז הקמתה סובלים מנזקים בריאותיים, מירידת ערך הדירות ומפגיעה ממשית בתחומים רבים בחייהם. במסגרת המאבק ולפי חוות דעת שפרסם המשרד להגנת הסביבה, זיהום האוויר בסביבת התחנה הוא גבוה ביותר והשלכותיו הבריאותיות קשות.

בעקבות זאת, הכריזה בספטמבר האחרון השרה זנדברג על סביבת התחנה כאזור נפגע זיהום אוויר, החלטה שיצרה מצב בו העירייה מחויבת להציג למשרד להגנת הסביבה תכנית להפחתת הזיהום. התכנית הוגשה בחודש שעבר, באיחור של כחצי שנה וכעת היא נבדקת על ידי גורמים מקצועיים. התכנית כוללת הרחבה של המסופים ברידינג וסבידור, חישמול קווי אוטובוסים וביטול חניון הלילה בתחנה החדשה בדרום העיר.

קרדיט תמונה – shutterstock.com / rasika108

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן