עשרות הרוגים בשרפות הענק בהוואי

אתם יכולים לזכור היטב את קיץ 2023, על פי הנתונים זהו הקיץ החם בהיסטוריה מאז תחילת המדידות. ולצערנו ישנו חשש משמעותי שנחזור ונגיד את אותם הדברים גם בקיץ הבא. אין אפשר להתווכח עם התרמומטר, העולם שלנו הולך ומתחמם. בעוד אנו עסוקים בלריב האם ההתחממות היא תופעה טבעית שאינה בשליטתנו, או תוצאה ישירה של פליטת גזי החממה, נזקי ההתחממות הגלובלית ממשיכים להכות. שרפות מרובות הן רק אחד ההיבטים של ההתחממות הגלובלית.

על מה אתם חושבים כאשר אנו אומרים לכם הוואי? רובנו חושבים על יעד חופשה אטרקטיבי. בחורות עם יופי אקזוטי ופרחים על צווארן, מלונות מפנקים ואוקיינוס כחול. ככה אנחנו רוצים לזכור את הוואי, אך בימים האחרונים שרפות גדולות משתוללות שם, והתמונות המשודרות בעולם נראות יותר כמו חופשה באש הגיהנום. 

שרפות עזות משתוללות באי מאוויי, ונכון לעכשיו גרמו למותם של עשרות אנשים, זאת לצד אלפים שנותרו ללא קורות גג. רוחות עזות, תוצאה של סופה טרופית שהחליטה להגיע במועד הכי לא מתאים, רק תורמות להתפשטות מהירה יותר של האש. הרוחות העזות גם מקשות על מאמצי החילוץ וכיבוי האש, זאת מכיוון שהן מפריעות לתנועת המסוקים. 

המצב הקטסטרופלי בהוואי גרם לאלפי תיירים לנסות להימלט מהאי, ומשמר החופים דיווח כי אנשים ממש נאספו מהים לאחר שקפצו למים בניסיון להימלט מהאש. 

שרפות גם אצלנו ב‘שכונה'

אז הוואי נמצאת בצד השני של העולם, ויש לנו נטייה להתעלם מבעיות שרחוקות מהעין. אבל שרפות קשות משתוללות גם אצל שכנתנו קפריסין, וגם בספרד. 

באזור קטלוניה בספרד מאות אנשים פונו מבתיהם בשל התפשטות שרפת היער הגדולה. השרפה משתרעת על פני שטח השווה בגודלו לשש מאות מגרשי כדורגל. מלבד מאות האנשים שפונו מבתיהם, ישנם כמה אלפי אנשים אשר נותרו ללא חשמל. השרפות גם גרמו להשבתת קווי רכבות באזור וסגירת מעבר הגבול בין ספרד לצרפת. וכל זה בשיאו של הקיץ התיירותי. 

גם הספרדים מתמודדים עם בעיות מזג אוויר התורמות להתפשטות האש, ומקשות על מטוסי הכיבוי להמריא. הרשויות בספרד מפנות את האצבע המאשימה לגלי החום הכבדים, גלי חום היוצרים תנאים אידאליים להתלקחות אש. 

שרפות משתוללות גם בקפריסין, שם יוון (שזה עתה התמודדה עם שרפות משל עצמה) נחלצה לסיוע. מדינות נוספות ששלחו מטוסי כיבוי הן ירדן ולבנון. גם ישראל שלחה משלחת כיבוי לנסות לעצור את השרפה המשתוללת באזור לימסול. 

המומחים מזהירים – גם ישראל בסכנה

גם ישראל התמודדה עם שרפות יער גדולות, בוודאי גדולות יחסית לשטחי היער המעטים שיש לנו. אחת מהן היא השרפה בכרמל שהתרחשה בשנת 2010, בה נספו 44 איש באסון הכרמל. גם ישראל סובלת מחום כבד הקיץ הזה, והמומחים מזכירים ומזהירים כי סכנת השרפות מאיימת גם עלינו. אמנם בעקבות השרפה של 2010 הופקו מסקנות רבות והרשויות ערוכות טוב יותר, אך אנו מקווים שהדברים לא יעמדו למבחן. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן