איך קרה שלמרות משבר נגיף הקורונה, מחירי הדירות בתל אביב עלו?

זו שאלה שנשאלה פעמים רבות בחודשים האחרונים. בעוד משבר הנגיף נמשך, מחירי הדירות בתל אביב עלו, כיצד? התשובה לשאלה זו מורכבת ולא קל לקבוע את הסיבות מאחורי תופעה זו. מה גורם לעליית מחירי הדירות בתל אביב למרות הקורונה?

שווה לקרוא: משכנתא הפוכה – כל מה שרציתם לדעת

ישנם כמה הסברים אפשריים שעשויים לעזור לנו להבין מה קרה במהלך פרק הזמן האחרון מאז פרוץ המגיפה. למרות משבר הקורונה, מחירי הדירות בתל אביב עלו ב-6%-8% בחלק מחלקי העיר תוך שלוש שנים. הדבר נובע משילוב של גורמים – עלייה בביקוש והיצע מוגבל, וכן ממדיניות ממשלתית המעודדת משקיעים לרכוש דירות במקום נכסים בערים אחרות בארץ.

לתל אביב יש שוק נדל"ן פרטי משלה

מנקודת מבטו של סוכן נדל"ן, עליית המחירים נובעת מביקוש והיצע. מנקודת מבטו של תושב עיר, עליית המחירים נובעת מתאוות בצע של יזמי נדל"ן ומשקיעים. מי צודק ומי טועה? אף אחד לא צודק או טועה, מאחר שתל אביב מאז ומתמיד הייתה עיר לבעלי אמצעים כלכליים.

משבר הקורונה לא השפיע על שוק הנדל"ן בתל אביב, כי בסופו של דבר לתל אביב יש חוקי נדל"ן פרטיים משלה. העלייה במחירי הדירות נובעת אמנם מביקוש והיצע, אבל יש לכך הצדקה, אין ספק.  הביקוש גדל מכיוון שאנשים רוצים לגור קרוב יותר לחוף הים, ליהנות משירותים רבים יותר בהישג ידם, מה שהופך רכישת בית לאטרקטיבית יותר מאשר לרכוש נכס בעיר אחרת.

שוק הנדל"ן בתל אביב הפך ל"שוק של מוכרים"

אין תשובה אחת לשאלה הזו. עם זאת, ברור שהשוק עובר משוק של קונים לשוק של מוכרים בעיקר. בעבר, לקונים היה יותר כוח מיקוח מאשר למוכרים והם יכלו לנהל משא ומתן על מחירים נמוכים יותר. כיום, עם הביקוש הגובר לדירות בתל אביב, המוכרים הופכים יותר ויותר אגרסיביים בתמחור שלהם, ולרוכשים יש סיכוי נמוך יותר להגיע למשא ומתן על מחירים.

שווה לקרוא: משכנתא הפוכה – פתרונות מימון למבוגרים

למרות משבר הקורונה, מחירי הדירות בתל אביב עלו, וזו עובדה. ועם זאת, משבר הקורונה הותיר הרבה אנשים בתל אביב בלי קורת גג וללא פרנסה, אסור לשכוח זאת. אבל חרף המשבר, מחירי הדירות בתל אביב עולים בקצב שמעיד על כך שהעיר תמיד הייתה מקום פופולרי לחיות בו והמשקיעים מוכנים להשקיע בה בנדל"ן. בשורה התחתונה, מחיר הדירות בתל אביב נמצא במגמת עלייה מאז השנה שעברה, פחות או יותר מתי שהשווקים והתעשיות הצליחו לבלום במידה מסוימת את השפעות הקורונה על הכלכלה והמשק.

מעוניינים להביא משהו נוסף לידיעתנו בנוגע לעיר תל אביב? מגזין זמן תל אביב מזמין אתכם ליצור קשר.

קרדיט תמונה – InnaFelker / Shutterstock.com

דילוג לתוכן