דאגה לכשירותו המבצעית של צה“ל על רקע הרפורמה המשפטית

יותר מ 1000 אנשי מילואים בחיל האוויר, ובכללם כמה מאות טייסים, הודיעו למפקד חיל האוויר, הרמטכל ושר הביטחון כי יפסיקו להתייצב במידה והחקיקה שמתכננת הממשלה תאושר. אקט מחאה זה מצטרף לעוד מקרים דומים ביחידות אחרות של צהל, ולצד התגברות המחאה האזרחית כנגד הרפורמה המשפטית.

נראה כי זמן רב אנשי מערכת הביטחון כבר מזהירים כי המחלוקת הפוליטית צריכה להישאר מחוץ לצבא. אך נראה כי המחלוקת כל כך חריפה, ולמעשה לא קיימת דרך בה אנשי הצבא יכולים להתעלם ממנה.

אנשי המילואים אשר חתמו על המכתב, הפונה גם אל חברי הכנסת, קראו לנבחרי הציבור לחתור להסכמות רחבות. לשיטתם מדובר בחקיקה המשפיעה על האופי הדמוקרטי והיהודי של המדינה, ולכן היא צריכה להיעשות בהסכמה ציבורית רחבה.

הזלזול רק מגביר את המחאה

ולצד פעולות המחאה הקיצוניות ומרחיקות הלכת, גם תגובות הממשלה אינן מסייעות להרגעת המצב ואף נראה כי חברי כנסת ושרים מטעם הקואליציה החליטו במודע להוסיף שמן למדורה.

מתקפות ארסיות של זלזול בציבור של לוחמים רק מגבירות את זעם המחאה. חברי הקואליציה, אשר רבים מהם בכלל לא שירתו בצבא, מכנים את המוחים סרבנים. וזאת בעודם פועלים לחיזוק הפטור לחרדים, והגדלת ההטבות הסוציאליות לבחורי הישיבות.

גם ראש הממשלה בתגובתו הצינית, שבאה לאחר הפקת סרטון ממומן הפוגע עוד יותר בלכידות צה“ל, תרם את שלו להגברת המתיחות הפוליטית בישראל. הסרטון שהופץ על ידי שרי הממשלה זכה לגינוי חריף מצה“ל, וחלקם אף הסירו אותו לאחר הסרטון. אך נראה כי זהו דפוס פעולה קבוע אצל חברי הממשלה.

ובמציאות אחרת

ולצד המציאות הווירטואלית של ממשלת ישראל, שכל עיסוקה הוא ברפורמה המשפטית, המציאות אינה מראה סימנים מעודדים לישראל. נראה כי בחודשים האחרונים המציאות הביטחונית מכה על פנינו, דבר שבא לידי ביטוי בפיגועים רבים כנגד אזרחים ישראלים, מתקפות טילים מעזה, ואף ניסיונות שיגור טילים משטחי יהודה ושומרון; אקט המסמל התדרדרות נוספת במצב הביטחוני.

וזאת לצד הרמת האף של חיזבאללה בצפון, והאיום האירני שמלווה אותנו כבר כמה עשורים. נראה כי החיזבאלה, בעידוד אירן כמובן, מנסה ליצור משוואה חדשה בצפון ובוחן את סבלנותה של ישראל או אולי חולשתה של ישראל. וגם אירן, ממשיכה לדהור לעבר פצצת אטום. ובאופן אירוני, זה שהבטיח למנוע מאירן נשק גרעיני עכשיו טרוד בעניינים אחרים.

ולצד ההתדרדרות הביטחונית, גם הגזרה הכלכלית אינה מבשרת טובות. בעלי עסקים מרגישים את הקיפאון בשוק, ישנו חשש לבריחת משקיעים ואף בריחת מוחות וכוח אדם מימון לחו“ל. ואפילו לא נגענו בכתף הקרה של ידידנו מאמריקה והקרע עם יהדות התפוצות.

נראה כי הגברת הייאוש בקרב הדור הצעיר צפויה לתדלק את המחאה, ואולי אף לפגוע בכוחו של הצבא הסדיר. הממשלה מצידה מפנה אצבע מאשימה כלפי האופוזיציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן