בעקבות המחאות נגד הישיבות בעיר: קמפיין למען "הצלת התורה" בתל אביב

בעקבות המאבק נגד הישיבות בתל אביב, הושק בתל אביב קמפיין חדש תחת הכותרת "מצילים את התורה בתל אביב". מטרת הפרויקט: לחזק את לימודי התורה בתל אביב ולצאת נגד מי שקוראים לצמצם את מקומן של הישיבות בעיר.

מי שמובילה את הקמפיין היא ישיבת "עוז ואמונה" הפועלת בעיר תל אביב כמה שנים. הישיבה ידועה ככזאת שמובילה קמפיינים שונים ומיזמים להפצת התורה והיהדות דווקא בעיר שנחשבת לסמל החילונות הישראלית.

אוסישקין, ביאליק ורוטשילד: גם הם למדו תורה

בניסיון לחבר את הקמפיין לרוחה התרבותית של העיר גויסו ענקי תרבות יהודיים כמו ביאליק, רוטשילד, אוסישקין, אחד העם ורבי יהודה הלוי, שעל שמותיהם קרויים כמה מהרחובות המרכזיים בתל אביב. כל האישים הללו למדו תורה באופן אדוק.

הקמפיין, כאמור, הוא יוזמה שבאה בעקבות המחאות המתגברות כנגד הישיבות שפועלות בתל אביב. לדברי ישיבת "עוז ואמונה", יש להציל את התורה בתל אביב, ועל כן, יצאה הישיבה במצבע שהיא מגדירה כחיזוק הפעילות הדתית וחיזוק התורה בעיר.

הישיבה, הפועלת כבר מספר שנים בדרום תל אביב פועלת בתחומים מגוונים כמו הפעלת בתי כנסת שננטשו, חלוקת מזון לנזקקים, קיום שיעורי תורה פתוחים לציבור וסיורים בנושאי יהדות לצורך הגברת הנוכחות היהודית בדרום תל אביב.

תגובת נגד למחאה שנגד

ניתן להגדיר את הקמפיין שהשיקה הישבה כתגובת נגד למחאה שפרצה בשבועות האחרונים בתל אביב, בין היתר בעקבות פרסומים לפיהם ישיבת הסדר תיבנה ברחוב קטן ליד כיכר המדינה. אך ברור לכל כי הדיון מגיע הרבה מעבר לנושא החניה וכי הקונפליקט הדתי הרוחש בתל אביב הוא ביטוי למתח הדתי ההולך וגובר במדינה כולה שצבר תאוצה סביב המחאה נגד השינויים במערכת המשפט שמובילה הממשלה הנוכחית.

לצד הקמפיינים והמחאות משני הצדדים ישנם גם תושבים, דתיים וחילוניים, שאינם מעוניינים במאבק דתי בעירם האהובה וקוראים להשבת השקט והאיזון בין דתיים לחילונים בעיר. בעקבות המחאה שקמה לאחר הפרסומים על הקמת ישיבת ההסדר בסמוך לכיכר המדינה, חזר בו ראש העיר מאישור הפרויקט וביקש לבחון שוב האם נכון להקים במקום את מבנה הישיבה.

עוד כדאי לציין כי ההתרחשות כולה והמתיחות הגוברת בין דתיים לחילונים בתל אביב מתרחשת במקביל לכך שהבחירות לראשות העיר מתקרבות. עבור ראש העיר הוותיק, רון חולדאי, אין תזמון גרוע יותר מעכשיו למחאה ולמאבק בין דתיים לחילוניים ולביקורת על החלטות העירייה באיזון בין אורח חיים דתי לאורח חיים חילוני בעיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן