מגמות השכרת משרדי הייטק בת"א מובילות לתפוסת 100%

בעידן שבו יש תפוסת משרדים תל אביבית של כמעט 100%, קשה לחברות הייטק שרוצות לשכור 1,000 מ"ר בבנייני משרדים דרגה א' – להשיג זאת. השוק היוקרתי עקף את השיא שלו למרות הקורונה, כפי שמעידה עלייה ממוצעת של 6.2% במחירי השכירות ל-119 שקל למ"ר.

שווה לקרוא: איך מתחילים למתג חברת הייטק?

על פי נתוני המחצית השנייה של 2021, הנדל"ן מסחרי מונף בשיעורי התפוסה הגבוהים בשוק המשרדים בתל אביב. כמעט בלתי אפשרי למצוא כיום אזורי שכירות לחברות הייטק. בשטחים האלו של אזורי שכירויות להייטק, היחס לבנייני משרדים דרגה א' (הרמה הגבוהה ביותר של בנייני משרדים) בשטח של 1,000 מ"ר ומעלה, הוא כיחס למצרך נדיר בהחלט.

ת"א – תפוסה של 100% במשרדי הייטק להשכרה

100% תפוסה של משרדי הייטק קלאס A בתל אביב? ובכן, בואו נדייק את המספרים האלו. בהשגת תפוסה כללית של 99.3%, שיעור התפוסה של מרכז העיר תל אביב הוא 99.8%, זאת בעוד שציר מנחם בגין עומד על 98.75% וביגאל אלון יש תפוסת משרדי דרגה א' של 99.8%.

זאת, לעומת 138 ש"ח למ"ר בציר יגאל אלון, 135 ש"ח למ"ר באזורים עירוניים (רוטשילד, אחד העם, הרצל) ובמרכז תל אביב (אבן גבירול, דיזנגוף). לעומת זאת, במחצית השנייה של 2019, לפני מגפת קוביד-19, המחירים המובילים באזורים היו באזורים של 130 ש"ח למ"ר, איגר ארון – 127.5 ₪. זאת, בעוד שבהתחלה ציר מרכז תל אביב עמד על כ-117 ₪ למ"ר.

מה המצב כיום במהלך משבר הקורונה?

נכון להיום, מחיר השכירות הממוצע של משרדים בתל אביב (כולל רמת החייל והבורסה, כאמור) נותר ללא שינוי, בסביבות 119 שקל למ"ר בסוף השנה. בסופו של דבר, עליית מחירי השכירות הייתה חדה במיוחד על רקע הירידה שאפיינה את 2020 בעקבות מגפת הקורונה העולמית.

שווה לקרוא: האם תל אביב היא המנהטן של המזרח התיכון?

נכון לכתיבת שורות אלו, רמת החייל לא התאוששה לחלוטין מהשפעת המשבר העולמי שפקד כמובן גם את צפון תל אביב. הסיבה לפער בין אזורים אלו עשויה להיות נגישות תחבורתית, אך גם כנראה החשוב מכל, שחרור מספר רב של שטחי השכרה בקווי איגר ארון ומנחם בגין.

בסופו של דבר, כאשר אזורים אלו עונים על הצרכים של חברות היי-טק, המחירים כמובן עולים בהתאם. במקביל לעליית דמי השכירות, גם מחירי המשרדים עלו, בעיקר בקרב קבוצות רכישה ויזמי נדל"ן למיניהם. מחירי משרדים דרגה א' במרכז תל אביב עלו מ-22-19 אלף שקל למ"ר בתחילת 2021 ל-28-25 אלף שקל למ"ר עד סוף השנה. מגזין זמן תל אביב ימשיך לעדכן אתכם בהתפתחויות נוספות.

דילוג לתוכן