המדריך לביטול הדו"ח – כך עושים זאת נכון

אין דבר יותר מרגיז מלקבל דו"ח תנועה, במיוחד כאשר אתם בטוחים שזה בכלל לא מגיע לכם ושהשוטר שנתן לכם את הדו"ח לא באמת פעל בתבונה. מצד שני, לעיתים ישנם מקרים שבהם תסכימו עם מי שעצר אתכם בצד שאכן נהגתם לא כשורה, אבל הקנס שיירשם בדו"ח לא יהיה סביר מבחינתכם ועל אף לקיחת האחריות תרצו להפחית את הסכום ולשלם קנס נמוך יותר. חשוב לדעת שבחלק גדול מהמקרים, ניתן בהחלט לצמצם את העונש לכדי קנס קטן הרבה יותר מזה שרשם השוטר בדו"ח הראשוני ובנוסף – ייתכן שבליווי משפטי מקצועי תצליחו אפילו לבטל את הדו"ח לחלוטין.

אילו עבירות תנועה גוררות מתן קנס כספי?

קבלת דו"ח מהשוטר משמעותה, לרוב, קנס כספי שגובהו יכול להשתנות בהתאם לחומרת העבירה. העבירה השכיחה ביותר היא נהיגה במהירות מופרזת, כאשר התקרה של הקנסות במקרה כזה תהיה 1500 שקלים אשר במצבים מסוימים ניתן להפחית בסיוע של עורכי דין לתעבורה. עבירות נוספות העלולות לגרור קנס ושאינן קשורות למהירות הנהיגה, בדרך כלל יהיו במסגרת נהיגה שלא כחוק בנסיבות משתנות, תוך סיכון בטיחותם של הנוסעים או של הנהגים האחרים. דוגמאות של עבירות כאלה הן למשל: נהיגה ברכב ובו יושב ילד שאינו חגור בחגורת בטיחות, נהיגה תוך ביצוע שיחת טלפון ללא דיבורית, נסיעה ברמזור אדום ועבירות נוספות – כל אלו ייענשו בקנס של מאות שקלים בממוצע, בתוספת נקודות אשר עלולות לסכן את רישיון הנהיגה של מבצע העבירה.

ראוי לציין כי קנס כספי ונקודות, על אף אי הנוחות הנלווית להם, נחשבים לעונשים קלים והם יינתנו אך ורק כאשר אין נפגעים כתוצאה מן הנהיגה הלא חוקית. כאשר, חלילה, מתרחשת תאונה ובעקבות העבירה נגרם נזק לאנשים, לרכושם או לשניהם גם יחד – כמובן שהענישה תהיה בהתאם וגזר דינו של מבצע העבירה יוכרע בבית המשפט.

כיצד עורך דין לתעבורה יכול לסייע בהמתקת הענישה או ביטולה?

על אף שחובתו של נהג לשאת באחריות למעשיו – אין ספק שהנסיבות של האירועים יכולות להוות שיקול בענישה ואותן ייתכן שבית המשפט ייקח בחשבון במידה והמבצע יחליט לערער על העונש. המפגש הראשוני עם שוטר התנועה עלול להיות טעון אמוציות ויכול להיות גורם שישפיע על גובה הקנס שיינתן למבצע העבירה. ליווי מקצועי של פרקליט לענייני תעבורה, יכול לסייע בהפחתת העונש ובצמצום הקנס. אין זה אומר בהכרח ששוטרים אשר עוצרים נהגים שביצעו עבירות תנועה מחמירים מלכתחילה בענישה, אך ישנם נושאים שניתן לערער עליהם לאחר בדיקות מעמיקות, מחקר באשר לתנאי השטח או אפילו מתוך התחשבות במצב נפשי מסוים שבו היה הנהג. ייתכן שאחד מהנ"ל השפיע, באותה סיטואציה, על האופן שבו התנהל הנהג ומכאן שביצוע העבירה לא היה במזיד או מתוך זלזול. עורך דין מומחה לענייני תעבורה, יידע אילו בדיקות יש לעשות וכיצד לנסח את השתלשלות האירועים באופן המיטיב עם הנהג, זאת בהנחה כמובן שלא מדובר בעבירה שנפגעו ממנה אנשים – ובכך להוריד את גובה הקנס הכספי, לבטל את הנקודות ואולי אפילו לבטל כליל את הדו"ח.

טיפים לביטול הדו"ח – מרגע הפגישה עם השוטר

על אף שמדובר בסיטואציה מלחיצה ללא ספק, חשוב להתנהל נכון כבר מהרגע הראשון שבו תפגשו בשוטר והוא יפנה אליכם את טענותיו באשר לעבירת תנועה שביצעתם לכאורה. ההתנצלות מצידכם אינה רלוונטית כאן, מכיוון שהיא שקולה להודאה בעבירה. עדיף שתביעו התנגדות לדבריו של השוטר ושטענותיכם ייכתבו בדו"ח, תוך שאתם כמובן עושים זאת ללא הרמת קול או חלילה אלימות. התנהלות סולידית ומרוסנת תבוא לטובתכם בהמשך הדרך, במידה ותחליטו לערער על העונש.

דילוג לתוכן