מחוץ לת"א זול יותר! בדקו דירות קרקע למכירה בקריות

בשנים האחרונות, כפי שכל ישראלי יודע, עלו מחירי הנדל"ן בדגש על המחירים של דירות בקריות או בכל מקום אחר, בצורה ניכרת. לכאורה, במצב שנוצר האפשרויות לרכישת בית מגורים או דירה חדשה הצטמצמו מאד.

עבור מי שההון העצמו שלהם נמוך או ההכנסה שלהם איננה גבוהה, רכישת דירה חדשה הפכה למשימה שהיא לכאורה בלתי אפשרית. עבור בעלי הכנסות גבוהות יחסית והון עצמי משמעותי, ההזדמנויות הצטמצמו. אבל האם זה באמת המצב? מה קורה מחוץ לתל אביב ומחוץ לגוש דן? היכן ניתן למצוא דירות במחירים שפויים ובסביבה טובה ? בדקנו, והרי המסקנות.

האם באמת רכישת דירה חדשה היא בלתי אפשרית

כאמור, העליות במחירי הנדל"ן נמשכות גם בזמן שבו נכתבות שורות אלה. אמנם יש אינדיקציות לכך שהעליות התמתנו, אבל הן לא נעצרו ואין ירידות מחירים. יחד עם זאת, זה לא אומר שאי אפשר לרכוש דירה חדשה, בעיקר אם הרוכשים עומדים באמות המידה הנדרשות.

  • הון עצמי: לרכישת דירה חדשה צריך להיות הון עצמי שבודה 25% מערך הרכישה לפחות. הנחיות בנק ישראל אינן מאפשרות לבנקים ולגופים פיננסיים אחרים לתת משכנתא מעבר לשבעים וחמישה אחוזים מערך הדירה.
  • אפשרות החזר: המדובר למעשה בהכנסה החודשית של כל הרוכשים כאחד. הנחיות בנק ישראל קובעות שהחזר המשכנתא לא יעלה על 40% מההכנסה, כך שככל שההכנסה גבוהה, ההחזר הצפוי האפשרי יהיה גבוה. וככל שההחזר החודשי האפשרי גבוה, כך אפשר לקחת משכנתא בסכום גבוה, ולרכוש את הבית שכל כך רוצים אותו.
  • נכסים זמינים: חשוב שיהיו נכסים זמינים בסכומים העומרים לרשות הרוכשים. בדרך כלל, ניתן למצוא דירות בקריות או באזורי פריפריה אחרים, במחירים שעדיין מאפשרים רכישה שלהם.

מה קורה מחוץ לתל אביב ולגוש דן

כאמור, בגוש דן בדגש על תל אביב , המחירים האמירו בצורה כזאת שגם רכישת דירה חדשה וגם שכירת דירה הפכו למשימות כמעט בלתי אפשריות. בעלי הכנסות גבוהות מאד עדיין יכולים לעמוד בכך, אבל מי שההכנסה שלהם ממוצעת או אפילו מעל לממוצע, מבינים יותר ויותר שכדאי פשוט לוותר על תל אביב.

רבים מהם בוחנים מגוון אפשרויות, כאשר אחת הבולטות שבהן היא רכישת דירות בקריות או באזורי פריפריה אחרים. ההתפתחות המשמעותית של הקריות, כולל הנגשה טובה יותר שלהן לאזור המרכז, הפכו אותן לאזורים מבוקשים מאד.

היכן ניתן למצוא דירות במחירים שפויים ובסביבה טובה

כאמור לעיל, האפשרות של רכישת דירות בקריות הפכה לרלבנטית מאד. זוגות צעירים רבים בודקים את האופציה הזאת, וגם משפחות עם ילדים פונות לשם, בידיעה שמדובר בהזדמנות שגם היא תהיה בלתי זמינה בקרוב.

בסך הכל הקריות נגישות מאדו מעניקות למתגוררים בהן רמת חיים טובה. המסקנה – כדאי לבדוק ברצינות אפשרות לרכישת דירות בקריות, לפני שגם ההזדמנות הזאת תחלוף לבלי שוב.

קרדיט תמונה: pixabay

דילוג לתוכן