גינת בר בלב המטרופולין: תושבי תל אביב-יפו יזרעו פרחי בר ברחבי העיר

בשנים האחרונות משקיעה תל אביב לא מעט משאבים בשיקום אקולוגי של אתרי טבע בעיר ומחוצה לה ובהקמה של תשתיות ובתי גידול חדשים לצמחייה ולבעלי חיים.

עבודות השיקום הללו מתקיימות בשיתוף עם מוסדות החינוך והקהילה בעיר מתוך מחשבה שהשתתפות פעילה של התושבים בנסיונות השיקום והשימור קושרות בין האדם לטבע וכך כולם מרוויחים. את עבודות השיקום מוביל האגף לשיפור פני העיר, הרשות לאיכות הסביבה וקיימות, "גני יהושע", חברת "אתרים", אדריכל העיר ויחידת התיכנון האסטרטגי העירונית.

במסגרת השיקום, מוזמנים תושבי העיר לצאת עם הגשמים הראשונים ולקחת חלק בשיקום וחיזוק המערכת האקולוגית, כמו גם להכיר אותה ולהתיידד איתה. על כן, לאורך חודש דצמבר כולו יתקיימו אירועים ופעולות שונות בהם התושבים וגורמי העירייה ישתפו פעולה ויבצעו את משימת השיקום החשובה שמטרתה לשמור יחד על הטבע העירוני.

עם פרחי בר אין רגע משעמם

​מי שקרא את ספרו של מאיר שלו "גינת בר" יודע כי פרחי הבר צומחים בזמנם ובעתם. בחלק מהשנה הם שוקעים בשינה וברגע הנכון מפציעים בשלל צבעים וריחות ומושכים אליהם בעלי חיים ההופכים את האזור למערכת אקולוגית שוקקת חיים בה אין רגע אחד משעמם.

יוזמי התכנית מעוניינים שהיופי הזה יתקיים לא רק בגינה בגליל אלא גם בעיר הגדולה. ב-12 שכונות בכל רחבי העיר יחולקו לתושבים ערכות עם פקעות של פרחי בר, זרעים וכלי שתילה והתושבים ימלאו כ-500 חצרות במגוון רחב של פרחים ארצישראלים כמו רקפות, כלניות, קחוונים, בן חצב יקינתוני, תורמוס, עדעד כחול, פרג, עוקץ עקרב, זיפנית וחוטמית.

בנוסף, ב-80 אתרים בכל רחבי העיר יתקיימו אירועים שונים בהם תלמידי בתי ספר, חניכי תנועות הנוער וילדי הגנים ישתלו 12 אלף בצלים ופקעות, 62 קילו זרעים ויותר מ-14 אלף צמחים המוגדרים כצמחי בר. כל הצמחים נבחרו על ידי אקולוג ונמצאו מתאימים למערכת האקולוגית של תל אביב-יפו.

היעד של העירייה: 100 אלף עצים עד שנת 2030

וכשעוסקים בטבע עירוני אסור לשכוח גם את העצים החשובים כל כך לאיכות חיים, לאוויר נקי ולסביבת גידול לבעלי חיים מסוגים שונים. עיריית תל אביב-יפו קבעה לה יעד לטעת 100 אלף עצים ברחבי העיר עד שנת 2030. במסגרת האירועים השנה ראש העיר רון חולדאי יטע את העץ ה-10,000. בנוסף, יתקיימו במסגרת החודש הקרוב שלל אירועים, סדנאות על אקולוגיה, צמחייה ועוד.

דילוג לתוכן