מתי לפנות לטיפול זוגי ומה חשוב להצלחת הטיפול?

מתי לפנות לטיפול זוגי ומה חשוב להצלחת הטיפול?

מציאת בן/בת זוג היא אתגר מורכב, ולא פלא שחלק גדול מאיתנו עוסקים בכך במשך שנים לא מעטות ומקדישים לכך משאבים רבים. באופן מעט מפתיע, דווקא כשאנחנו מסמנים V על המטרה, ומאמינים שהגענו למנוחה ולנחלה עם הפרטנר/ית האידיאלי/ת, פוחתת רמת ההשקעה. ייתכן שמדובר בתהליך בלתי נמנע, ואולי זוגיות במאה ה-21 לא אמורה להימשך לאורך כל החיים, אבל כשלוקחים בחשבון את העובדה שפרידה תחייב אותנו לצאת שוב למסע חיפושים מתיש אחרי בן/בת זוג חדשים, כדאי בכל זאת לשקול טיפול זוגי.

משבר ספציפי של אחד מבני הזוג או בזוגיות

כשאדם מתמודד עם משבר, ההתמודדות מקרינה על הזוגיות. פיטורין, מוות של אדם קרוב, פציעה, מחלה ויש עוד מצבים שמטלטלים לא רק את האדם אלא גם את בן/בת הזוג ואת הקשר הזוגי. במקרים אלה טיפול זוגי הוא כמעט חובה, מפני שללא סיוע מקצועי קשה עד בלתי אפשרי להתמודד גם עם המשבר עצמו וגם עם התערערות הזוגיות.

גם משבר בזוגיות מחייב קבלת עזרה. בפרט מדובר על מקרים של בגידה, מפני שמעבר לקשר עם גבר אחר או אישה אחרת, אמון הוא בסיס הכרחי לזוגיות וכשזה מופר חובה לבנות אותו מחדש.

שחיקה מתמשכת

כמו כל דבר בחיים, גם זוגיות נשחקת עם הזמן. זהו תהליך כמעט בלתי מורגש מפני שהשינוי היומי מזערי, אבל לאורך שנים רבות השחיקה משמעותית. לפעמים בני זוג מצליחים להצית מחדש את אש האהבה בכוחות עצמם, אבל כשאין להם את הכלים לכך, מטפלת זוגית או מטפל זוגי הם משאב חיוני.

פערים בין בני הזוג

ניקח לדוגמה זוג שהתחתן לפני 15 שנים, בגיל 30. באופן טבעי הגבר בן ה-45 הוא לא הגבר בן ה-30 שעמד מתחת לחופה, והאישה בת ה-45 היא לא מי שלבשה שמלת כלה ואמרה כן. השינויים עשויים להוביל למצב שבו נפערו פערים לא מבוטלים בין בני הזוג, והזוגיות עלולה ליפול בתוך המרווח שנוצר ולהתרסק. טיפול זוגי עוזר לבני הזוג להבין אם הם עדיין מתאימים זה לזו, ואם כן, לבנות למעשה זוגיות חדשה שמותאמת למי שהם כיום.

איך להבטיח מקסימום תועלת מטיפול זוגי?

המפתח הראשון להצלחת טיפול זוגי הוא הגישה של בני הזוג. אם אין מוכנות אמיתית להירתם לתהליך, ומוכנות אמיתית להתאמץ (לאו דווקא לשימור הזוגיות אלא לבירור האפשרות והכדאיות של הצלת הקשר), הטיפול ייכשל.

מפתח שני הוא הקפדה על מינימום האשמות ומקסימום תקשורת במטרה לייצר פתרונות. אחרי חיים משותפים לאורך שנים לא קל להיצמד לכלל הזה, אבל מטפלים מיומנים ידאגו לכך שגם בקליניקה וגם בבית לאחר מכן התקשורת תהיה כזו.

בהתאם המפתח השלישי להצלחה הוא המקום שבו מתבצע הטיפול. טיפול זוגי בחיפה במרכז ד"ר טל מתבצע על-ידי אשת מקצוע מנוסה ואחראית שיודעת להתאים את התהליך למאפיינים הספציפיים של בני הזוג, כך שהתוצאות תהיינה טובות במיוחד.

קרדיט לתמונות PIXABAY

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן