מה הסימנים לדמנציה – סימנים לדמנציה חשוב להכיר

התמודדות עם ההזדקנות של בן משפחה קרוב היא לא פשוטה. ההאטה סדירה בקצב, היחלשות, ושינויים באישיות הם רק ההתחלה. רוב הפעמים להזדקנות נלוות בעיות רפואיות רבות, מחלות כרוניות ועוד..

נדמה שהדבר הכי קשה שיש, אם הוא בכלל מגיע, זה הוא החלק הקוגניטיבי, אשר עלול להפוך את האישיות החזקה שפעם אתם הכרתם אל משהו שהוא אחר לגמרי. דמנציה, כאשר היא מגיעה, הופכת משפחות שלמות לגמרי.

מה היא דמנציה?

דמנציה מתייחסת אל קבוצת מחלות, אשר מתארות פגיעה בכל מיני תפקודים קוגניטיביים ומנטליים. זוהי מחלה שהיא מתעתעת והקצב של ההתפתחות שלה שונה בין אדם לאדם וככה גם ההיקף של הפגיעה.

המוכרת בין המחלות של הדמנציה היא אלצהיימר אשר בה מאובחנים כ60% עד 70% מהמתמודדים עם דמנציה. בישראל יש כמאה חמישים אלף חולים וההנחה היא שמספר דומה נמצאים בזמן התהליך, מבלי שאובחנו בכלל.

סימני אזהרה בוהקים

בבדיקה של דמנציה חשוב לבצע אבחון על ידי רופא גריאטרי מומלץ. ניתן לומר שאובדן של זיכרון אכן משפיע על העבודה, טבעי מאוד לשכוח כמה פעמים את המטלות, השמות של העמיתים או מספרי הפלאפון של השותפים לעבודה, ורק מאוחר יותר להיזכר בהם.

אלה אשר סובלים מדמנציה, יכולים לשכוח דברים לעיתים קרובות יותר, והם לא נזכרים בהם לאחר מכן. כאשר יש את הקושי במילוי של מטלות רגילות ומוכרות, זה גם סימן אזהרה מאוד חשוב.

בעיות שפה וחוסר התמצאות בזמן ובמקום

כל אדם ואדם נתקל מדי פעם בקושי גדול למצוא את המילה האמיתית והנכונה, אבל יצליח לסיים את המשפט שלו עם מילה אחרת. חולה אלצהיימר יכול לשכוח המון מילים פשוטות או להחליף אותן במילים שלא מתאימות בכלל, ובשלב מתקדם מאוד של המחלה להפוך את המשפט  אל בלתי מובן בעליל.

לגבי החוסר בהתמצאות בזמן ובמקום, טבעי מאוד לשכוח לרגע איזה יום היום, אבל חולי דמנציה יכולים ללכת לאיבוד לגמרי אפילו ברחוב שלהם, מבלי לדעת בכלל איפה הם נמצאים, איך הם הגיעו לשם ואיך הם יחזרו הביתה.

שיפוט שגוי ובעיות חשיבה מופשטת

ייתכן שאדם יהיה שקוע במעשיו כל כך עד שישכח לרגע את הילד אשר נתון תחת השמירה שלו. חולי אלצהיימר יכולים לשכוח לגמרי, שהילד בכלל נמצא תחת הפיקוח שלהם. הם עלולים להתקשות ברמה של לבוש (לבוש מוזר או שלא מתאים לעונה).

בנוגע אל הבעיות בחשיבה, אנשים אשר מחשבים ומאזנים את הפנקסים של הצ'קים שלהם, יכולים להתבלבל אם החישוב הוא מסובך מהרגיל, אבל הם בסופו של דבר יגיעו אל פתרון. חולי דמנציה יכולים לשכוח לגמרי איפה פנקס הצ'קים שלהם, ולא להצליח כלל וכלל לחשב שום מספרים.

קרדיט תמונה FREEPIK

דילוג לתוכן