מה הקשר בין המשורר הלאומי לחגיגות יום כדור הארץ?

השנה מציינים ב"בית ביאליק" בתל אביב את חגיגות 150 שנה להולדת המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. במסגרת החגיגות, שיימשכו לאורך כל השנה יתקיימו שלל אירועים, הרצאות, תערוכות ומפגשים שיעלו על נס את תרומתו הנדירה והחד פעמית של ביאליק לתרבות היהודית, לשפה העברית ולישראליות.

בהקשר זה, הושק קמפיין חגיגי בו "מתגייס" המשורר הלאומי להעלאת המודעות למשבר האקלים ולהגנה על הטבע הישראלי הנתון בסכנה ממשית המאיימת עליו. הקמפיין מתקיים כחלק מיום כדור הארץ שיתקיים ב-22 באפריל.

שירי אהבה לטבע

לא צריך להיות מומחה לשירת ביאליק כדי להבין שהטבע מככב בשיריו ומהווה חלק משמעותי ומרכזי בכתיבתו. בשיריו מתייחס ביאליק ליערות, לאגמים, לחורשות, לבעלי חיים מסוגים שונים מדובים ועד ציפורים וגחליליות.

ההתייחסות לטבע לא התבטאה רק בשיריו ובסיפוריו. ישנו תיעוד לכך שהמשורר הלאומי היה מבין "הירוקים" הראשונים כאשר פרסם מאמר בו התריע על פגמים אקולוגיים אותם זיהה בתל אביב, אז העיר העברית הראשונה. ביאליק לא רק מתלונן אלא גם מציע במאמר פתרונות מעשיים ויצירתיים לתיקון הפגמים.

אלפי פרפרים למען הסביבה

כאמור, הקמפיין הייחודי יושק לרגל אירועי 150 שנה להולדתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. במסגרת הקמפיין ייתלו בגינות ובפארקים ברחבי העיר אלפי פרפרים צבעוניים עליהם יופיע קוד QR שיפנה את הציבור הרחב לאתר בית ביאליק בו ניתן יהיה לקרוא תכנים שונים הנוגעים לשמירה על הסביבה ועל כדור הארץ ומתחברים לתכני השירים של ביאליק העוסקים בטבע.

בנוסף, ברחבי תל אביב-יפו יופצו כרזות שייתלו בתחנות האוטובוסים בהן תיראה תמונתו של חיים נחמן ביאליק ההיפסטר (כמה מעייף ולא מקורי) שיפנה גם כן את הציבור לאתר בית ביאליק.

150 שנות יצירה עברית חד פעמית

לא בכדי כונה ביאליק ביישוב היהודי כ"מלך היהודים". הוא הצליח להיות יותר ממשורר, אלא מעין "רב". מנהיג של היישוב היהודי שידע לגעת ברגישות, בחדות וביכולת ניתוח נדירה בקורות העם היהודי. יכולתו הייחודית לכתוב על ואל העם היא זו שהפכה אותו למשורר של העם והעניקה לו את תואר המשורר הלאומי.

במסגרת אירועי 150 השנה להולדתו יתקיימו כאמור אירועי תרבות רבים שמאפשרים להתחבר לדמותו של ביאליק וליצירתו. האירועים מתקיימים ויתקיימו לאורך כל 2023 ויכללו ערבי שירה ייחודיים (ויקטוריה חנה), הרצאות, תערוכות שונות ברחבי העיר, מיצגים, סיורים, ביקור בבית העלמין טרומפלדור בו קבור חיים נחמן ביאליק ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן