התופעות הנפוצות ביותר הנגרמות מישיבה ממושכת מול המחשב

רוב האנשים מבלים כיום שעות ממושכות מול המחשב והמסכים השונים, בעיקר בעבודה ובשעות הפנאי. מחקרים רבים בדקו כיצד הישיבה הממושכת מול המחשב משפיעה על בריאות האדם, וממחקרים חדשים שהתפרסמו לאחרונה עולה כי ישיבה ממושכת מול המסכים בבית ובעבודה גורמת לנזקים בריאותיים משמעותיים במערכות הגוף השונות.

המוסד לבטיחות וגיהות פרסם מסמך העוסק בנזקי הישיבה הממושכת ובסיכונים הבריאותיים לאדם בגלל ישיבה ממושכת מול המחשב בבית ועבודה. הנזקים הבריאותיים העיקריים הם השמנת יתר, מחלות לב וכלי דם, סוכרת, בעיות גב כולל כאבי צוואר ועורף, לחץ דם גבוה, הפרעות שינה ועוד.

המעבר לעבודה מהבית והשפעת התהליך על האדם

כתוצאה מהתפרצות נגיף הקורונה החלו רבים מהעובדים לעבוד מהבית. המעבר ההמוני לעבודה מהבית משפיע על בריאות העובדים מאחר ובמשרד יש להם סביבת עבודה ארגונומית אך בבית הם משנים מיקום ותנוחה כל הזמן. אם לא משקיעים בציוד ארגונומי ולא מתכננים סביבת עבודה נוחה וארגונומית – העובד מהבית עלול לסבול מנזקים בריאותיים שונים, לכן מומלץ לתכנן חדר עבודה המותאם לסגנון העבודה ולמאפייני העובד. 

נזקים בריאותיים בקרב עובדי משרדים

רוב המעסיקים מודעים לחשיבות הריהוט והציוד הארגונומי, הם משקיעים בעובדים ומספקים עבורם תנאים אופטימליים לעבודה הממושכת מול מסכי המחשב. למרות הציוד הארגונומי במשרד, עובדים רבים סובלים מנזקים בריאותיים זמניים או קבועים. ברוב המקרים הנזק הבריאותי מתפתח בהדרגה בגלל ישיבה לא נכונה, חוסר בפעילות גופנית, תזונה לקויה, ציוד לא נוח, רהיטים שלא מתאימים לגופו של העובד, לדוגמה כיסא ללא תמיכה אורטופדית, ומסיבות נוספות.

ישיבה ממושכת מול המחשב במשרד עלולה לגרום לנזקים בריאותיים משמעותיים כמו כאבי גב ושרירים תפוסים, כאבי צוואר ועורף, יתר לחץ דם, השמנת יתר, סוכרת, היחלשות שרירי גב ורגליים, בעיות גב שכיחות כמו פריצת דסק, בלט דיסק, דלקות ועוד.

אילו נזקים זמניים וקבועים עלולים להיגרם כתוצאה מישיבה ממושכת מול מסכי המחשב?

מחקר חדש שבדק 150,000 משתתפים גילה קשר ישיר בין ישיבה ממושכת מול המסכים בבית ובעבודה לבין סכנת תמותה. על פי המחקר עולה כי הסיכון למות גובר ככל שמבלים יותר זמן מול המסכים, מעבר לשעות העבודה הרגילות במשרד. למעשה, הסיכון למות גבוה יותר בקרב נשים בהשוואה לגברים, ומעבר לסיכון למות יש נזקים בריאותיים המשפיעים על איכות החיים של העובדים ועל תפוקתם בעבודה.

הנזקים הבריאותיים כתוצאה מישיבה ממושכת מול המחשב הם:

  • ישיבה ממושכת מול מסכים גורמת לבעיות גב שונות, בעיקר בעיות הנגרמות עקב עומס מוגבר על המפרקים, הרצועות והשרירים בגב, בצוואר, בעורף ובשכמות.
  • השמנת יתר נגרמת לא פעם כתוצאה מישיבה ממושכת מול מסכים בבית ובעבודה, ואם לא מקפידים על תזונה נכונה ופעילות גופנית רמת השומנים בדם עולה, יש עלייה בכולסטרול הרע ומנגנוני מטבוליזם שונים נפגעים.
  • ישיבה ממושכת מול המחשב גורמת לסיכון גבוה לסוכרת בגלל היעדר פעילות גופנית, השמנת יתר ואכילה לקויה.
  • ישיבה ממושכת מול המחשב חושפת את העובד גם למחלות לב וכלי דם.

טיפול והפחתת נזקי הישיבה הממושכת

חשוב להתאים טיפול נכון לנזקים הבריאותיים הנגרמים כתוצאה מישיבה ממושכת מול המסכים. כמו כן, ניתן להימנע מנזקים בריאותיים שונים אם משנים את דפוסי העבודה, מקפידים על תזונה בריאה ומאוזנת ועוסקים בפעילות גופנית. חשוב לעשות הפסקות יזומות בעבודה, לפחות כל שעה או שעה וחצי, ומומלץ ללכת בזמן ההפסקה, לעשות מתיחות, לשחרר איברים ולהניע את הגפיים כדי לשפר את זרימת הדם.

חשוב להשקיע בסביבת עבודה ארגונומית, גם בבית ולא רק במשרד, ואם סובלים מבעיה בריאותית יש לעבור אבחון ולקבל טיפול מתאים. יש טיפולי פיזיותרפיה המסייעים בשיקום נזקים בריאותיים עקב ישיבה ממושכת, ובמקביל יש לשנות את הרגלי התזונה ולהתחיל להתאמן.

תמונה freepik

דילוג לתוכן