היתרונות של סיפורים לפני השינה

המונח "סיפור לפני השינה" הומצא ע"י סופרת ילדים גרמניה בשם יל הלפמן לאחר מלחמת העולם ה-II, וזוהי מסורת מקובלת, וחיובית במיוחד, בכל רחבי העולם. כאן בעמוד תמצאו סקירה של היתרונות המרכזיים של הסיפורים לילדים רגע לפני שהם עוצמים עיניים.

חיבור רגשי בין ההורה לילד

היתרון הראשון של סיפורים לפני השינה הוא חיזוק החיבור הרגשי בין ההורה לבין הילד או הילדה. בהקשר זה כדאי לזכור שחלק גדול מההורים עובד שעות רבות מדי יום, ובנוסף מוצף בשלל מטלות אחרות. לכן, הזמן הפנוי עם הילדים מוגבל. הקראת סיפור לפני השינה מאפשרת לילד לזכות בזמן איכות אמיתי עם ההורה, כשהוא פנוי מכל מטלה, בלי סמארטפון ובלי הסחות דעת. גם עצם ההקראה היא פעולה שמייצרת אינטימיות ולכן מחזקת את הקשר החשוב בין ההורה לילד.

רגיעה שמובילה לשינה נינוחה

ילדים זקוקים למעבר מהפעלתנות במשך היום ומההוויה האינטנסיבית למדי אל השקט והשלווה שבלעדיהן לא אפשרית שנת לילה עמוקה ורציפה. הסיפור שמקריא ההורה מעביר אותם בהדרגה מעשייה להרפיה, השגרה הקבועה תורמת אף היא לנינוחות, ויש לא מעט מחקרים שגילו שלקול של ההורה יש גם כן אימפקט מרגיע.

תרומת להתפתחות השליטה בשפה

עוד תועלת בולטת של הקראת סיפורים כבר מגיל צעיר היא התרומה להתפתחות השליטה בשפה. ספרי ילדים כוללים אוצר מילים עשיר, כך שהילדים לומדים מילים חדשות, ביטויים מעניינים, צורות התבטאות ובאופן כללי שימוש נכון ומגוון בשפה. בנוסף הילד או הילדה מתרגלים הבנת נקרא ועיבוד קטעי טקסט, כישורים נוספים שישמשו אותם בעתיד במצבים רבים מאוד.

פיתוח הדמיון

ספרי ילדים מוצלחים הם כמובן גם מקור מעולה להפעלת הדמיון. מבחינה זו, התזמון של ההקראה לפני השינה הוא תזמון מצוין, מפני שהילד או הילדה נמצאים במעין שלב ביניים בין ערות מלאה לשינה, אין גירויים חיצוניים והמוח פנוי להפליג למחוזות חדשים מבחינת הילדים.

חיבור לעולם של הילד

כשמקריאים לילד סיפור, מן הסתם כזה שהוא יכול להתחבר אליו בהתאם לגיל שלו, ייתכן שיתרחש משהו מעניין: אם העלילה ו/או הדמויות משקפים עבור הילד פיסות מהעולם שלו, הוא עשוי לשתף בכך את ההורה. בדרך זו ההורים יכולים להתחבר למציאות חייהם של הילדים, כשבחלק מהמקרים הם מגלים דברים שהילדים לא ששו לשתף בלי התיווך של הסיפור. לפעמים גם מתפתחת שיחה סביב סוגיות שונות שעלו מהעלילה, וכך אפשר לעזור לילד או לילדה להתנהל נכון בסיטואציות שונות (אם כי רצוי להימנע משיחה מעמיקה מדי רגע לפני השינה. במידת הצורך אפשר לחכות עם הדיאלוג עד ליום המחרת).

חלופה מרעננת למסכים

כל ספר, כולל ספר ילדים, הוא עולם ומלואו. מבחינה זו הוא חלופה מעולה למסכים שתופסים חלק ניכר מהזמן אצל כמעט כל ילד וילדה בימינו. סיפורים לפני השינה יוצרים במקרים רבים רצון אצל הילדים לעוד, וכך הם מתחילים לקרוא ספרים בעצמם (בהתאם לגיל, כמובן).

קרדיט תמונה  PIXABAY

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן