גם יפים, גם מונגשים: חופי הים של תל אביב נגישים לכל התושבים

תל אביב ידועה בחופי הים היפים והמזמינים שלה. כעת, החופים שלה לא רק מגניבים, אלא גם נגישים לחלוטין, כך שכל אדם שחפץ בכך יוכל ליהנות מהם, גם אם הוא משתמש בכיסא גלגלים.

ב-13 חופי העיר נסללו שבילי הנגשה שמגיעים עד קו המים. השבילים מאפשרים לכל אדם ליהנות מרחצה בים ללא עזרה של אף אדם אחר. בנוסף, צופים בעירייה שהשבילים הנגישים יקלו גם על אוכלוסיות נוספות כמו הורים לתינקות שיכולו כך להגיע עד לקו המים עם עגלת תינוק.

השבילים מצטרפים לעוד שורת שינויים שנעשו לטובת הנגשת החופים לכלל הציבור – חניות נכים מסודרות ונוחות, שבילי גישה רחבים, מקלחות וברזיות מותאמות לנכים, סככות מרוצפות, דרכים נגישות למלתחות ולשירותים, כיסאות צפים למים ונוסעים בחול ואפליקציה לעזרה ללקויי ראייה.

מה כוללים 13 חופי העיר המונגשים:

– כיסאות מתאימים לחול ולציפה בכל 13 החופים בעיר. השאלת הכיסאות אפשרית בשעות בהן פועלים שירותי ההצלה. בנוסף, יש להשתמש בהם רק עם מלווה צמוד.

– הדרך והשבילים מהחניה המותאמת עד לסככות המוצלות והמרוצפות הן נגישות לחלוטין לכל אורכן.

– עוד הונגשה הגישה למסעדות ולבתי הקפה בחופים ובטיילת.

– הונגשו השבילים לשירותים ולמלתחות בהם ישנם גם תאי רחצה ושירותים המותאמים לבאנשים עם מוגבלויות.

– מערכת ללקויי ראייה – מערכת STEP HEAR מותקנת בכל החופים ומאפשרת עזרה והכוונה. היא ניתנת להפעלה על ידי המכשיר החכם באמצעות אפליקציה חינמית או על ידי שלט רחוק אותו אפשר להשיג במרכז לעיוור. המערכת עוזרת בהתמצאות במרחב בהתאם למיקום, חיוג מקוצר לקבל עזרה ושירותים ועוד.

– בחוף הילטון ישנה מקלחת ייעודית לאנשים עם מוגבלויות שמופעלת באמצעות לחצנים ומתאימה לעמידה, לישיבה ולרגליים. זהו פיילוט ראשוני שאם יצליח יורחב גם לשאר החופים.

13 חופי תל אביב-יפו המוכרזים: צוק צפון, צוק דרום,  תל ברוך, מציצים, הילטון, החוף הנפרד, גורדון, פרישמן, בוגרשוב, ירושלים, אביב, צ'ארלס קלור, גבעת עליה.

פרט להנגשת החופים, הנגישה עיריית תל אביב בשנים האחרונות יותר מ-1,100 רחובות ותחנות אוטובוס לטובת אנשים עם מוגבלויות. ברחוב אבן גבירול החל לאחרונה פיילוט לטובת לקויי ראייה בו ישנו שימוש במערכת הכוונה קולית באמצעות אפליקציה שזמינה לכל טלפון נייד. עיריית תל אביב עוסקת בכל עת בניסיון לשפר את ההנגשה לנכים ולאנשים עם מוגבלויות במרחב הציבורי – במוסדות תרבות, במרכזי מסחר, בריאות, תעסוקה ועוד.

Boris-B / Shutterstock.com

דילוג לתוכן