פרישה לגמלאות – מה לעשות עם הזמן הפנוי?

גם את/ה יצאת לאחרונה לגמלאות? ברוכים הבאים לחופש הגדול באמת של החיים… אבל היי מה עושים עם כל הזמן הפנוי הזה כעת? הנה כמה רעיונות מעניינים שיוכלו לסייע לכם בעניין.

הפרישה משוק העבודה לאחר שנים ארוכות ורבות עשויה להיות מעט מפחידה עבור חלק גדול מהאנשים, כאשר שפע הזמן הפנוי הצפוי מעלה חששות לצד תחושת חוסר העשייה, אולם יש מי שרואים בגיל השלישי וסיום המחויבות למקום עבודה לאחר עשרות שנים דווקא הזדמנות מבורכת לצמיחה מחודשת, לפיתוח תחביבים ולעשייה בתחומים שהוזנחו מרבית החיים. ריכזנו עבורכם מספר טיפים, המלצות ורעיונות עבור פעילויות לגיל השלישי לניצול אידאלי של הזמן עם היציאה לפנסיה הנכספת:

  • ראשית ומעל הכל, סדר יום – הקפידו לתכנן סדר יום מובנה שיכלול יציאות סדירות מן הבית, ארוחות, פעילויות פיזיות ופעילויות חברתיות. שפע הפנאי מאפשר כמובן חריגה מלוחות הזמנים, אולם חשוב להישען על תשתית מותאמת ויציבה לניהול סדר יום עשיר, בריא ומותאם לגיל ולמצב הבריאותי.

  • ספורט, ספורט, ספורט – גם אם לא נהגתם בעבר לעשות פעילויות ספורט דרך קבע וגם אם הגוף כבר מגלה מצוקה וסימני עייפות, זה בדיוק הזמן להתחיל לנסות ולשלב פעילות ספורטיבית/פיזית קלה ומאוזנת. בין סוגי הספורט המומלצים ביותר לגיל השלישי הם הליכה, שחייה, יוגה ופלדנקרייז. פעילויות אלה הן מאוזנות ומסייעות בשמירה על שלד חזק ויציב ותנועת השרירים, ללא יצירת עומס או סיכון ממשי. כמובן בהתאם למצב הגופני ניתן לשלב תחומי ספורט נוספים, כאשר ספורט זוגי או קבוצתי מומלץ גם לצורך יצירת מעגלים חברתיים חדשים.

  • התנדבות, ללב ולנשמה – שפע עמותות וארגונים הזקוקים לתמיכה ולעזרה יוצרים שלל פעילויות מותאמות לגמלאים בהתאמה לצו המצפון, היכולת והרצון. כך למשל, ניתן להתנדב בגני ילדים, צהרונים, ארגונים לליווי ניצולי שואה, בתי חולים ועוד. בכוחה של ההתנדבות למלא את הזמן ואת הנפש, להחזיר את תחושת הנחיצות והתועלת וכמובן לתרום לסביבה ולקהילה.

  • חשוב מאוד, כתיבה – לא כולם נועדו לכתוב ספרים, אולם הידע, הניסיון והזיכרונות ממרום גילכם בהחלט ראויים לתיעוד. בעידן דיגיטלי מומלץ לכל אחד שזמנו בעתו לפתוח בלוג, עמוד ברשת חברתית או לחבור לקהילות מתאימות ברשת, לשתף ולאמן את שריר הכתיבה הרדום, לקבל תגובות וליצור קשרים.

  • בל נשכח, זמן איכות עם הנכדים – היציאה לפנסיה היא זמן מצוין לבניית קשר של ממש עם הנכדים, אשר יוצא מגבולות הארוחות המשפחתיות. בילוי בסרט עם הנכד הצעיר, הצגה או הופעה עם המתבגרת, ארוחת בוקר משותפת או הליכה על הים יתרמו לבניית קשר בלתי אמצעי, חם ופתוח שאינו מותנה או תלוי בקשר עם הוריהם.

  • ולבסוף גם לימודים – רבים מעבירים את החיים בתחושה של פספוס, תשוקות ורצונות שלא באו לידי ביטוי, חלקם הגדול על בסיס חוסר הזמן והאמצעים להשקיע בלימודים והכשרה. תקופת הפנסיה יוצרת מרחב עצום של זמן, כאשר ארגונים רבים בשילוב הרשויות המקומיות מציעים שלל אפשרויות של חוגים וקורסים לגיל השלישי במגוון תחומים מרתקים. כך בין היתר ניתן ללמוד ולרכוש שפה חדשה, לפתח תחביב ישן ואף לרכוש מקצוע נוסף. לעולם לא מאוחר מדי ללמוד ולהעשיר את הנפש, כאשר מחקרים רבים מראים כי למידה בגיל השלישי מסייעת בשמירה על יכולות קוגניטיביות, מעכבת דמנציה ומחזקת את היכולות האישיות.

שיהיה בהצלחה ובהנאה רבה!

דילוג לתוכן