לימודי הוראה מתקנת – דברים שחשוב לדעת

לימודי הוראה מתקנת הינו תחום הצובר תאוצה בדנים האחרונות והביקוש עולה על העצה.  רגע לפני שתשבו בקסם של לימודי הוראה מתקנת, עליכם להבין מה הינה בכלל הוראה מתקנת.

הוראה מתקנת הינה בעצם כרוכה בלהתאים את תכנית הלימודים בצורה אישית עבור כל תלמיד ותלמיד. התוכנית נבנת על פי היכולות ועל פי הקשיים שלהם. על ידי כל מיני שיטות, הצוות עובדים עוזר לתלמידים אשר לוקים בקשיי למידה להתמודד עם כל מיני משימות ולסגל לעצמם כלים על מנת שיוכלו להתמודד באופן מיטבי יותר עם האתגרים שמעמידים בפניהן התכנים הלימודיים.

הוראה מתקנת מטפלת בפרט בתחומי הכתיבה, הקריאה והחשיבה המתמטית. המורים בתחום זה עובדים עם התלמידים באופן יחידני ובצורה הדרגתית, תוך כדי התקדמות בעזרה לפי רמות הקושי של כל תלמיד באופן אינדיבידואלי. על ידי היישום של שיטת הוראה מתקנת, המורים עשויים לסייע לתלמידים בדרך של שיפור יכולות למידה, חשיבה, תקשורת והתנהגות חברתית, ובנתיב הזה הינם אף מסייעים לתלמידים בפיתוח ובהעצמה של הביטחון העצמי שלהם.

 אילו תחומים נלמדים במסגרת של לימודי הוראה מתקנת?

לימודי הוראה מתקנת מהווים למעשה לימודים משלימים. הלימודים הללו מופנים אל עובדי ההוראה שרוצים להרחיב את הידע שלהם ולקבל הסמכה בתחום. המורים לומדים בלימודים הללו להכיר את הצרכים של הילדים ובד בבד מקבלים כלים הלכה למעשה עבור מענה של בעיות התלמידים. התלמידים אשר לוקים בלקויות למידה צריכים ביותר קיומה של יד מכוונת, אשר תעזור להם להתקדם בקצב שלהם ובהתאם לצרכים שלהם האישיים.

עבור זאת, מוצעים ברחבי מדינת ישראל כל מיני מסגרות לימוד לשם הכשרה של מורים מומחים בתחומי ההוראה המתקנת לכל מיני הגילאים ולכל מי שסובל מלקויות אלו ואחרות. לימודי הוראה מתקנת מקנים ללומדים המון ידע רב בהיבטים הפרקטי והעיוני של ההוראה המתקנת. במשך הלימודים מועברים ללומדים שיטות, גישות וכלים להתערבות אפקטיבית בתהליכים של למידה של תלמידים בעלי לקויות למידה.

מה לומדים במסגרת של לימודי הוראה מתקנת?

במשך לימודי הוראה מתקנת המורים רוכשים ידע עיוני, אשר נותן בידיהם הכרה של כל מיני לקויות וכן ידע של כל הדרכים האפקטיביות לקידום התלמידים ולמימוש הפוטנציאל האישי שלהם. תכנית הלימודים להוראה מתקנת הינה שונה בין מוסד לימודים למשנהו, אבל אפשר להגיד כי כל תכניות הלימודים, רובן ככולן, עוסקות במיפוי הקשיים ובהתאמה של תכנית עבודה להתמודדות עימם. במסגרת של תוכנית הלימודים לומדים המורים תכנים כמו למשל – התמודדות עם בעיות בהתנהגות, לקויות למידה, שיטות מעקב ואסטרטגיות של פעולה, כל מיני היבטים של פרופיל התלמיד, כתיבה וקריאה וכן ההתפתחות של השפה.

למידע ופרטים נוספים על לימודים אקדמאים בתחום החינוך- לחץ כאן

צילום: CANVA

דילוג לתוכן