תזונה נכונה בחורף: האם יש דבר כזה?

החורף מגיע מדי שנה ומביא עמו קור, גשמים והרבה זמן שמבלים בבית עם אמצעי חימום שונים. בתקופה זו של השנה, שבה יש גם הרבה יותר מחלות ויראליות שעלולים להידבק בהן, חשוב מאוד לשמור על תזונה נכונה ומחממת. מכיוון שבזמן החורף אנחנו מבלים זמן רב יותר בתוך הבתים, ישנה גם עלייה של צריכת פחמימות בתזונה שלנו. זה נובע מכך שפחמימות משמשות כ"אוכל מנחם" וגם כי זהו הנשנוש הראשון שבדרך כלל נרצה לחפש. לכן, כדי להימנע מעלייה מיותרת במשקל, וכדי לאוכל אוכל מזין ובריא גם בחורף, אספנו עבורכם מספר טיפים לאכילה וצריכה של תזונה נכונה בעונה זו.

שובם של המרקים

אחת מהדרכים הקלות ביותר להכין ארוחה משביעה ובריאה בחורף היא בישול של מרק. מרק יכול לשמש כארוחה בפני עצמו, וישנם לא מעט אזורים בעולם שכך הוא אכן הדבר. ניתן להכין מרקים על בסיס ירקות, עוף או בשר, ולהוסיף להם מרכיבים בריאים שיעשירו אותם. כך, ניתן להכניס דגן כמו אורז מלא לתוך המרק, קטנייה כמו עדשים או אפונה, וגם חתיכות של בשר עוף או בקר. מי שאוהב את המטבח האסיאתי תמיד יוכל להכניס אטריות אורז או ביצים לתוך המרק – ולקבל מנה משביעה, טעימה ומחממת. מאחר ואת המרק אוכלים כשהוא חם, הדבר תורם לשמירת טמפרטורת הגוף גם כשבחוץ קר מאוד וגשום.

חשיבות שתיית המים

דבר נוסף שלא תמיד מודעים אליו, הוא שלשתיית מים ונוזלים יש חשיבות מרכזית ביכולת של הגוף לווסת את הטמפרטורה שלו. אנשים רבים שותים פחות מים במהלך החורף, לעומת הכמות שהם רגילים אליה בעונה החמה. לכן, חשוב מאוד להקפיד לשתות לפחות בין 8 ל-10 כוסות מים ביום, וכך לסייע לגוף להתמודד טוב יותר עם הקור.

מבחינה בריאותית, מומלץ מאוד שהנוזלים שאתם שותים יהיו מים, וכדאי למעט בשתיית מיצים ממותקים או שתייה מוגזת. לכן, פרט למשקאות הממותקים ולכוסות הקפה היומיות שלכם, את כמות המים שאתם שותים בחורף מומלץ לספור בנפרד.

שמירה על המערכת החיסונית שלכם

כאשר שומרים על תזונה נכונה בחורף, חשוב מאוד לצרוך מאכלים ששומרים על המערכת החיסונית. הוויטמין המוכר ביותר לרובנו בתחום זה הוא ויטמין C.  לוויטמין C יש יכולת לחזק את המערכת החיסונית, ולכן מומלץ מאוד לצרוך מזונות שעשירים בו. ויטמין C נמצא בפירות הדר כמו תפוזים ומנדרינות, בפלפל, בעגבניות, בקיווי וגם בתותים. מכיוון שבזמן החורף יש נטייה לחלות יותר במחלות ויראליות, לחיזוק המערכת החיסונית יש חשיבות רבה. פרט לוויטמין C, כדאי לצרוך גם בטא-קרוטן (המצוי בגזרים), אבץ ו-ויטמין E. מדובר בחומרים שהם נוגדי חמצון, דבר שחשוב גם כאמצעי מניעה למחלות וגם כתרומה לבריאות הכללית, כחלק מהתזונה הנכונה והבריאה שלכם.

תמונה FREEPIK

דילוג לתוכן