אור ערוסי מדבר על וירוס הקורונה ב-2020 ועולם הכדורגל: ההשפעות והצפי המשוער לעתיד

אם חשבנו שאנחנו חסינים בפני הכול, הרי שבתחילת שנת 2020 כבר כולנו הבנו עד כמה המרקם סביבנו עדין ועשוי להיסדק בתוך שניות. וירוס הקורונה ועולם הכדורגל, השפעות בישראל והשפעות בעולם, המידע המעודכן ביותר שתמצאו:

אם מדברים על מקרי בלת"מ, מדברים על שנת 2020. אין ספק, השנה הנוכחית הובילה את כולנו לבצע תכנון מסלול מחדש. גם אם חמסה לא נפגענו בריאותית מהקורונה, יש סיכוי שנפגענו כלכלית מהנגיף שפקד את כולנו לאחרונה. הפוליטיקה היא אחת בכל העולם, הדיבור הוא על ציפייה לחיסון, ובינתיים תעשיות שלמות וענפים רבים עומדים קפואים במקום וללא יכולת להמשיך ולמנף עסקית את הארגונים והחברות. ובעולם הכדורגל? מסתמן כי המצב כמעט זה, אבל יש גם חדשות טובות בנוסף להכול.

הכדורגל בישראל ובעולם: מתי נמלא שוב את בלומפילד?

מצב הכדורגל בארץ ובעולם כרגע אינו ברור ודי עומד במקום, מה שמוביל רבים וחכמים מאיתנו לשאול: מה קורה לגבי משחקי כדורגל ב-2020? האם יש צפי לשובם של שחקני כדורגל למגרשים? האם בלומפילד ייפתח כבר שווב בקרוב?

טוב, אלו שאלות גדולות, שהתשובה עליהם היא מעט מורכבת, אבל אנחנו בהחלט נשמח לקחת עלינו את האתגר ולנסות לעשות כאן סדר בענייני הכדורגל הישראלי והעולמי. בואו נבין כמה דברים פשוטים. הראשון, אנחנו כרגע נמצאים בתקופה של מגפה עולמית.

בניגוד לשנים עתיקות יותר (בואו ניקח את הדוגמה של השפעת הספרדית), כיום נתיבי השמיים פתוחים לחלוטין. אם בעבר, מגפה במדינה מסוימת הייתה נשארת בגבולות אותה מדינה בה היא התחילה, הרי שכיום אנחנו חיים בעידן של גלובליזציה.

כיצד הגלובליזציה "תורמת" להתפשטות נגיף הקורונה?

מה זה אומר, גלובליזציה ש"תורמת" להתפשטות נגיף הקורונה? זה בערך אומר, שתוך מספר ימים, מגפה שמתחילה במדינה מסוימת, עלולה להפוך למגפה עולמית. לדאבוננו, זה המצב בו אנו נמצאים כרגע.

בעוד שישנן תעשיות מסוימות וחברות אשר חזרו לפעילות כמעט שגרתית לחלוטין, עולם הכדורגל נמצא כעת באיזושהי צומת דרכים. מה קורה בעולם הכדורגל? כרגע, בכל אופן, מדובר על הקפאת המצב. אמרנו שכדאי להבי מספר דברים חשובים וכבר דיברנו על הראשון. לגבי הדבר השני, חשוב להבין את הלוגיקה הפשוטה שעומדת מאחורי ההחלטה להקפיא ולעצור כרגע את משחקי הכדורגל בעולם.

אז מדוע בעצם נעצרו משחקי כדורגל כמעט בכל העולם?

לידיעתכם, שחקני כדורגל הם למעשה בקבוצת סיכון גבוהה של הדבקה בנגיף הקורונה. שימו לב, בעקבות העובדה ששחקני כדורגל מתנשפים ומתנשמים בקצב הרבה יותר גבוה בזמן משחק כדורגל, מסתמן כי הם יכולים להידבק ולהדביק בקלות בנגיף הקורונה.

מעבר לכך, עצם זה שגופם עובד בקצב כל כך גבוה, אומר שהם חשופי לנזקים נרחבים יותר של נגיף הקורונה. נסביר את מה שאמרנו כרגע. זכרו, נגיף הקורונה, לפחות ממה שאנחנו יודעים עליו עד עכשיו, הוא נגיף נשימתי, כלומר, מהווה השפעות על מערכת הנשימה והריאות של האדם, ככל הנראה.

קצב הנשימה המוגבר של שחקני כדורגל: סיכון להידבקות בנגיף

מאחר ששחקני כדורגל מאמצים את מערכת הנשימה שלהם בזמן פעילות ספורטיבית, מסתמן כי הנגיף מסוגל לגרום לנזקים קשים יותר בעקבות קצב הריאה המוגבר והנשימה.

אין ספק, לא פשוט העידן בו אנחנו חיים. הכדורגל בכל העולם כרגע לא נראה אותו הדבר, לפחות לא כמו מה שאנחנו הכרנו בעבר. אם בעבר הכרנו את יבשת ברזיל בתור ה-יבשת ה-כי חקה לענייני כדורגל, אזי שכיום המצב שם הוא אחרת.

ברזיל וסין: מה קורה במדינות בעולם? האם יש כדורגל?

לדאבוננו, ברזיל כרגע נמצאת באחד ממוקדי הפרצות מגפת הקורונה, ככה שאצטדיונים שם הוסבו לתפקד בתור בתי חולים בשטח, מרכזים רפואיים מאולתרים וכו'. בסין, היכן שהתחילה המגפה, הוקפאו גם כן כל משחקי הכדורגל, כולל הליגות הסיניות. ככה קורה בכל העולם, למרות שישנם מספר מוקדים מצומצמים בהם עדיין מתקיימת שגרה מסוימת ופעילות כדורגל.

מספר ליגות מאוד מצומצם ב-2020 עדיין מקיימות את משחקיהן, לרבות ליגת העל של ניקרגואה, ליגת-על טורקמנית, ליגת העל הבלארוסית, ליגת העל של בורונדי  וליגת העל הטייוואנית. ומה קורה בישראל?

2020 ועולם הכדורגל בישראל: מה צפוי לנו השנה וב-2021?

אור ערוסי, איש עסקים ואוהד כדורגל ישראלי:

"ובכן, בישראל המצב הוא די דומה למצב במדינות אחרות בעולם, כולל הקפאת פעילות הכדורגל עד הודעה חדשה. יחד עם זאת, נדמה שיש חדשות טובות עדיין בכל הסיפור הזה. אנחנו כבר עדים לכך שמסעדות, ברים ובתי קפה נפתחים מחדש, וזאת בעקבות העובדה שכולנו השתדלנו לעשות מה שאפשר בכדי לקיים את הוראות משרד הבריאות."

אין ספק, מסתמן כי הישמעות הציבור להוראות משרד הבריאות בתחילת פרוץ המגפה הובילה לשיטוח מסוים בעקומת הדבקת נגיף הקורונה. אם כך, אולי אפילו נזכה בקרוב לראות משחקי כדורגל בבלומפילד. אין ספק, ברור לכולנו שהגעגוע הוא ענק, שלא באמת ניתן להנות מהחיים האלו ללא רוח-גבית של תרבות, של ספורט, של כדורגל ומוסיקה.

הישמעות להוראות משרד הבריאות עשויה להחזיר את הכדורגל?

אנחנו נמצאים כעת בתקופה, איך נגיד בעדינות, קצת מוזרה והרבה חסרה בוודאות. אם כולנו נסגל אורחות חיים מעט אחרים ונחשב מסלול מחדש, אולי נצליח כבר ממש בקרוב להגיע למצב בו בלומפילד מתמלא שוב.

מאז התאריך 4 במרץ, 2020, כשנער בן 15 ישב בגוש 316 עם קורונה ושלח אלפי אנשים לבידוד בבית, לא זכינו לראות שוב את בלומפילד פועל ופועם. בשורה התחתונה, מה שכולנו רוצים זה קצת תרבות כדורגל שוב בשבתות ובמהלך השבוע, אז השאלה המתבקשת היא: מה הצפי לשובו של הכדורגל לחיינו?

2020 ושנת 2021 בעולם הכדורגל הישראלי: כדורגל בצל הקורונה

נכון לכתיבת שורות אלו, לא קיים צפי וודאי לשובו של הכדורגל לחיינו עוד ב-2020, אבל אל תתבאסו, זה לא אומר שום דבר בוודאות. ייתכן שדברים עוד ישתנו בהמשך. בסופו של דבר, אנחנו חיים כרגע בתקופה של חדשות מיום ליום. מה שרלוונטי היום לגבי נגיף הקורונה, לא בטוח שיהיה רלוונטי גם מחר.

אנחנו כמובן לא רופאים, אבל מסתמן בימים האחרונים כי נגיף הקורונה נחלש ומדביק פחות. אנחנו מאוד מקווים שכולנו נצליח להמשיך ולהישמע להוראות משרד הבריאות, מה שימשיך להוביל את שיטוח העקומה של נגיף הקורונה בארץ ישראל.

משתעלים? יש חום? הישארו בבית ואל תסכנו אחרים!

אין ספק, אנחנו חיים בתקופה שבה כולם ערבים האחד לשני, ישנה פוליטיקה אחת בכל העולם וכולנו קשובים להוראות "האח הגדול" שלמעלה בתפקידי המפתח. אנחנו מפצירים בכם, אם אתם לא מרגישים טוב, הישארו בביתכם ואל תסכנו אנשים אחרים! הישמעו להוראות משרד הבריאות, אל תתכחשו לעובדה שקיים נגיף עולמי המאיים על האבות והאימהות שלנו, על הסבתות והסבים.

חשוב לזכור, אנחנו חיים בארץ מאוד קטנה! כל שטות קטנה שמישהו עושה כאן, כמו לפתוח את העסק שלו כשהוא חולה בקורונה (לא נזכיר שמות של עסקים מאור יהודה כי כולם הבינו במי מדובר), יכולה להשפיע באופן דרמטי על מדינה שלמה. בסופו של דבר, השורה התחתונה היא כזאת – רוצים להנות מחזרתה של השגרה לחיינו? מהדרינקים בערב וממשחקי הכדורגל? עוטים מסכות, שומרים על הכללים!

הכתבה באדיבות אור ערוסי, איש עסקים ישראלי ואוהד כדורגל

דילוג לתוכן