ישראל פיגה ויזמות נדלן באירופה של פוסט קורונה

נגיף הקורונה הביא אתו לא מעט הזדמנויות נדל"ן, במיוחד באירופה אשר מתמודדת גם כעת עם הווריאנט ההודי. ויזמים כמו יזמים, את ההזדמנויות האלו רק מחפשים. ישראל פיגה הוא אחד מאותם יזמים שמצאו עצמם משקיעים בקייב בתקופת הקורונה, תוך קבלת החלטה אסטרטגית של עבודה מול גופים וארגונים גדולים, ללא הצורך בגיוס משקיעים.

אין ספק, אירופה של היום היא לא אותה אירופה של לפני שנת 2020, השנה בה פרצה מגפת הקורונה בישראל. מה שבדיעבד התברר כנגיף שהחל את "דרכו" העולמית ב-2019 כנראה, התגלה באירופה רק בשנת 2020, מה שהוביל לשינויים דרמתיים ביבשת. כחלק מהשינויים בענפי המסחר והתעשייה באירופה, גם חלו שינויים מהותיים בעולם התיירות. והנדלן. ואולי זה לא הכי פוליטיקלי קורקט להגיד את זה, אבל יזמי נדלן כמו ישראל פיגה זיהו את התקופה הנוכחית בתור אחת התקופות המשמעותיות ביותר לעולם ההשקעות. ולא בכדי, מאחר שבחיים כמו בחיים, ברגעי משבר צריך לדעת כיצד לנצל הזדמנויות לטובתך.

השקעות קטנות וגדולות במדינות מזרח אירופה – מה לא ידענו עליהן?

כמו בישראל, בארה"ב ובמדינות רבות אחרות בעולם, גם באירופה נגיף הקורונה גרם לכל מיני ירידות ועליות במחירי הנדל"ן, הנדל"ן התיירותי, הנדל"ן העסקי ועוד. אם לוקחים את הדוגמה של מזרח אירופה, הרי שהמדינות במזרח אירופה הציעו מגוון ענק של סוגי נופשים לתיירים מכל העולם, טרף הנגיף.

חשוב להבין כי רוב הסיכויים הם, שמדינות אירופה יחזרו לתפקד מבחינה תיירותית כבר בשנה הקרובה. וכשזה יקרה, כשהתיירים יתחילו לחזור למדינות מזרח אירופה, מחירי הנדל"ן יחזרו לעלות. ישראל פיגה הוא אחד היזמים בעולם הנדל"ן" שמיד זיהה את הזדמנויות הפז במזרח אירופה של ימינו.

פרויקט LOS ANGELES בקייב, ישראל פיגה, יזם נדל"ן

ישראל פיגה, נכון להיום, מושקע מאוד בפרויקט הנקרא LOS ANGELES, בקייב. קייב היא מדינה שלא רק מושכת אליה עשרות אלפי תיירים בכל שנה מכל קצוות תבל. בפועל, קייב מושכת אליה הזדמנויות עסקיות, אפילו הגירה מסוימת וגם תיירות רבה.

הפרויקט הנקרא LOS ANGELES בקייב, הוא פרויקט מגורים ומשרדים יוקרתי, שלמעשה משלב בין דירות יוקרה למשרדים איכותיים במיוחד. ישראל פיגה זיהה את הפוטנציאל הטמון בהזדמנויות הנדל"ן של תקופת פוסט הקורונה, מה שהוביל אותו להמשיך ולחפש השקעות נדל"ן במזרח אירופה של 2021.

ישראל פיגה על החלטתו שלא לגייס משקיעים

בניגוד ליזמי נדל"ן אחרים אשר תמיד מחפשים לגייס משקיעים, ישראל פיגה קיבל החלטה אסטרטגית שלא לפעול כך. ההחלטה של מר פיגה לוותר על גיוס משקיעים, השאירה אותו בעצם עם האפשרות של עבודה מול ארגונים וחברות גדולות.

ללא הגב הכלכלי והמקצועי של חברות וארגונית, בדרך כלל יזמי נדל"ן מתקשים להרים פרויקט באוויר ובאמת לצלוח אותם. יחד עם זאת, כמובן שתמיד ישנה את האופציה של גיוס משקיעים. בפועל, יזם הנדלן בדרך כלל יבחר באפשרות אחת מן השניים. אגב, כך גם רלוונטי לגבי יזמי נדל"ן אשר בוחרים להשקיע במדינות בארה"ב.

סימני חזרה לשגרה במדינות מזרח אירופה – התיירות חוזרת?

בדומה למדינות באירופה, גם ארה"ב מראה סימני התאוששות מנגיף הקורונה. וכמו כן, ניתן להבחין בתהליכי חזרה לשגרה של ענפי תעשייה ומסחר שונים. אבל בשונה מאמריקה, מדינות מזרח אירופה עדיין כנראה יאופיינו במחירי נדל"ן נמוכים גם לאחר נגיף הקורונה.

אם אתם מתלבטים היכן להשקיע כיום את כספכם, מומחי נדל"ן כמו ישראל פיגה בדרך כלל ימליצו לכם על מדינות מזרח אירופה. יחד עם זאת, כנראה שכל אחד ואחת והדרך העסקית שלהם. אם אתם שוקלים להשקיע את כספכם והזמן שלכם דווקא בארה"ב, יהיה חשוב לקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים בכך, את הקשיים והמורכבויות השונות.

השקעה בארה"ב לעומת השקעת נדל"ן במזרח אירופה

מדינות מזרח אירופה, ביחס לארה"ב, מאוד קרובות מבחינה גאוגרפית לישראל. יחד עם זאת, יש את הנושא של השפה. בואו נגיד ככה, מצד אחד, יהיה לכם הרבה יותר קל לנהל את המיזמים וההשקעות שלכם במדינות מזרח אירופה. זאת, בזכות הקרבה שלהן לישראל.

יחד עם הנוחות הגאוגרפית שבניהול מיזמי נדלן במזרח אירפה, מגיע גם הנושא של השפה. בואו ניקח את הדוגמה של הפרויקט היוקרתי, LOS ANGELES, קייב. ישראל פיגה בחר ליזום בקייב, וזאת למרות המגבלה של השפה האוקראינית. בפועל, בדרך כלל יזמים מסתייעים בחברות חיצוניות אשר מספקות סיוע מקצועי בשפת המדינה שבה מתנהל המיזם הנדלני.

יזמות נדל"ן במזרח אירופה של תקופת פוסט הקורונה

בין אם אתם מחפשים אחר השקעות במזרח אירופה, או אולי בכלל באזורים אחרים בעולם, בכל מקרה ההמלצה היא להתנהל בירוקרטית בצורה הכי מדויקת שאפשר. ובכדי לפעול באמת בצורה מדויקת, לרוב תצטרכו סיוע חיצוני דובר השפה במדינה שבה מתקיים המיזם.

בשורה התחתונה, בירוקרטיות הן מה שבדרך כלל מעכב פרויקטים של נדל"ן. במיוחד אם מדובר במדינה זרה, שבה נושא המיסים הוא שונה, הבירוקרטיה שונה, ההתנהלות מול גורמי הבנייה המקצועיים, משפטיים ועוד.

נכון לשנת 2021 – מה קורה במדינות מזרח אירופה?

נכון לשנת 2021, מדינות מזרח אירופה עדיין לא פיתחו חסינות עדר לנגיף הקורונה, ומבצעי החיסונים עדיין לא הושלמו במדינות אלו. יש לקחת בחשבון כי, ככל שתקופת הקורונה תהיה מאחורינו ונתגבר על הנגיף, ככה בעצם הזדמנויות הנדלן יצטמצמו.

ולא צריך להיות מומחי נדלן כמו ישראל פיגה בכדי להבין זאת. בסופו של דבר, נגיף, לא משנה איזה וכמה עוצמתי, הוא בדרך כלל זמני. הרפואה, המדע והטכנולוגיה כיום מספיק מתקדמים בכדי לפתח חיסונים יעילים ולהתגבר על נגיפים כמו נגיף הקורונה. וכשכל מדינות מזרח אירופה יהיו מחוסנות, תהיו בטוחים שהתיירות תחזור למדינות אלו. כשזה יקרה, כמובן שגם מחירי הנדל"ן יחזרו לעלות ולהיות במגמת עלייה מתמדת.

השקעות קטנות במדינות מזרח אירופה – בכמה כסף מדובר?

כשם שיש משקיעי נדלן ויזמי נדלן של עסקאות ענק, חשוב לדעת שבימינו אפשר לאתר גם השקעות קטנות במזרח אירופה. עד כמה קטנות? ובכן, בואו נגיד ככה, אם יש לכם בצד חצי מיליון ₪ או אפילו 300,000 ₪, אתם יכולים להתחיל להסתכל על השקעות קטנות במזרח אירופה.

תאמינו או לא, אבל אפשר לרכוש דירות קטנות במזרח אירופה בסכומים האלו של חצי מיליון ₪ ומטה. אמנם בתקופה הנוכחית ייתכן שיהיה קשה לכם להשכיר את הדירות האלו, אבל כשיחזרו התיירים, אתם תשמחו להיות בעלי נכס בקייב, בבולגריה, הונגריה, פולין ועוד.

ישראל פיגה על ההתאוששות של מדינות מזרח אירופה מנגיף הקורונה

"המדינות האלו משכו תיירים במשך עשרות שנים", אומר ישראל פיגה, "כך שרוב הסיכויים הם, שהתיירים גם יחזרו בתקופת פוסט הקורונה". בכל מקרה, בין אם אתם מתכננים על השקעות קטנות או גדולות במזרח אירופה, בכל מקרה יהיה חשוב תמיד לקבל את כל המידע המקדים שנדרש לכם.

אנחנו מדברים על סיוע של עורך דין נדל"ן במדינה זרה, יש שיקראו לו עורך דין מקרקעין במזרח אירופה. כמו כן, יהיה חשוב תמיד להתנהל בצורה מדויקת אל מול רשויות המס, וכל אותם גורמים שתצטרכו להתנהל מולם. כמו כן, שימו לב שכנראה תצטרכו לתרגם לא מעט מסמכים שונים, בין אם בנושאי נדלן או בכל נושא אחר.

הסיוע החיצוני שיזמי נדל"ן יקבלו כדי לצלוח נכון פרויקט במזרח אירופה

רוב יזמי הנדלן נעזרים באנשי מקצוע כמו נוטריונים, שבעצם מעניקים למסמכים שונים את התקפות המשפטית שלהם. יש לשים לב כי, עורך דין מקרקעין אינו נותן את השירות של עורך דין נוטריון. אמנם הנוטריון הוא עורך דין בעצמו, אבל הוא בדרך כלל יתמחה אך ורק בהענקת התקפות המשפטית למסמכים שונים שבדרך כלל גם צריך לתרגם משפות זרות ולשפות זרות.

יחד עם זאת, במקרים רבים ניתן למצוא גם עורכי דין בתחום המקרקעין באירופה, שמספקים גם שירות של נוטריון. "אמנם התהליכים השונים הם מורכבים מאוד", אומר ישראל פיגה – יזם נדל"ן, "אבל התגמול נראה כבר באופק". במילים אחרות, ישראל פיגה מתכוון לכך שכיום היזמות של הנדלן במזרח אירופה היא מורכבת למדי.

יזם הנדלן במדינות מזרח אירופה עובד קשה יותר בעקבות נגיף הקורונה

מאחר שהכניסה למדינות רבות נסגרה והגופים הבירוקרטיים רק חצי עובדים בעקבות הנגיף, היזמות של הנדלן כיום במזרח אירופה לא מקלה על היזם עצמו. היזמים צריכים לעבוד אקסטרה קשה ובצורה סיזיפית, וזאת בעקבות העובדה שהנגיף עדיין מורגש במדינות האלו.

כל זאת ועוד, זה בעצם מה שהופך את הפרויקטים של הנדלן באירופה למורכבים כל כך בימינו. אבל עבור יזמי נדלן בעלי ניסיון מקצועי כמו ישראל פיגה, זה לא באמת משנה. יזמי הנדלן מהסוג של ישראל פיגה חיים, נושמים ופועלים למען תקופות כאלו של הזדמנויות נדלן.

הזדמנויות של יזמות נדל"ן במזרח אירופה בשנת 2021

חשוב להבין, הזדמנויות נדלן במזרח אירופה תמיד יהיו קיימות, זה נכון, אבל בתקופה הנוכחית יזמי הנדלן זיהו משבר ענק בענפי המסחר והתעשייה השונים במזרח אירופה. וכשהמשברים הכלכליים מתחילים במדינה מסוימת, זה הזמן לבחון השקעות ויזמות. כמו כן, יזם נדל"ן מומחה חייב גם לבחון את הצפי לסיום המשבר באותן מדינות בכדי לצלוח את הפרויקט שלו בצורה הנכונה והמניבה ביותר.

בשורה התחתונה, אף אחד לא יכול להבטיח את ההצלחה שלכם, אבל אתם כן יכולים לנסות לקדם אותה בעצמכם ובעזרת גיוס משקיעים. אם אתם לא מעוניינים לגייס משקיעים לטובת פרויקטים נדלניים, כמו ישראל פיגה, יש לכם אפשרויות אחרות כמו למשל עבודה מול גופים גדולים וארגונים משמעותיים במזרח אירופה. בפועל, כנראה שלכל משקיע ויזם יש את הדרך העסקית שלהם. ומי אנחנו שנתווכח, אם התוצאות מורגשות בשטח ופרויקטים נבנים בכל יום עדיין במזרח אירופה? כן, גם בתקופת הקורונה הנוכחית.

דילוג לתוכן